WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Проблемне навчання як фактор управління якістю навчального процесу - Реферат

Проблемне навчання як фактор управління якістю навчального процесу - Реферат

які живуть у жаркому кліматі, колір шкіри темніший, ніж у людей, які живуть у помірному кліматі? Чому на південних широтах живуть бурі ведмеді, а на північних - білі?
Запитання 5. Чому на Землі немає гір вищих за Еверест, а на Марсі найвища гора майже вдвічі вища за Еверест?
Запитання 6. Чому при світлі блискавки всі предмети здаються нерухомими?
Запитання 7. Під час грози на відкритій місцевості розпалили вогнище. Чи може блискавка влучити в нього?
Запитання 8. Під час снігопаду вам на рукав упало дві сніжинки. Чи можна визначити, яка з них упала з більшої, а яка з меншої висоти?
Запитання 9. Розміри ядер та електронів значно менші, ніж розміри атомів, тобто всі тіла фактично складаються з пустоти. Чому ми не можемо пройти крізь стіну?
Постановка таких запитань - це ще не створення проблемної ситуації в чистому вигляді, проте вони несуть таке ж саме розумове навантаження. Крім того, джерелом таких завдань можуть бути і самі учні. У кожному класі виділяються учні, схильні до різних навчальних предметів, тому домашнім завданням може бутивідшукання таких цікавих завдань з того предмета, який їм подобається найбільше. Це дасть змогу побачити зв'язок між фізикою та іншими науками.
Уведення елементів винахідництва. Наведені вище прийоми більш удало можна застосовувати під час гурткової роботи. У зв'язку із фактичною відсутністю обмеження в часі при проведенні гурткової роботи ми маємо достатні можливості для застосування методики використання проблемних ситуацій.
У гуртковій роботі для засвоєння матеріалу можна досить ефективно використати так звані винахідницькі задачі. Кожна з таких задач є проблемною, оскільки містить конкретну ситуацію, яка вимагає розв'язання. Важливим є той факт, що в таких умовах учні не мають жодної вказівки щодо розв'язання проблемної ситуації, і, навпаки, ви пропонуєте їм безліч варіантів досягнення позитивного результату.
Результатом винахідницької задачі може бути продукт, спосіб або застосування раніше відомого продукту чи способу за новим призначенням. Крім того, розв'язання такої проблемної задачі може містити в собі нову задачу. Наведемо приклад.
Задача 5. Хвилі, які поширюються на поверхні води, мають значну механічну енергію. Запропонуйте пристрій, який дасть можливість перетворювати цю енергію на електричну [1, с.6].
Спосіб розв'язання 1. Використано явище утворення електричного заряду під час тертя ебонітового стрижня об хутро. Хвиля буде рухати поплавець 1 по напрямних стояках 2. Жорстко закріплений у поплавці ебонітовий стрижень 3 буде здійснювати зворотньо поступальний рух. Тертя стрижня об хутро 4 спричинить електризацію (рис. 4).
Проте ефективність такої установки буде занадто низькою. Суттєвим також буде вплив вологості. Таким чином, виникає наступна задача - вдосконалити конструкцію.
Спосіб розв'язання 2. У другому варіанті запропоновано перетворити поступальний рух поплавця 1 на обертальний рух колінчатого валу 4, з'єднаного з маховиком 3 (рис. 5). Обертальний рух маховика буде передаватися генератору, що виробляє електроенергію.
Ефективна робота такої конструкції можлива лише за умови сталих амплітуди та частоти коливань води. Зрозуміло, що в реальних умовах такого фактично не буває. Тому виникає нова задача: подолати недоліки конструкції.
Спосіб розв'язання 3. У поплавці 1, який рухається по напрямних стояках 2, закріплена рейка 3 зубчатої передачі. Під час коливання поплавка рейка приводить в обертальний рух дві шестірні 4 (рис. 6). Шестерні з'єднані з ротором електрогенератора, який виробляє електроенергію.
Основним недоліком цієї установки є суттєві втрати енергії за рахунок тертя в зубчастих передачах. Знову-таки виникає нова задача: усунути вказаний недолік.
Розв'язання 4. Запропоновано використати явище електромагнітної індукції. У поплавці 1, який рухається по напрямних стояках 2, закріплений магніт 4. Під час руху поплавця у котушці 3 виникає електричний струм (рис. 7).
Звичайно, такий пристрій також не позбавлений недоліків, проте, порівняно з першим варіантом конструкції, є більш досконалим.
Фактично кожен винахід пройшов такий шлях удосконалення, і на такому прикладі ми, по-перше, розвиваємо в учнів винахідницькі навички, а по-друге, поступово і роз'яснюємо навчальний матеріал, і підвищуємо загальну мотивацію до навчання.
Підключати до розв'язання таких задач бажано не лише найуспішніших учнів, а й учнів з низьким рівнем знань. Останні при цьому будуть отримувати значний поштовх до засвоєння матеріалу, а також дух конкуренції буде стимулювати зростання загального рівня знань усієї учнівської аудиторії.
Зауважимо, що всі вищевказані прийоми елементів проблемного навчання можна використовувати як окремо, так і в комбінації.
Сьогодні стратегічні пріоритети освіти зміщуються у бік розвитку особистісних якостей учня, що вимагає від викладачів пошуку нових підходів до процесу навчання. Використання проблемних ситуацій у навчальному процесі активізує розумову діяльність студентів, сприяє міцному засвоєнню знань, підвищує інтерес до матеріалу, що опановується, і до самого процесу навчання.
ЛІТЕРАТУРА
1. Давиденко А. Винахідницькі задачі // Фізика. "Фізика-вкладка". - 2004. - №14 (206), травень. - С. 1-7.
2. Дембіцька С.В., Яблочніков С.Л. Забезпечення якості навчального процесу в руслі концепції профільного навчання // Збірник наукових праць Кам'янець-Подільського державного університету: Серія педагогічна: Проблеми дидактики фізики та шкільного підручника фізики в світлі сучасної освітньої парадигми. - 2006. - Вип. 12. - С. 39-41.
3. Клепач Ю. Комірка чудес // Фізика. - 2004. - №15 (207), травень. - С. 21-28.
4. Корсун І.В., Сиротюк В.Д. Роль методів та організаційних форм навчання в активізації навчально-пізнавальної діяльності старшокласників // Збірник наукових праць Кам'янець-Подільського державного університету: Серія педагогічна: Проблеми дидактики фізики та шкільного підручника фізики в світлі сучасної освітньої парадигми. - 2006. - Вип. 12. - С. 283-285.
5. Остапчук М.В. Розгляд проблемного навчання фізики крізь призму дидактичної системи // Збірник наукових праць Кам'янець-Подільського державного університету: Серія педагогічна: Дидактика фізики в контексті орієнтирів Болонського процесу. - 2005. - Вип. 11 - С. 57-59.
6. Триліс О. Неформальні задачі // Фізика. - 2004. - №13 (205), травень. - С. 5-6.

 
 

Цікаве

Загрузка...