WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Проблемне навчання як фактор управління якістю навчального процесу - Реферат

Проблемне навчання як фактор управління якістю навчального процесу - Реферат

він має деяку початкову швидкість (парашутист рухається зі швидкістю літака), а відносно самого літака, він є нерухомим.
Ситуація 4. Цікавою є також ситуація з визначенням середньої швидкості руху тіла за різні проміжки часу. Запропонуємо учням наступну просту задачу.
Автомобіль проїхав перші 120 км шляху за 2 години і наступні 80 км також за дві години. Знайти середню швидкість автомобіля. Учні зазвичай розв'язують задачу такими двома способами.
Перший спосіб. Як відомо, для того щоб знайти середню швидкість, потрібно весь шлях, якийпроїхав автомобіль, поділити на час його руху, тому км/год.
Другий спосіб. Знаходимо швидкість автомобіля на першій та другій частинах шляху км/год., км/год. Середню швидкість автомобіля знаходимо як середнє арифметичне двох швидкостей км/год.
І в тому, і в іншому випадку відповіді однакові, тому учні роблять висновок, що обидва способи є правильними. Запропонуємо тепер учням аналогічну задачу, але з іншими даними.
Автомобіль проїхав перші 90 км шляху за 2 години і наступні 240 км шляху за 4 години. Знайти середню швидкість автомобіля.
Перший спосіб: км/год. Другий спосіб: км/год., км/год. Знаходимо середню швидкість автомобіля км/год.
В учнів виникає закономірне питання: "Чому в цьому випадку відповіді не збігаються?" Ця колізія потребує розв'язання, і викладач повинен лише допомогти учням це зробити.
Дуже часто учні, навіть найуспішніші, завчають напам'ять визначення чи постулати, не розуміючи їх фізичного змісту. Ми неодноразово зустрічалися із ситуацією, коли учень не може пояснити певне явище своїми словами, а повторює завчене визначення, змінивши лише порядок слів у ньому. Коли ж запропонувати учням навести приклад певного явища, знайти його прояви в навколишньому світі, то виявляється, що вони можуть згадати лише приклади, які наводилися на уроці або описані в підручнику, а відшукати інші приклади їм не під силу. Далі наведені ситуації, які ми використовуємо для того, щоб проаналізувати вивчене фізичне поняття чи факт та з'ясувати його істотні ознаки.
Створення ситуацій, у яких відповідь здається очевидною.
Ситуація 5. Конденсатор, заряд на обкладках якого з'єднують з таким самим незарядженим конденсатором (див. рис. 3). Пропонуємо учням визначити, якою буде енергія системи? Після приєднання другого конденсатора електричний заряд на кожному конденсаторі буде дорівнювати . Оскільки електричний заряд не змінився, то, очевидно, не зміниться і енергія системи.
Проте, проведемо наступні розрахунки. Енергія першого конденсатора до з'єднання , а енергія другого - (оскільки конденсатор незаряджений). Таким чином, енергія системи до з'єднання . Після з'єднання енергія першого конденсатора становить , енергія другого . Знайдемо енергію системи . Таким чином, після з'єднання конденсаторів ми втратили половину енергії. В учнів виникає питання - закон збереження енергії в цьому випадку не діє?
Ситуація 6. Як зміниться тиск коліс вантажного автомобіля на дорогу, якщо при навантаженні його маса збільшиться вдвічі?
В учнів одразу виникає відповідь, що тиск коліс збільшується вдвічі, проте варто пригадати, від чого залежить тиск автомобіля на дорогу. При навантаженні автомобіля збільшується площа дотику коліс і дороги, тому після відповідних розрахунків переконаємося, що тиск майже не змінюється.
Ситуація 7. З якою початковою швидкістю потрібно кинути тіло вертикально вгору, щоб воно досягло висоти 15 м через с і с? У якому випадку потрібна більша швидкість?
Зрозуміло, якщо тіло досягне висоти 15 м за 2 с, то його швидкість повинна бути більшої, ніж у тіла, яке досягає вказаної висоти за 3 с .
Зробимо розрахунки. Висота тіла, що падає, обчислюється за формулою , звідки початкова швидкість :
, .
Отже, . Де помилка?
Учні починають шукати помилку в розрахунках, проте її там немає. Адже очевидно, що коли ми кидаємо тіло вгору, воно рухається по параболі і на висоті 15 м побуває двічі: коли підіймається вгору і коли опускається. Чим більша початкова швидкість, тим довше тіло буде підійматися на максимальну висоту і відповідно довше буде опускатися. Числа в умові задачі відповідають випадку, коли тіло рухається вниз.
Використання помилок та недоліків, які трапляються у навчальних посібниках. Унаслідок авторської чи друкарської помилки в навчальних посібниках можна зустріти задачі з некоректною умовою, неповними чи зайвими даними. Проте не варто відкидати таку задачу, не проаналізувавши її. Вони дають можливість формувати в учнів уміння розпізнавати істотні фізичні властивості розглядуваного явища, навички виділяти головне та відкидати зайве.
Задача 1. Тіло, занурене в рідину, витіснило 100 см3 рідини. Знайти Архімедову силу, що діє на тіло.
Задача 2. Скільки людей може перевезти човен, щоб припустиме занурення у воду не перевищувало 70% його об'єму?
Це приклад задач з неповними даними, оскільки в першому випадку для того, щоб знайти Архімедову силу, потрібно знати, про яку рідину йдеться, а в другому - об'єм та масу човна, середню масу людини.
Задача 3. На тонкому дроті довжиною 2 м підвішений вантаж масою 10 кг. Знайти жорсткість дроту, якщо його довжина збільшиться на 1 мм.
Задача 4. В акваріумі, розміром см, міститься 20 м3 води. Яка виштовхувальна сила діє на рибку об'ємом 0,1 см2, яка плаває на глибині 12 см?
Це приклад задач із зайвими даними, оскільки для знаходження жорсткості дроту його довжина нам не потрібна, а для знаходження виштовхувальної сили, що діє на рибку, дані про розмір акваріума, об'єм води та глибини, на якій плаває рибка, зайві.
Створення проблемних ситуацій з метою реалізації міжпредметних та внутрішньопредметних зв'язків. Досить часто при створенні проблемної ситуації учні не знають, як з неї вийти, їх потрібно навчити висловлювати свої думки, обґрунтовувати факти, аналізувати. Почати цей процес можна з постановки цікавих питань, наприклад, міжпредметного змісту.
Запитання 1. Який малюнок висохне швидше: той, що намальований тушшю, чи той, що намальований чорнилом?
Запитання 2. З часів французької буржуазної революції в Севрі зберігається вода із річки Сена. З якою метою?
Запитання 3. Слідчий, дослідивши обставини пожежі і з'ясувавши у свідків, що в день пожежі було сонячно та спекотно, вказав на банку з водою, що стояла на підвіконні, як на можливу причину пожежі. Чому?
Запитання 4. Чому у людей,

 
 

Цікаве

Загрузка...