WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Володимир Мономах. "Повчання дітям" (Лабораторно-практична робота) - Реферат

Володимир Мономах. "Повчання дітям" (Лабораторно-практична робота) - Реферат

Реферат на тему:
Володимир Мономах. "Повчання дітям" (Лабораторно-практична робота)
Володимир Мономах, великий князь київський
Мета: ознайомити учнів зі змістом уривку; розкрити ідеї гуманізму, миру, справедливості, високої моралі, наполегливості, патріотизму; виховувати естетичні почуття; прилучати школярів до загальнолюдських цінностей.
Зміст уроку
Актуалізація знань учнів
Що вам відомо про автора твору?
Володимир Мономах (1053-1125), онук Ярослава Мудрого та візантійського імператора Костянтина IX Мономаха, правив у Ростові-Суздальському, Смоленську, Володимир-Волинському, Чернігові, Переяславі. Запрошений боярами на престолу Київ (1113-1125), після смерті Святополка, проводив політику консолідації руських князівств. Законодавчо Статут Володимира Мономаха дещо ослабив гніт і визискування народу. Сильний і мудрий державний діяч воював із половцями, здійснив 83 великі походи. Ним половці лякали своїх дітей тце з колиски, Литва з болота на світ визирала, а угри зміцнювали свої кам'яні міста залізними ворітьми, щоб на них великий Володимир не наїхав ("Слово про загибель Руської землі").
Володимир Мономах мав декілька синів, найвідоміші - Мстислав, Яро-полк, В'ячеслав, Юрій.
Семикласники пам'ятають легенду про те, що грецький імператор Костянтин Мономах прислав у дар своєму внуку, великому князеві київському Володимиру, дорогі дарунки, серед яких був золотий вінець із хрестом - "шапка Мономаха", одна з регалій російських великих князів, а пізніше царів.
На цьому уроці вчитель дещо розчаровує школярів. Сам Мономах ніколи цієї шапки не носив. Чому?
Указуємо на те, що шапка Мономаха є експонатом Оружейної палати Московського Кремля. Півкулястий золотий верх її оздоблений тонким золотим мереживом, перлами, великими дорогоцінними каменями. Опушка виготовлена з хутра рідкісного сибірського чорного соболя. Це державна корона, якою з кінця XV ст. вінчали на царство спочатку великих князів московських, а потім і всіх російських аж до Миколи II. Її одягали Іван Грозний та Борис Годунов. Учені доказали, що виготовлена вона в кінці XIII-на початку XIV ст. середньоазіатськими ювелірами, а Мономах помер 1125 р.
Володимир Мономах сприяв розвиткові літописання. Він автор "Повчання дітям", яке написане 1117 р. Потрапило до нас випадково, в єдиному примірнику: виявилось вписаним до Лаврентіївського списку "Повісті минулих літ", що датується 1377 р., а в інших - Іпатіївському, Хлєбниковському, Погодінському - Мономахового твору немає.
"Повчання дітям " виконане у формі літопису-автобіографії. За змістом поділяється на дві частини: власне повчання і книгу шляхів Мономаха - короткий, літопис його князівських переміщень і перемог.
Діти ознайомлюються з уривком тексту. Потрібно знайти такий вислів автора, який найточніше відображав би суть твору.
Постановка проблеми. Чи можна вважати "Повчання дітям" Мономаха заповітом своїм дітям і князям Руської землі? Чи досягло мети його звернення до них?
Систематизація та узагальнення даних. Володимир Мономах не лише своїм дітям адресує "Повчання...", а й "задля християнських людей...". Він роздумує над вічними проблемами добра ізла, праведника і грішника.
До чого закликає своїх нащадків князь? Проти чого застерігає? Учні наводять приклади з тексту: не лінуватися, "страх майте Божий у серці своїм і милостиню чиніть щедру, бо се єсть начаток всякому добру"; "шануйте старого чоловіка, як батька, а молодого, як брата"; "будьте справедливими, присяги не ламайте"; "гостей і послів вітайте як не дарунками, то напоями, бо вони по чужих землях несуть добру і злу славу"; "не забувайте того, що знаєте, а чого не знаєте, того научайтесь".
Мономах вірить у торжество справедливості, а досягається це покаянням, слізьми і милостинню. Він звертається до Бога, просить порятунку від ворогів, які творять беззаконня, живуть неправдою і підступництвом.
Доброчинність дітей має проявитися у ставленні до убогих, сиріт і вдовиць. Автор закликає не дозволяти сильним зневажати простих людей.
Мудрий князь наголошує на швидкоплинності земного життя і слави: "Славетні ми єсмо, нині живі, а завтра - у гробі".
Кого ставить у приклад молодим князям Мономах? "Батька свого Всеволода, який, сидячи вдома, вивчив 5 іноземних мов, а також себе, що життя прожив у трудах. "Нехай не застане Вас Сонце у ліжку". Як ви розумієте цей вислів?
Висування припущень (гіпотези). У своєму "Повчанні..." Володимир Мономах змалював ідеальний образ мудрого й справедливого князя, яким-хотів бачити не лише своїх дітей-князів, але й князів-васалів. Чи досягло мети його звернення в той час? Чи сам автор був таким?В умовах постійних князівських чвар, міжусобиць "Повчання дітям" злободенне, але мети своєї не досягло. Ні в часи Мономаха, ні після них Русь не мала справедливого правителя. Найбільше такому ідеалу відповідав Мономах, але й він, як відомо, не був позбавлений людських недоліків, порушував клятву й зобов'язання, діяв під впливом реальної необхідності.
"Повчання дітям" - своєрідний політичний заповіт князя, якому не байдужа доля його держави. Звернення до синів переростає ці вузькі рамки й адресується фактично всім. З висоти набутого досвіду мудрий Мономах дає поради, як краще урядувати; закликає не лінуватись і не передовіряти справи воєводам, завжди жити правдою і миром. Заповіт - підсумок бурхливого князівського життя.
Історики не дають відповіді на питання, чому Мономах не продовжив свій літопис після 1117 р.
Домашнє завдання. У "Повчанні дітям" Володимир Мономах писав: "Нехай не застане вас Сонце у ліжку", "Що вмієте добре, того не забувайте, а чого не вмієте, того навчайтесь", "Брехні застерігайтесь й пияцтва, адже душа від того гине та тіло", "Не чиніть шкоди ані селам, ані посівам, щоб не стали вас клясти". Чи є зв'язок між повчанням Мономаха і сучасними настановами? Про що це свідчить?
"Повчання дітям" - моральні заповіді для молоді, які можуть бути викладені так:
не забувати бідних, убогих, не дозволяти сильним запанувати над людьми; бути працьовитим, творити добро; не забувати добрих справ; не дозволяти собі лінощів; поважати старих і молодих, своїх батьків; оберігати природу рідної землі; не опускатись до пияцтва, розпусти, брехні, обману.

 
 

Цікаве

Загрузка...