WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Розвиток у школярів естетичного ставлення до рідної мови та мовлення - Реферат

Розвиток у школярів естетичного ставлення до рідної мови та мовлення - Реферат


Реферат на тему:
Розвиток у школярів естетичного ставлення до рідної мови та мовлення
Естетичним вихованням у педагогіці, як відомо, вважають виховання здатності до повноцінного сприймання, правильного розуміння і ставлення до проявів прекрасного у природі, суспільному житті, в побуті, мистецтві.
У формуванні в учнів уміння бачити прекрасне, розуміти і оцінювати його за законами краси велику роль відіграє українська мова як навчальний предмет у школі. По-перше, у словесній формі в мові відображаються всі сфери життя людини: природа, суспільство, мистецтво. По-друге, сама мова має риси прекрасного, здатні викликати в учнів естетичні почуття.
На виховання в школярів почуття прекрасного засобами предмета орієнтує діюча програма з української мови (5-11 кл.): "Естетичне виховання в процесі вивчення української мови не повинно зводитися до епізодичних бесід учителя з учнями про її особливості чи виконання окремих завдань і вправ, а передовсім полягати у формуванні поняття прекрасного в мові і розвиткові потреби в естетичному вдосконаленні власного мовлення" (1). Зміст етнокультурознавчого компонента концепції навчання державної мови в школах України спрямовується теж на естетику слова: "До головних шляхів здійснення естетичного впливу засобами української мови як навчального предмета відносимо:
- ознайомлення з характерними якостями української мови (мелодійність, багатство, образність та ін.);
- спостереження за прекрасним у природі, мистецтві, людині й відображення його засобами мови;
- формування поняття прекрасного в мові, що спирається на її лексичні, фразеологічні та граматичні ресурси" (2).
Отже, естетичне виховання на уроках української мови - це формування в учнів уявлення про прекрасне в мові та мовленні. Необхідною передумовою розвитку в учнів естетичного ставлення до мови та мовлення є систематична робота вчителя над розкриттям звучності і мелодійності рідної мови, багатства і експресивності її виражальних засобів, доречності використання мовних одиниць у різних стилях мовлення.
Простежимо за змістом такої роботи у процесі вивчення окремих розділів шкільного курсу української мови.
Ідея формування в учнів уявлення про естетичні якості української мови, як зазначалося вище, закладена у сучасній програмі, в яку на початку навчального року введено теми про мову: "Значення мови в житті суспільства. Українська мова - державна мова України" (5 кл.), "Краса і багатство української мови" (6 кл.), "Мова - скарбниця духовності народу" (7 кл.), "Мова - найважливіший засіб пізнання, спілкування і впливу" (8 кл.), "Розвиток української мови" (9 кл.), "Українська мова в світі" (10 кл.), "Роль мови у формуванні і самовираженні особистості" (11 кл.). Крім відомостей, наявних у підручниках, пропонуємо учням для аналізу висловлювання видатних діячів науки, мистецтва, літератури (як вітчизняних, так і зарубіжних) про українську мову.
1. У 1891 році Л.В.Собінов (видатний співак), тоді студент Московського університету, побачив виступи української трупи М.К.Заньковецької та М.К.Садовського. Він був настільки вражений і зачарований наспівністю української мови, що вступив, - без будь-якої винагороди, як співак-аматор, - до хору української трупи.
Собінов назавжди зберіг любов до української мови, поезії, музики. Він з великим успіхом виконував українською мовою партію Левка в опері "Майська ніч" і Ленського в опері "Євгеній Онегін".
Коли в 1926 році співакові запропонували виконати партію Лоенгріна в опері Вагнера, під свіжим враженням він зробив тоді такий запис: "Коли я одержав переклад українською мовою і тоді ж, сівши за рояль, проспівав знамените звернення до лебедя, мимоволі скрикнув: та це ж бо звучить зовсім по-італійському - гарно, звучно, благородно і поетично" (За С.М.Дуриліним).
Завдання. Прочитати текст і визначити його головну думку. Дібрати заголовок.
2. Про рідну мову можна говорити і не з погляду науки мовознавства, а так, як говорять про свій край, рідне сонце, небо, повітря -про все, що об'єднується в дорогому слові - Вітчизна. Рідна мова є невід'ємною частиною поняття батьківщини.
Священний обов'язок кожного з нас - берегти дорогоцінні якості рідної мови, її запашні, барвисті слова, образи, звороти, шліфувати і збагачувати їх, щоб передати прийдешнім поколінням спадщину, гідну нашої доби.
(А.Матвієнко).
Завдання. Прочитати і переказати текст.
3. О мова моя!
О місячне сяйво і спів солов'я,
Півонії, мальви, жоржини!
Моря бриліантів, це мова моя,
Це - мова моєї Вкраїни.
Яка у ній сила і кличе й сія,
Яка в ній мелодія лине,
В натхнення хвилини! О мова моя,
Душа голосна України!..
Це - матері мова. Я звуки твої
Люблю, наче очі дитини…
О мова вкраїнська!.. Хто любить її,
Той любить мою Україну.
(В.Сосюра).
Завдання. Виразно прочитати вірш В.Сосюри. Яким почуттям пройнятий твір? Чим це зумовлено? Випишіть образні слова, за допомогою яких поет розкриває красу і багатство рідної мови.
4. Що не річка, то мова - з-над Славути-Дніпра: українська чудова, як сопілкова гра. (Д.Білоус). Ти постаєш в ясній обнові, як пісня, линеш рідне слово. Ти наше диво калинове, кохана материнська мово! (Д.Білоус). Барвистість одвічна народної мови - це щосьневимовне, прекрасне казкове… (П.Усенко). Мова рідна звучить! Солов'їнв звуки-промені линуть у світ. (О.Ющенко)
Завдання. Прочитайте. Назвіть слова й вирази, якими автори характеризують рідну мову. Поясніть їх

 
 

Цікаве

Загрузка...