WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Сценарій до Дня української писемності й мови: “Рідна мова чиста, як роса” - Сценарій

Сценарій до Дня української писемності й мови: “Рідна мова чиста, як роса” - Сценарій

називають літописцем. Це так, він справді вів літопис, але правильніше його називати письменником та істориком. Не просто першим професійним істориком Русі, а батьком усієї нашої історії. Він дотримувався літописних форм і хронологічної послідовності викладу подій, але прагнення висловитися ширше й докладніше диктувало йому численні вставні оповіді в "Повісті временних літ" (згадаємо, наприклад, історію життя і смерті віщого Олега або розправу княгині Ольги з жителями міста Іскоростеня). Це виходить за рамки загальноприйнятих тоді сухувато-ділових літописних сказань. Так конкретизовано й художньо яскраво до Нестора не писав на Русі ніхто.
Ведуча. Серед багатьох людей поширена така думка: Нестор - єдиний автор "Повісті временних літ". Вона помилкова. Нестор звів в одне цілерізні літописи, створені його попередниками, творчо опрацював їх, збагатив своїм літописом, і з-під його невтомного пера вийшла цілісна й тематично завершена книга, яка не тільки дає уявлення про те, звідки пішла Руська земля і хто у ній найперший почав княжити, але й читається як надзвичайно захоплюючий художній твір на теми нашої історії.
У повісті Нестор не приховує своїх симпатій. Ось, наприклад, із яким захопленням зображує він ратні здібності й хоробрість князя Святослава. Ці місця у творі, а вони - у цьому анітрохи не можна сумніватися, належать Несторовому перу.
Наперед виходить учень-читець.
9-й учень
І виставили греки сто тисяч проти Святослава,
І не дали дані.
І пішов Святослав на греків,
І вийшли вони проти Русі.
І побачили греки Русь,
І дуже злякалась безліч воїнів,
І рече Святослав: "Уже нам діватися нікуди,
І волею, і неволею станемо супроти:
Так не посоромимо землі Руської,
А ляжемо тут кістьми,
Бо мертвий сорому не має.
Коли ж побіжимо, то сором нам.
Тож не маємо втікати, а станем кріпко.
Я ж попереду вас піду.
А коли моя голова поляже, то про свої думайте самі".
І сказали воїни: "Де твоя голова поляже, там і наші положим".
8-й учень (читає далі). Нестор був надзвичайно незалежною у своїх поглядах людиною. І це часто викликало нарікання князів. Відомо, що Володимир Мономах був невдоволений деякими місцями його "Повісті...". Він наказав після смерті Нестора переписати й перередагувати окремі місця твору. Відомо, що цей наказ виконав ігумен Києво-Печерської лаври Сильвестр. Потім "Повість..." зазнала нових переробок. І це не могло не позначитися негативно на її тексті - подекуди в ньому зникли стрункість і послідовність викладу подій, точність датування, з'явився безсторонній сухуватий переказ.
Ведуча. Нещодавно в ближніх печерах Київської лаври знайдено прах майже дев'ятсот літ тому похованого тут Нестора. Після вивчення черепа історика скульптори виліпили його ймовірний портрет, високе чоло, аскетичне обличчя ченця, довге волосся, задумливий погляд. А ще раніше його живописний портрет зі своєї уяви написав видатний сучасний історик Михайло Брайчевський. Одягнений у чорну одіж Нестор з пером у руках застиг перед чистим аркушем. Його губи міцно стиснуті, а у великих очах світиться думка про минуле й про сучасне...
Ведучий. У цілості збереглася найцінніша пам'ятка давньоруської літератури "Слово о полку Ігоревім". А найперша наша пам'ятка, "Остромирове Євангеліє", написана у Києві 1056-1057 років. На "Пересопинському Євангелії" присягають на вірність Україні наші президенти.
А тепер послухаємо, як функціонує українська мова як мова українського народу.
Наперед виходять учні-читці.
10-й учень. Українська мова функціонує як національна мова українського народу в Україні. Поза її межами наша мова в усній формі поширена в Росії, Молдові, Білорусі, Казахстані. Крім того, українською мовою користуються українці в Польщі, Чехії, Словаччині, Румунії, Сербії, Хорватії, Угорщині, США, Канаді, країнах Латинської Америки, Австралії.
11-й учень. Ознаки української мови фіксуються в пам'ятках починаючи з найдавніших джерел, датованих XI ст. Існує два погляди на зародження і розвиток української мови як окремої слов'янської: українська мова виникла після розпаду давньоруської мови, у XIV cт.; безпосереднім джерелом української, як і інших слов'янських мов, виступає праслов'янська мова, розпад якої розпочався в VII ст.
Сучасна українська літературна мова пов'язується з конкретного датою - виданням "Енеїди" Котляревського у 1798 році. Знаменита поема стала першим друкованим твором, написаним живою народною мовою, всупереч тогочасній традиції користування книжною українською мовою у писемній практиці, конкретні сфери якої, зокрема книгодрукування, поступово зводилися нанівець заборонами на українське слово, розпочатими Петром І.
12-й учень. Ще одна дата - 1840 рік, коли вперше було видано твори Т. Г. Шевченка,- можна вважати доленосною: з того часу українська літературна мова стала на важкий, але плідний шлях розвитку і нормативної стабілізації. На цьому шляху були і перепони, і заборони.
Ну що б здавалося, слова?
Слова та голос.
Більш нічого.
А серце б'ється, ожива,
Як їх почує...
Звучить мелодія пісні "Реве та стогне Дніпр широкий".
До залу входять тринадцять україночок. Вони по черзі виходять наперед, зачитують по одній із дат з історії української мови.
1-ша україночка. 1720 рік - російський цар Петро І заборонив друкувати книги українською мовою.
2 - га україночка. 1769 рік - видано розпорядження Російської церкви про вилучення у населення України українських букварів та українських текстів із церковних книг.
3-тя україночка. 1775 рік - зруйновано Запорозьку Січ і закрито українські школи при полкових козацьких канцеляріях.
4-та україночка. 1862 рік - закрито українські недільні школи, які безкоштовно організували видатні діячі української культури.
5-та україночка. 1863 рік - указ російського міністра Валуєва про заборону видання книжок українською мовою.
6 - та україночка. 1876 рік - указ російського царя Олександра II про заборону друкування нот українських пісень.
7-ма україночка. 1884 рік - закрито всі українські театри.
8-ма україночка. 1908 рік. - уся культурна й

 
 

Цікаве

Загрузка...