WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Голодомор 1932-1933 років в Україні – геноцид українського народу - Сценарій

Голодомор 1932-1933 років в Україні – геноцид українського народу - Сценарій


Сценарій
Голодомор 1932-1933 років в Україні - геноцид українського народу
Сценарій позакласного заходу
Мета: виховувати в учнів особистісні риси громадянина України, патріотизм на основі особистісного усвідомлення досвіду історії.
Обладнання
1. Плакат із символічним зображенням України періоду 1932-1933 років - виснаженої жінки з мертвою дитиною на руках. Плакат малюють учні.
2. Стіл з рушником, п'ять колосків з чорною стрічкою, свічка.
3. Записи класичної музики (твори Баха, Альбіноні, "Реквієм" Моцарта) або виконання уривків різних творів дітьми на піаніно.
Хід виховного заходу
Вступне слово вчителя
У той рік заніміли зозулі,
Накувавши знедолений вік,
Наші ноги розпухлі узули
І кирзами-різаки у той рік.
У той рік мати рідну дитину
Клала в яму, копнувши під бік,
Без труни, загорнувши в ряднину...
А на ранок - помер чоловік.
У той рік і гілля, і коріння -
Всe трощив буревій навкруги...
І стоїть ще й тепер Україна,
Як скорботна німа край могил.
Д. Головко
Нашій незалежності виповнилося вже 13 років, але ми, як і раніше, в неоплатному боргу перед людьми, котрі стали жертвою сталінських репресій. Таких людей особливо багато в Україні, тому що режим завжди боявся національно-визвольного руху українського народу і завжди прагнув попередити назріваючу небезпеку превентивними репресіями. Чверть століття, впродовж яких Україна перебувала в епіцентрі політичних репресій тоталітарного режиму, виявилися найбільш жахливими роками у більш ніж тисячолітній історії українського народу. На жаль, в шістдесяту річницю голодомору жертви не були вшановані належним чином. Покоління XXI ст. мають чітко усвідомлювати масштаби втрат, що поніс народ України, адже саме йому доведеться робити висновки на майбутню. І тому сьогодні ми маємо докласти всіх зусиль, щоб у майбутньому житті українського народу це ніколи не повторилося. Ми просто зобов'язані назавжди увічнити у своїй пам'яті тих, хто став безвинною жертвою голодомору. Тобто, як зазначено в одній із книг: "Навчати. Пам'ятати. Досліджувати". Ми повинні донести до світу, що штучні голодомори радянської епохи були нашим українським Голокостом.
Уривок з музичного твору (звучить "Патетична соната" №13 Бетховена.)
1-й учень. Неврожай від бога, а голод від людей. (Народна приказка)
2-й учень. На вулиці лежить хлопчик років десяти. Повз нього йдуть люди: "О, цей вже помер". У відповідь ледь чутний дитячий голосок: "Ні, я ще не вмер".
Учень читає вірш "Вічний монолог".
Я ще не вмер...
Ще промінь в оці грає.
В четвер мені пішов десятий рік.
Хіба в такому віці помирають?
Ви тільки поверніть мене на бік.
До вишеньки.
В колиску ясночолу...
Я чую запах квітів. Я не вмер...
А небо стрімко падає додолу.
Тримайте хтось!
Хоча б за коси верб...
Куди ж ви, люди, людоньки,
Куди ж ви, люди, людоньки, куди?
Окраєць ласки.
Чи хоч з печі диму!
В клітинці кожній - озеро води.
Я ще не вмер.
Усі проходять мимо.
...А житечко моє таке густе.
...А мамина рука іще гаряча.
Вам стане соромно колись за те.
Та я вже цього не побачу.
М. Замига
1-й учень. Не сьогодні це сказано:
"Час народжуватися і час помирати. Час руйнувати і час будувати. Час розкидати каміння і час збирати. Час мовчати і час говорити."
2-й учень. Літа 1933-го від Різдва Христового був в Україні великий Голод. Не було тоді ні війни, ні суші, ні потопу, ані моровиці. А була тільки зла воля одних людей проти інших. І ніхто не знав, скільки невинного люду зійшло в могилу - старих, молодих і дітей, і ще не народжених - у лонах матерів.
3-й учень. Сонце сходило над вихололими за довгу зиму полями, сідало за обрій кольору крові і не впізнавало землю. Чорне вороння зграями ширяло над селами, заціпенілими в тяжкому смертному сні.
4-й учень. Танули на обширах України важкі сніги весни 1933 року, являючи світові трупний сморід, апокаліпичні видива, співмірні хіба що з картинами Страшного Суду.
5-й учень. А чи була того року весна? Чи прилетіли до знайомих людських осель довірливі лелеки? Чи співали травневими ночами солов'ї? Ніхто того не пам'ятає сьогодні, пам'ятають інше.
6-й учень. На світі весна, а над селом нависла чорна хмара. Діти не бігають, не граються. Ноги тонесенькі, складені калачиком, великий живіт між ними, голова велика, похилена лицем до землі, а лиця майже немає, самі зуби зверху. Сидить дитина і гойдається всім тілом: назад - вперед, скільки сидить, стільки і гойдається. І безконечна одна пісня напівголо-сом: їсти, їсти, їсти... Ні від кого не вимагаючи, ні від матері, ні від батька, а так, у простір, у світ - їсти, їсти, їсти.
7-й учень. Світ мав би розколотися надвоє, сонце мало б перестати світити, земля перевернутися - від того, що це було на землі. Але світ не розколовся, сонце сходить, земля обертається, якій належить. І ми ходимо по цій землі зі своїми тривогами і надіями, ми, єдині спадкоємці всього, що було.
8-й учень. Тож пом'янімо хоч сьогодні, з непростимим запізненням у кілька довгих десятиліть, великомучеників нашої трудної історії. Пом'янімо і знайдемо в собі силу пройти за ними дорогою їхнього хресного путі. Не їм це потрібно, а нам. Все, що вони могли сказати світові, вони вже сказали. Тепер наша черга.
9-й учень. Не сьогодні це сказано: "Час говорити!" Прийшов час говорити після десятиліть мовчання.
Дискусія
Погляд історика
Учитель. Розберемось у причинах голодомору. Група учнів
1-й учень. Більшовики почали свою діяльність з Декрету про землю. Селяни повірили у вільне, заможне життя. Але скоро була запроваджена продрозкладка - у селян силою забирали хліб. По селах нишпорили продзагони під охороною військових частин.
2-й учень. На "зелену" неділю 1920 р. жителі Борисполя на Київщині підняли повстання проти радянської влади, проти хлібовикачки. Повстання було придушено, спалено 500 дворів, повстанці були розстріляні, а поранені - добиті. Але свої дії більшовики мотивували тим, що хліб був потрібний, щоб відбити напад інтервентів.
3-й учень. Та ось війна закінчилась. Щоб утримати владу в руках, більшовики пішли на нові поступки - це була нова економічна політика (неп). Вони ніби відмовилися від

 
 

Цікаве

Загрузка...