WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Розв’язання навчально-пізнавальних задач як спосіб формування життєвих цінностей молодших школярів - Реферат

Розв’язання навчально-пізнавальних задач як спосіб формування життєвих цінностей молодших школярів - Реферат

розв'язували такі приклади?
Учень 5. Мені цікаво розв'язати самому. Треба виконати дію множення у стовпчик.
Учень 3. Раніше ми множили усно, а зараз - треба письмово. Але як?
Вчитель. (підсумовуючи сказане) Разом з учнями 3, 5 коментує дії: використовуємо переставний і сполучний закони дії множення. Для цього кругле число 800 подаємо у виглядідобутку чисел 8 та 100: 9485*(8*100)
Під час письмового множення 9485 на 800 - кругле число підписують під першим множником так, щоб цифра, відмінна від 0, була підписана під останньою цифрою першого множника:
Учні роблять висновок самостійно.
Такий підхід до пояснення нового для дітей алгоритму способу діяльності примушує їх не просто мислити, а ще й досліджувати ситуацію, шукати свій шлях подолання труднощів, бо "... вчитель навмисне створює проблемні ситуації, аби досягти глибшого розуміння матеріалу, сприяти розвиткові учнів, зробити процес навчання завдяки необхідності відшукувати способи розв'язання задач цікавішим" [6, с.12].
З точки зору аксіологічного підходу дуже важливими у формуванні комунікативних навичок учнів є саме комунікативні задачі, які передбачають передачу знань від однієї людини (розв'язувача) - іншій. Прикладом організації навчальної діяльності учнів другого класу під час розв'язання комунікативних задач може бути фрагмент уроку позакласного читання за темою "Яке диво ці казки!", проведений студенткою 4 курсу в класі-лабораторії під час проходження педагогічної практики.
- Усі ви змалку добре знаєте казку "Ріпка". За допомогою малюнків згадайте її героїв. Як ви гадаєте, вони мовчки допомагали діду тягти ріпку? Чи так буває в житті? Подумайте, що кожен з них міг би сказати іншим героям казки. (Відповіді дітей).
- А тепер уявіть, що серед цих героїв з'явилося ще двоє: кіт та лисиця. Чи змінилась би казка? Які нові пригоди могли б статися з її героями, хто і як відреагував би на появу кота й лисиці?
Складання діалогів. З цією ж метою можна використовувати на уроці розвитку мовлення подані нижче мовленнєві задачі.
Задача-гра "Обери правильну відповідь" (малюнки).
- Вінні-Пух запізнюється на зустріч з П'ятачком. Він поспішає. По дорозі Вінні-Пух наступив на ногу Кроликові. Ведмежа вибачається:
а) вибач; б) вибач, будь ласка; в) вибач, Кролику.
- Ненароком Вінні-Пух розбив улюблену вазу Сови. Він каже:
а) пробач, Сова; б) пробач, будь ласка, я не навмисне.
- Поспішаючи ведмежа штовхнуло ослика Іа. Вінні-Пух каже:
а) вибач, Іа; б) відійди, не заважай; в) пробач, я не хотів.
- Прийшовши на зустріч з П'ятачком, Вінні-Пух вибачився за спізнення: а) пробач, П'ятачок; б) вибач, що спізнився; в) Привіт! Як справи?
- Ти спізнився в гості. Що ти скажеш?
а) здрастуйте; б) здрастуйте, пробачте будь ласка; в) здрастуйте, я бачу, веселощі в розпалі.
- Ти спізнився на урок. Зайшовши до класу, ти скажеш:
а) здрастуйте; б) пробачте, можна мені зайти?
- Дівчина просить вибачення у трьох ведмедів (казка "Три ведмедя"):
а) "Простіть, Ведмеді, що я зайшла до вашої хатинки без запрошення й хазяйнувала без дозволу"; б) "Ведмеді, я заблукала, стомилася, допоможіть мені повернутися додому"; в) "Ведмеді, я заблукала і натрапила на вашу хатинку. Пробачте за безлад, я допоможу вам прибрати."
Аналіз мовленнєвих ситуацій.
- Сашко ненароком розбив вазу. Він чесно признався у цьому мамі. Які "чарівні" слова вживав Сашко в розмові з мамою?
- Маринка зробила для мами намисто. Петрик, пробігаючи, ненароком зачепив і розсипав намистинки. Марійка трохи не заплакала, але Петрик сказав "чарівне" слово, Марійка посміхнулася й щось відповіла. Що діти сказали одне одному?
- Олена образила свою подругу Надійку, але зрозуміла, що вчинила неправильно й вибачилася. Що вона сказала?
- Коли автобус зрушив з місця, Оксана не втрималася й штовхнула ненароком жінку, яка стояла поряд. Дівчина відразу сказала "чарівне" слово й невдоволеність на обличчі жінки змінилася посмішкою. Що сказала дівчинка?
- Юрко образив Ганнусю. Він забрав у неї книжку. "Помиріться, діти. - сказала мама. - Юрко, вибачсь перед Ганнусею". Що скаже Юрко? Що відповість йому Ганнуся?
Задача-гра "Закінчи речення".
Якщо я ненароком штовхнув перехожого, я повинен ....
Коли мені потрібно звернутися із проханням, я ...
Якщо мені треба пройти до свого місця у театрі, я ...
Якщо я звертаюся до людини, яка розмовляє з іншими, я повинен ...
Як показали наші дослідження, на формування в молодших школярів національних цінностей упливає робота над розв'язуванням задач винахідницького характеру (пов'язаних з особливостями діяльності людей у рідному місті чи селі), на виховання особистісних цінностей - перцептивні, мовні, рухові задачі. Дуже цікаві учням і задачі, що не мають розв'язку. До їх розв'язання часто залучаються й батьки, які беруть разом з дітьми участь у конкурсі на складання й розв'язання таких задач. Ця спільна робота, як показав наш досвід, дуже допомагає вихованню в дітей родинних цінностей, згуртовує сім'ю. Проведене дослідження довело доцільність використання різного виду задач у навчальному процесі початкової школи для формування аксіологічних орієнтацій молодших школярів. Правильно підібрані вчителем задачі для розв'язання проблемних ситуацій не тільки навчають та розвивають учнів, а й виховують, формують суспільну активність і такі життєво необхідні психічні якості, як кмітливість, винахідливість та постійне бажання пізнавати нове.
Аналіз результатів дослідження також дозволяє зробити висновок про нагальну необхідність навчати майбутніх учителів формувати власні професійні цінності на прикладі розв'язання та складання педагогічних задач.
ЛІТЕРАТУРА
1. Балл Г.А. Теория учебных задач: Психолого-педагогический аспект. - М.: Педагогика, 1990. - 184 с.
2. Балл Г.А. У світі задач. - К.: Т-во "Знання" УРСР, 1986. - 48 с.
3. Бельчева Т.Ф. Подготовка будущих учителей начальных классов к реализации задачного подхода в обучении // Педагогіка і психологія формування творчої особистості: проблеми і пошуки: Зб. наук. пр./ Редкол.: Т.І.Сущенко та ін. - Київ-Запоріжжя, 2003 - Вип.28. - 417 с.
4. Маслоу А. Самоактуализация // Психология личности. Тексты. - М.: Прогресс, 1982 - С. 108-118.
5. Мислення дитини / Упоряд. С.Максименко, Я.Кондратенко, О.Главник. - К.: Главнік, 2004. - 112 с.
6. Павленко А.І. Проблема співвідношення особистісно-діяльнісного підходу в педагогіці і особистісно-орієнтованої освіти // Теорія і практика особистісно-орієнтованої освіти. - Київ-Запоріжжя: Просвіта, 2003 - 316 с.

 
 

Цікаве

Загрузка...