WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Міс Весна - Сценарій

Міс Весна - Сценарій

суспільного зла;
4) демократизм, народність, художня досконалість творів.
IV. Закріплення вивченого матеріалу
Самостійна робота учнів над питанням:
Доведіть на основі рядків твору, що автора гнітить не тільки соціальне і національне безправ'я народу, а й рабська покора, наївність, байдужість. Чи актуальна ця тема сьогодні?
V. Домашнє завдання
Вивчити сцену "генерального мордобитія" напам'ять, виписати крилаті вислови твору.
Тема. Ліричний цикл віршів "В казематі", його провідні мотиви.
Мета: розкрити головну думку поезій, написаних Шевченком в III відділі каземату, ознайомитися з поняттям "ліричний цикл"; виховувати емоційне сприйняття поезій, бажання через виразне читання вдосконалювати свої творчі здібності читця; розвивати вміння логічно і послідовно доводити своє твердження, вміння зіставляти і робити висновки на підставі спостережень над текстом твору.
Тип уроку: комплексне застосування знань.
Обладнання: підручник "Історія України" за 9 кл., "Кобзар", фак-симільні видання Малої та Більшої книжки Т. Шевченка, портрети членів Кирило-Мефодіївського товариства, титульні сторінки справ по Кирило-Мефодіївському товариству, малюнок Т. Г. Шевченка "У в'язниці" із серії "Притча про блудного сина".
Лиш сивий морок в стінах каземату -
У цій тюрмі лихій.
Вологе світло ллється із-за ґрат
На вбогий стіл, на цемент, на кайдани,
І недописані рядки горять,
Немов у серці рани.
Кесар Андрійчук, "Шевченко в казематі"
Хід уроку
I. Відтворення опорних знань
- За що 1847 р. Шевченка було кинуто за ґрати Петербурзької фортеці?
- У якому головному питанні розходилися думки учасників Кирило-Мефодіївського товариства?
- Значення товариства в історії нашої країни.
- Чому Т. Шевченка було покарано найтяжче?
II. Повідомлення теми і мети уроку
III. Сприйняття та первісне усвідомлення нового матеріалу (спонукальний метод)
1. Бесіда, щоознайомлює учнів з важливою роллю Т. Шевченка в Кирило-Мефодіївському товаристві.
1) робота з підручником "Історія України 9 кл., с. 72;
2) демонстрація титульних сторінок у справі Товариства;
3) коментування рішення царя Миколи І щодо Шевченка.
- Чого ж так злякався цар, прочитавши рядки поеми "Сон"?
- Як ви гадаєте, чи злякався Шевченко присуду, застогнав, почав просити помилування у царя як багато хто з братчиків?
4) демонстрація Малої і Більшої книжечок Т. Шевченка, з'ясування їх ролі в житті поета і цінності в загальнонаціональному значенні;
5) виразне читання поезій "Згадайте, братія моя", "Ой одна я, одна", "Ой три шляхи широкії", "В неволі тяжко, хоча й волі...", "Чи ще ми зійдемося знову?", визначення їх провідних мотивів.
6) Слухання пісні "Садок вишневий коло хати".
2. Бесіда за змістом, твору.
- Як ви гадаєте, які джерела появи цього ідилічного твору в таких драматичних умовах?
- Яким побачив поет літній вечір?
- З якими творами Шевченка, написаними раніше, перегукується поезія?
- Які художні деталі допомагають зробити картину зоровою? Зачитати рядки вірша, які підтверджують цю думку.
- Визначити головну думку твору.
3. Евристична бесіда за змістом вірша "Мені однаково..."
- Що хвилює автора найбільше?
- Яке головне слово у поезії? Що дає підстави так думати?
- Коли це слово говорить читачеві, що найбільше терзало душу поета?
- Хто ліричний герой, чиї переживанні і роздуми описані автором?
- У яких рядках змальовано близьке майбутнє?
- Як у творі висловлено розпач від думки, що поет так мало встиг зробити для народу?
- Як ви розумієте образний вислів "на нашій - не своїй землі"?
- Чи актуальна ця тема сьогодні?
- Де у творі лірична кульмінація?
- Чия доля передусім тривожить автора?
- В яких рядках звучить висновок-роздум? Сформулюйте його своїми словами.
- Які рядки епіграфа до уроку підкреслюють висловлене автором у творі?
- На якого легендарного міфічного героя схожий автор поезії "Мені однаково..."? Чим саме?
- Яку найзлободеннішу проблему нашого часу передбачив Шевченко ще 1847 p.?
4. Словникова робота.
З'ясування значення слів егоїст, альтруїст, визначення поняття ліричний цикл.
IV. Закріплення набутих знань
1. Групова робота.
Завдання І групі
Яким в уяві Шевченка постає майбутнє України?
План відповіді
1) Що позитивного відбулося в Україні після здобуття нею статусу незалежної держави?
2) Значення української мови для сучасного українського суспільства.
3) Спільність шляхів розвитку слов'янських народів і їхній взаємозв'язок.
Завдання II групі
У яких творах письменників світової літератури звучить мотив любові до батьківщини?
План відповіді
1) Прізвища митців і назви творів (бажано зачитати окремі речення з поезій).
2) Чи загрожує ця любов до батьківщини якоюсь розправою над поетом (письменником)?
3) Чому так жорстоко Шевченка покарали за цю любов?
Завдання III групі
Прокоментуйте слова Шевченка: "Історія мого життя становить частину історії моєї батьківщини".
План відповіді
1) Умови культурного і соціального розвитку України у XIX столітті.
2) Методи боротьби з політичними злочинцями (приклади).
3) Чи міг Шевченко, зрозумівши суть "національної ідеї", піти іншим шляхом?
2. Робота над малюнком Т. Шевченка "У в'язниці" із серії "Притча про блудного сина".
- Яка надзвичайно яскрава деталь у зображенні головного героя підкреслює умови життя народу в умовах феодально-кріпосницької Росії? (Героя закуто у кайдани).
Такої емоційної напруженості, якої досяг тут Шевченко, такої сили виразу, широти узагальнень, революційної спрямованості не було в жодному творі мистецтва того часу.
V. Підбиття підсумків уроку
Оцінка роботи класу над досягненням мети уроку. Заохочення окремих учнів словами похвали.
Бесіда.
- Чому, на вашу думку, не було суду над Шевченком?
- Про що свідчить той факт, що Шевченко і в тюрмі не змінив своїх демократичних поглядів і переконань?
- Дати визначення ліричного циклу.
- Який провідний мотив циклу "В казематі".
VI. Домашнє завдання
Вивчити поезію "Мені однаково..." напам'ять.
Loading...

 
 

Цікаве