WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Український віночок у звичаях та обрядах (на уроках трудового навчання) - Реферат

Український віночок у звичаях та обрядах (на уроках трудового навчання) - Реферат

андріївських вечорниць усі йшли додому, то дівчата обирали одне дерево і кидали на нього віночки. Чий завис найвище - та першою вийде заміж.
СЦЕНАРІЇ СВЯТ
Віночок вити - життялюбити
Сценарій свята дівочих оберегів
Мета: ознайомити молодь з історією українського віночка, звичаями та обрядами, пов'язаними з цим чудовим оберегом. Залучати до збирання відомостей про народні традиції, вчити шанобливого ставлення до них.
Обладнання: віночки-аплікації, вінок-оберіг із лікарських рослин, віночок із пшеничних колосочків, вінки із штучних квітів, ілюстрації українських віночків.
Вступне слово вчителя.
Кожна нація, кожен народ мають свої звичаї, що виробились протягом багатьох століть і освячені віками. Звичаї розрізняють і об'єднують людей в один народ, одну націю. Традиція виплітання віночка дійшла до нас із сивої давнини. Змалечку бабусі вчили дівчаток вишивати й віночки плести, бо вірили, що віночки захищають людину від хвороб, згубного ока, недоброго духу. Наші прабабусі й секрети знали, які квіти збирати до віночка, у яких рослинних соках їх слід замочувати, щоб якомога довше вони зберігали свою свіжість.
У народі кажуть, що той, хто вміє віночок вити, зможе й долю собі прихилити.
Учениця.
Починали носити віночок дівчата з трьох років.
Перший - для трирічної дівчинки - плела мама, вимочувала у росах, коли на небі сонце зійде. І купала його в росах сім днів, а тоді до скрині клала. У віночок вплітала чорнобривці, незабудки, барвінок, ромашки. Кожна квіточка лікувала дитину: чорнобривці допомагали позбутися головного болю, незабудки та барвінок зір розвивали, а ромашка серце заспокоювала.
У чотири рочки плели інший віночок. Усі кінчики пелюсток вже були розсічені, доплітався безсмертник, листочки багна чи яблуні.
Для шестирічної доньки у вінок вплітали мак, що давав сон та беріг думку; крім того, вплітали й волошку.
Для семирічної дівчинки плели вінок з семи квіточок. І вперше квіт яблуні вплітали.
То був цілий ритуал, коли батько торкався вінком голівки і промовляв: "Мати-яблуне, дядино моя..." та прохав у неї здоров'я і долі дитині.
У центрі було гроно калини - символ краси дівочої, далі - квітки незабудки ("Я прийшла до тебе, роде мій! Не забудь мене"), барвінку, любистку, чорнобривців чи нагідок, безсмертника.
Учениця.
Коли розцвітали перші квіти, дівчата плели віночки і закликали весну.
(Дівчата ведуть хоровод "Ой ти. весно красна ")
- Ой ти, весно красна.
Що ти, весно, нам принесла?
- Принесла я вам літечко,
Ще й зеленее житечко.
Хлопцям по кийочку -
Худобу гонити.
Дівчатам по віночку -
У танок ходити.
Учениця.
Віночки супроводжували дівчат у всі християнські свята: Великдень, Трійцю, Купала, Петрівку.
Учениця.
На Великдень молодь збиралась біля церкви, розпалювали вогнища, навколо водили хороводи, а улюбленим був кривий танець з його магічними рухами. Вперше ж його починали танцювати на Благовіщення, прикрасивши свої голівки чудовими віночками - щоб такою красивою, як віночки, й весна була, подарувала щедроти свої хліборобському лану.
(Дівчата ведуть кривий танець).
Вчитель.
Гарні віночки у наших дівчат. І які чудові квіти прикрашають їхні голівки! Старі люди знали, і ми переймаємо від них знання про кожну квітку, що входить до віночка. Бо то ж не просто прикраса - то символи, обереги.
Дівчата (із квітками-символами).
1-а дівчина (з квіткою деревію).
Деревій - красива квітка, схожа на квітуче деревце. Де б вона не з'явилась, обов'язково порадує всіх своїм квітом. Діти називають цю квіточку рибкою, бо форма листячка в неї мас форму рибки, різьблена й приємна на дотик. Як символ нескореності, деревій посідає центральне місце у віночку.
2-а дівчина (із квіткою барвінку)
Барвінок - символ життя, він має довгі пагінці - безконечники, які стеляться по садочку, горнуться до осел І людської. Листячко цупке, не боїться суховію, з нього, нанизуючи одне на одне, дівчата виготовляли стрічки-віночки, сколювали ним волосся, щоб не заважало у буденній роботі. А квіти барвінку - яскраво-сині, з жовтою серединкою, надзвичайно скромні, нагадують зірочки на вечірньому небі. Використовували барвінок у лікуванні застудних захворювань, для поліпшення зору; ним хліб святковий прикрашали, виготовляли весільні букетики і до віночка вплітали.
3-а дівчина (з букетиком незабудок).
Не забуду тебе я ніколи,
Дорогая матусю моя.
Буду я пам'ятати сволоки.
Де жила наша дружна сім'я.
Не забуду я рідного краю.
Де проходить дитинство моє,
І кохання, і перше світання
До віночка вплету я зараннє.
Хай нагадує рідну домівку,
Друзів вірних і спів солов'я.
Незабудки - найкращії квіти,
Недаремно таке в них ім'я.
Вважалося, що незабудка, як і барвінок, поліпшує зір людини.
4-а дівчина (з гілочкою яблуневого або вишневого цвіту).
Цвіт вишні та яблуні - це символ материнської любові. Пелюстки цих квіток збирали навесні, а потім додавали до купелі немовляти, а чай з них знімає застуду. Тому й у віночку дівочому цвіту вишні та яблуні відведено почесне місце.
(Соло "Мамина вишня в саду" на слова Д. Луценка).
5-а дівчина (з гронами калини).
Калина - символ України, символ краси та дівочої вроди. Це дерево нашого українського роду. Колись воно пов'язувалося з народженням Всесвіту і назву свою взяло від давньої назви Сонця - Коло. Червоні ягоди калини із ягідками-сердечками - то символ крові та невмирущого роду.
У полі калина,
У полі червона, -
Хорошенько цвіте.
Ой, роде наш красний,
Роде наш прекрасний,
Не цурайтеся, признавайтеся,
Бо багацько нас є.
6-а дівчина (у віночку з квітів безсмертника).
Безсмертник у віночку дарує здоров'я, загоює найтяжчі рани. І назва у нього символічна: без смерті прожити.
7-а і 8-а дівчина (з квітами любистку і волошок).
У народі існує легенда, що любисток і волошка колись були птахами і вчили людей любити одне одного, бути щирими і відвертими. А коли померли ці пташки, то проросли квітами, пахучими рослинками - любистком та волошкою. У них чудові лікувальні властивості: ними миють волосся, освіжають хату, купають маленьких дітей. Тому ці квіти у віночку є символом людської відданості, уміння бути корисними.
9-а дівчина (з оберемком ромашок).
Ромашку у віночок не вплітали дуже довго, поки не дізнались, що вона не лише красива, а й сильна своїми лікувальними властивостями, дає людям здоров'я, доброту й ніжність. її вплітають у віночок поряд з кетягами калини, яблуні та вишні. Перевивають батіжком хмелю, бо він несе в собі значення розвитку, молодого буяння та любові. Вважають, що хміль - це весільна символіка. Як хміль в'ється, прикрашаючи свої пагони духмяними бурульками, так і

 
 

Цікаве

Загрузка...