WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Сценарій літературного вечора до 150-річчя від дня народження І.Я.Франка “Окрай шляху народів стоїть та криниця глибока...” - Реферат

Сценарій літературного вечора до 150-річчя від дня народження І.Я.Франка “Окрай шляху народів стоїть та криниця глибока...” - Реферат

ридання", "підстрелені пташки", зойки враженого серця. Під тягарем життєвих обставин поет втомився, знесилився, почувався " зраненим звіром", що тікає в нетрі, щоб у своєму барлогу вмирати.
Любовна драма надломила його морально, надірвала дуту, переповнила все його єство нестерпною мукою. Тричі йому "являлася любов", тричі "в руці від раю ключ держала" і тричі поет втрачав надію на щастя. Нерозділене кохання залишило по собі "невтишиму тоску", засипавши снігом сподіване: " Замерзли в серці мрії молодечі, ілюзії криниця пересохла". Іван Франко знесилився, відчув неймовірну втому і пекучий біль, з якого й постали оті "ридання голосні" - пісні.
2 Вед. : "Є в "Зів'ялому листі", - пише Дмитро Павличко, - речі такої красоти і глибинності, що їх сміливо можна віднести до найгеніальніших творів світової любовної лірики". Рядки Франкової поезії нас просто чарують:
Читець: Як почуєш вночі край свойого вікна,
Що щось плаче і хлипає важко,
Не тривожся зовсім, не збавляй собі сна,
Не дивися в той бік, моя пташко!
Се не та сирота, що без мами блука,
Не голодний жебрак, моя зірко;
Се розпука моя, невтишима тоска,
Се любов моя плаче так гірко.
IV. Я РАДО ЙДУ HА ЧЕСНЕ, ПРАВЕ ДІЛО!
...Яко син селянина, вигодуваний твердим мужицьким хлібом, я почуваю себе до обов'язку віддати працю свого життя тому простому народові.
Іван Франко
1 Вед.: ...Доля ніколи для нього не була матір'ю. Завше мачухою-від народження до гробової дошки. Від того часу, коли став до громадської праці на рідній ниві, не на словах, а на ділі став організовувати народ, аби боротись за свою державність.
2 Вед.: На другому році студентського життя Франка арештували і кинули до Львівської в'язниці за соціалістичну пропаганду. 9 страшних місяців в переповненій злочинцями камері тільки зміцнили революційний дух поета. Він друкується в прогресивних часописах, бере активну участь у громадському житті, виступає на мітингах. Одна за одною виходять збірки його творів. Ще двічі заарештовували Франка, одного разу три місяці він був ув'язнений в Коломиї, де і написав гімн волелюбному духові мільйонів людей "Вічний революціонер":
Вічний революціонер -
Дух, що тіло рве до бою.
Рве за поступ, щастя й волю, -
Він живе, він ще не вмер.
1 Вед.: Ні арешти, ні тюрми, ні злидні не зламали Франка. Він здобуває визнання, як видатний український письменник і вчений. В колі його наукових інтересів філософія, історія, політекономія, етнографія, фольклористика.
Франко самостійно завершу освіту, захищає при Віденському університеті докторську дисертацію, мріє про викладання літератури у Львівському університеті. Проте австрійський уряд не допустив його до університетської кафедри, боячись вплину на молодь його демократичної творчості.
Франко не випустив з рук пера, не зігнувся перед ворожими нападами. Його ім'я стало відоме далеко за межами Галичини.
Чіпець: Б. Мельник. Вірш "Франкові"
Звились шляхи вужами в далину.
А далина до себе манить знаку.
О, скільки раз стрічав Франко весну.
Мов юність власну, в шумі ясеновім.
Коли на сході устає зоря,
Віддавши горам пломінь янтаря.
І скоро, скоро зацвітуть сади.
А поки що морози на світанні.
І, нахиливши плечі до води,
Звисають скелі, в першу зелень вбрані.
І Прут-ріка, зібравши води з гір,
Рве береги всьому наперекір.
А плин думок нестримний, як завжди.
І на папір слова лягли рядками.
І бачить він: зімкнулися ряди
Людей робітних. Власними руками
Здобудуть волю-хоч і не собі,
Так дітям у жорстокій боротьбі.
А думи йдуть орлом гірським в польот.
Навколо все яснішає поволі.
Землицю рідну, звільнений народ
Він, бачить "у народів вольних колі".
Надія серце радістю стиска.
І сяє зір натхненного Франка.
V. І ОСТАННЯ ЧАСТЬ ДОРОГИ
Ох та далекий ще мабуть той час!
І не Мойсей я, щоб з вершка гори
Зирнути міг в обіцяную землю,
В котру веде людей, а сам ніколи
Ввійти не можу. Скорбна доля наша.
Людей, що прокладають новий шлях.
І. Франко
2 Вел.: Не хотів бути гетьманом. Не чув себе покликаним для цього. Не хотів бути керманичем, не був сотворений для проводиря.
Любив іти в лавах, добре пам'ятаючи, як казав Наполеон про того генерала, котрий, коли йде в строю, то виглядає на Доброго солдата, а як випхається наперед то чистий ідіот. Хотів іти зі всіма рядами. Але такого ряду не було. Це було, як зізнається, його нещастям: "Я крутився, як вівця, і замість іти уже протертою дорогою, сам мусив про І прати її. У нас було і є замало людей і до найпростішої роботи".
1 Вед.: Та й це лише половина правди. Друга: ми любимо тою. хто береться щось зробити для суспільної користі, безнастанно направляти, штурхати, поправляти, уповати, щоб вислухав тільки його єдиної ради, бо вона вірна, а інша - ні, а опісля ще й звинуватити, хто, працював і старався, у всіх гріхах.
2 Вед.: Злигодні, урядові переслідування підірвали здоров'я Франка. Він тяжко захворів. Не маючи змоги писати свої праці власноручно, були паралізовані руки, він диктував їх синові, студентам. Щоденна праця була девізом його життя аж до самої смерті. 28.05.1916 р. Івана Франка не стало. Похорон перетворився на велику демонстрацію. Це був всенародний сум за великим письменником.
1 Вед. : На могилі Франка на Личаківському кладовищі у Львові височить надгробок - каменяр, що молотом розбиває гранітнускелю. Великим Каменярем називають нащадки 1. Франка, письменника, що своїм полум'яним словом ламав скелю неправди і гніту в ім'я правди і волі.
Пісня "Гімн Каменяреві"
VI. У МАНДРІВКУ СТОЛІТЬ...
А як мільйонів куплений сльозами
День світла, щастя й волі засвітає,
То, чень, в новім, великім людськім храмі
Хтось добрим словом і мене згадає.
І. Франко
1 Вед.: Понад 40 років працював Іван Франко на терені української і світової літератури і науки. Якби зібрати всі твори, перекладені; Франком (знав 15 мов і робив з них переклади) можна, було б укласти багатотомну антологію світової поезії. За обсягом перекладених творів з різних літератур; Іван Франко не має собі рівного у світовій літературі.
2 Вед.: Та попри все-Франко запишається Франком. Стоїть у нашій культурі-як людська совість, як наш національний докір. Він був і залишається нашим Вічним Революціонером. Для нас, що вічно бунтуємо і ніяк не можемо заспокоїтись. Для всіх скривджених і принижених. Навіть сьогодні.
1 Вед.: Які знайдемо слова виправдання перед тими, що прийдуть після нас, за спалену церкву в Нагуєвичах, за зникле при цьому Євангеліє, за сплюндровану могилу батька Івана Франка на місцевому цвинтарі і наругу, вчинену над нею, за спалений музей-садибу Івана Франка?
Читець: "Живи, Іване, сину Якова"
Живи, Іване, сину Якова,
Хрещений потом і слізьми.
Твори, хай наша доля шлакова
Народить крицю в надрах тьми.
Живи, проклятий недолугого,
Лячною підлістю тхора;
Твори, наповнений потугою
Любові. мудрості, добра!
Живи, прикований по молота,
Камінням битий звідусіль.
Твори, нехай душа розколота
Дає словам цілющий біль.
Живи, стережений жандармами,
Шпиками вітаний щодня;
Твори, поганьблений бездарними,
Червивими, як порохня!
Живи, навідуваний хворою
Печаллю темної пори;
Твори, болящий непокорою
І справедливістю, твори!
Живи, між дурнями надутими,
Що пнуться в генії, живи;
Твори, навік припнутий путами
До купин злої мурашви
Живи, підносячи розплющену.
Побиту честь і чистоту;
Твори, задивлений в будущину.
В святої людськості мету.
Живи, незламаний затратами.
Розп'ятий на твердій журбі;
Твори! Тебе народ читатиме
І воскресатиме в тобі!
Д. Павличко
2 Вед.: На шляхах нашої суверенності Іван Франко повинен бути з нами. Він вчить нас бути людьми серед людей.
1 Вед.: Завершилася наша мандрівка сторінками життєвої дороги Івана Франка. Сьогодні його ми ще знаємо мало. Дуже непросто осягнути глибину і вишину, панорамність, передбачливість і пересторогу, які живуть у творах Каменяра.
2 Вед.: Приспані не так роками, як запопадливими чиновниками, рядки Франкових книг стоять на чатах, готові прислужитися спадкоємцям його ідей. Тільки істинних, а не перекручених ідей.

 
 

Цікаве

Загрузка...