WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Покрова - свято козацьке: година духовності. (день пам’яті УПА) - Реферат

Покрова - свято козацьке: година духовності. (день пам’яті УПА) - Реферат

могилами. Славне українське козацтво не залишило по собі скульптурних пам'яток. Натомість були Божі храми, споруджені козацькими зодчими. Але й ті поруйнували безбатченки в лихі часи войовничого атеїзму. З болем і гнівом писав про це великий О. Довженко - свідок руйнувань і автор "Поеми про море". Устами героя кіноповісті сільського теслі Максима Федоренка він гнівно засуджує цих геростратів XX століття: "Церкву, що збудував мій прадід - найкращий майстер Запорожжя! - знищили. Як я жалкую, що Бога нема! Появись він хоч на хвилинку, ох і покарав би своєю десницею безбатченків, що знищили труд мого предка! Ні гордості, ні поваги ... Ай-яй-яй! Стояла б на березі моря, минуло б ще триста років, ми б усі померли, згнили ..., а люди нові любувалися би нашою старовиною і старовиною наших предків ..."
А ось запис, зробленийДовженком у с. Покровському: "Село прекрасне. Одне з найкращих сіл, які я бачив на Вкраїні. П'ятсот дворів, себто майже половина його, піде під воду". Покровське ... Не важко здогадатись, звідки така назва мальовничого українського села - одного з жертв "величної будови комунізму".
Дякувати Богу і нашій Покровительці, настали нові часи - і зводяться нові храми. Величний красень - Покровський собор звівся в Дубно, старовинному місті на Рівненщині - світлому краю, осяяному святістю Пересопницького Євангелія та Острозької Біблії.
Побудовані і зводяться нові церкви по всій нашій Україні - на славу Господа і Пресвятої Богородиці.
4-ий: Знаменно, що козацьке свято Покрови стало Днем пам'яті вояків УПА - армії звитяжців, лицарів, життєвим девізом яких були два слова: Бог і Україна. їх, як і героїв визвольних змагань початку XX ст. - українських січових стрільців, покликала на жертовний вогонь багатостраждальна Мати Україна, розшматована між державами-окупантами.
Жорстокий терористичний режим було запроваджено на теренах України, які внаслідок поразки Української революції 1917-1920 pp. ввійшли до Радянського Союзу. В результаті форсованої насильницької колективізації багато тисяч українських хліборобів було виселено в Сибір і на Крайню Північ. Від штучного голодомору 1932-1933 pp. загинуло 7 млн. людей. Сталін та його сатрапи організували репресивну машину масового винищення свідомої української інтелігенції: письменників, учених, священиків, митців.
На Західній Україні польські окупаційні власті проводили послідовну політику асиміляції українського населення. Особливо жорстокою була пацифікація "втихомирення", під час якої заарештували сотні тисяч українців, спалювали десятки сіл, військовою силою придушували опір польській колонізації найкращих українських земель.
Румунські правителі Буковини і Бессарабії також не визнавали існування українського народу. Вони намагались втілити в життя ідеї "Великої Румунії", збільшити чисельність своєї нації за рахунок "румунізації" українців, застосовуючи проти тих, хто чинив опір, систему поліцейського терору.
Порівняно легше було становище українців на Закарпатті. Однак і там відбувалася замаскована політика "чехізації".
5-ий: Незважаючи на розмежування наших історичних територій, український народ піднявся на боротьбу за соборність і самостійність України. В авангарді цієї боротьби стала створена 1920 р. Українська Військова Організація. її очолив Євген Коновалець, убитий 1938 р. агентом Єжова - Валюхом. Взимку 1929 року на її основі у Відні створено Організацію Українських Націоналістів, скорочено - ОУН. Події 1938-1939 років переконали лідерів українського підпілля, що для відновлення Української самостійної держави треба розраховувати лише на власні сили. Тому з початком німецько-радянської війни на території України, головним чином західної її частини, проводилася посилена підготовка збройних повстанських загонів для боротьби з окупантами. На порядок денний ставиться створення українських збройних сил. Це було значно складніше, ніж у будь-якій з країн, окупованих німцями. Україна потрапила в окупацію зовсім за інших обставин, ніж Польща, Франція, Югославія. Ці країни мали до війни власні збройні сили, які хоч і не вистояли в відкритих боях з фашистською армією, але все ж могли переходити до партизанських форм боротьби. Україна ж не мала своєї армії, своїх військових арсеналів, своїх офіцерських кадрів. Адже вона потрапила з однієї окупації в іншу. Крім того, збройна боротьба проти окупантів у названих країнах отримувала матеріальну підтримку Англії, США, СРСР. Українські повстанські частини повинні були покладатися лише на власні сили. Військова Референтура ОУН створила Крайовий Військовий Штаб. Усі члени організації повинні були пройти військові вишколи. Виникає мережа військових підрозділів ОУН - Української Національної Самооборони. Місцем народження Української Повстанської Армії стали північно-західні землі. Ще до війни тут діяли повстанські загони, які боролися проти польських окупантів. У поліських і волинських лісах у 1941 - 1942 pp. виникають збройні формування, з яких під егідою ОУН сформувалось військо під назвою УПА. Перший відділ УПА створив на Поліссі Сергій Качинський (псевдо Остап) у жовтні 1942 р. Головна Визвольна Рада проголосила офіційною датою народження УПА 14 жовтня 1942 року, якраз на козацьке свято Покрови.
Учні-декламатори:
1-ий: Народу нашого Княгине -
Богородице Діво! Свята
Покрово України,
Дай нам, щоб ми були щасливі,
Здорові духом й тілом!
2-ий: Ти ж-бо лічиш людські болі -
В містах, селах, в чистім полі -
Від диявольських спокус:
В хаті, в церкві, при престолі,
Де сповняє Твою волю
І прохання сам Ісус.
3-ій: Богородице Маріє -
Найкраща з усіх людей!
Твоя ласка чуда діє
Від віків на Україні,
Ти ключ маєш золотий
Від сердець усіх людей.
4-ий: В сіру осінь чи зимою
До осель наших прилинь!
Стань нам літом чи весною,
Обмий чистою росою,
Пригорни нас до грудей, -
І ніколи не покинь!
5-ий: Благослови, Пречиста Діво,
Царице неба і землі,
Тисячолітню Україну,
Скріпи її духовну силу.
Щиро молитися Тобі -
Царице неба і землі!

 
 

Цікаве

Загрузка...