WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Освіта України в ХХІ столітті: проблеми та перспективи розвитку - Курсова робота

Освіта України в ХХІ столітті: проблеми та перспективи розвитку - Курсова робота

співпраці одна з одною, місцевими общинами та суспільним виробництвом".
Луїс Чанга, директор технічного та бізнесового коледжу (Тайвань): "За останні 50років Тайвань із традиційно сільськогосподарського району перетворився на сучасну фінансово-індустріальну країну, в якій економіка, політика та культура спрямовані в ХХІ ст. У суспільстві, яке змінюється, освіта також повинна змінюватись та вдосконалюватись. Тому в 1994 році було засновано комітет з питань реформи освіти. Наша мета - досягти якісного стандарту освіти".
Ян Сімпсон, колишній директор Королівської вищої школи (Нова Зеландія): "Найкраще можна перевірити ту роботу, яку виконуєш сам. Тому в Новій Зеландії перед директором звітує в письмовій формі старший вчитель і той педагог, діяльність якого перевіряється. Мета цієї форми управлінської діяльності - поліпшення якості викладання".
б)Особливості шести головних світових моделей систем обов'язкової освіти
Характеристики Моделі систем виховання і навчання
Пруська Французька Англійська Американська Японська Українська
Період формування 1742-1820 1791-1870 1840-1910 1840-1910 1868-1890 1991- і до сьогодні
Ідеал Лояльний громадянин Технічна еліта Освічений джентльмен Безперервний розвиток особи Компетентний внесок у групу Високоосвічена людина
Репрезентативна школа Початкова школа Ліцеї і великі школи Публік-скулз (закрита приватна школа) Відкриті школи, коледжі Початкова школа Загальноосвітня школа
Скерування і обсяг Вся особа. Багато предметів. Гуманітарний ухил
Ментальне зростання. Академічні предмети. Науки і мистецтва Академічні предмети, суспільні цінності. Культура Когнітивні вміння. Громадянські цінності. Соціальні і бізнесові вміння Вся особа. Багато предметівМоральні цінності. Фізичні і естетичні вміння Вся особа. Широка шкільна програма. Спрямованість на технічні і природничі науки
Теорія навчання Природний розвиток Ментальна дисципліна Спадкова досконалість Розвиток з удосконаленням Впертість та зусилля Інтерактивність
Шкільна технологія Уроки і домашні завдання Уроки і екзамени Тьютори, школи-інтернати,доповнюючий навчальний план Індивідуальне навчання і консультації Обожнювання вчителя. Школа як цінність Колективне та індивідуальне навчання
Управління Квазідецентралізоване Централізоване Приватне Децентралізоване Квазі-децентралізоване Централізоване
Вартість навчання Помірна Помірна Висока Різноманітна Помірна Помірна чи висока
Джерело фінансування Місцева влада Державна влада Плата за освіту Місцеві податки Держава Державна
Як випливає з таблиці, перша і найважливіша відмінність цих шести моделей полягає в ідеалі випускника системи освіти, у вимогах до цілі діяльності навчально-виховних закладів. Наприклад, якщо в усі часи німецькі школи понад усе цінували порядок і слухняність, то система освіти у Франції з моменту Великої революції базувалася на принципі меритократизму - кожен повинен отримувати лишень те, чого він заслуговує за особисті здібності і досягнення.
Повна протилежність - буденне життя японських школярів, більшість яких майже до самого кінця ХХ ст. працювала принаймні удвічі інтенсивніше за американців: вранці - в державній школі, а надвечір - у репетиторів.
Освіта країн Європи має різний рівень вимог до учнів та оціночних орієнтирів, проте всюди вона спрямована на виховання високоосвічених громадян своєї держави, майбутніх професіоналів своєї справи.
Розділ ІІ Освіта України в ХХІ столітті
2. а) Я знаю середню школу України понад 40 років. Питання полягає не в тому, щоб дати ту чи іншу оцінку школі, а в іншому: чи виконує вона свої соціальні функції відповідно до потреб ХХІ століття?
Вивчаючи історію школи, я знайомився з багатьма педагогічними системами і передовим досвідом прекрасних шкіл. Школа стала закладом, який дає в основному знання. Що тут поганого, адже знання - сила! На перший погляд, тут немає ніякої суперечності, якщо не апелювати проблему, які знання, для кого і для чого їх давати. І тут педагоги зіткнулися з проблемою надмірного інформаційного перенасичення. Проте відомо, що охопити все неможливо і не потрібно. Основи наук, які викладають у школі, виявилися затеоретизованими. А науково-технічний прогрес додає нові знання, причому, дуже стрімко. Міняються технології, їх використання і впровадження. Діти в школі і вдома навчаються багато годин. Це призвело до підриву здоров'я більшості учнів, про що говорять статистичні дані, в тому числі й Міністерство освіти і науки України.
Знання можна давати по-різному. Можна словом, що й робить переважно сучасна школа, можна наочно і в процесі різноманітної діяльності, але для цього не вистачає засобів і більшість учителів не готові. Тому й була відкинута концепція "трудової політехнічної школи", яка зароджувалась в радянський період. Як вирішувати цю проблему? І тут накопичилися великі проблеми у зв'язку із зміною політичної системи й ідеології.
Треба мати на увазі інерційні процеси, які історично склалися. Адже основні документи про школу, що визначили її базу були прийняті у 30-ті роки. В цьому вигляді вона залишилась і на сьогодні. По суті, м маємо модель школи, яка створена за часів Сталіна, і мало що змінили в структурі цієї школи. Як і раніше, основним місцем навчання є клас. Це стало так звично, що ніхто й не замислюється, що могло бути й інакше.
Та, може, й повинно бути інакше, якщо задуматись про основи розвитку людини у сучасних умовах. Яким він має бути?
Наші дослідження показують, що це має бути розвиток людини як цілісності, що означає її фізичний, духовний і соціальний розвиток. Якщо ми покладемо в основу школи цю триєдність, то побачимо нові вектори в розвитку школи. Потрібно забезпечити фізичний розвиток школярів. І тому треба ввести більше годин фізкультури. Для цього потрібні база, спорядження, викладачі. Це важко. Проте цим треба займатися, бо здоров'я - основа життя.
Духовний розвиток повинен поєднувати як загальноосвітню підготовку, так формування інтересу до конкретної сфери діяльності. Це вимагає перебудови змісту освіти, яка повинна вчити мислити і діяти творчо в нових умовах, що постійно змінюють дійсність. Для цього і потрібно робити варіантно-формуючою як образне, так і абстрактно-теоретичне мислення. Має бути введений вільний вибір предметів. А головне, треба створити умови для формування потреб поглиблених уявлень. Адже меж пізнанню немає. Але це повинно бути справою не всіх, а тільки тих, хто має здібності до цього. Хто ж не має здібностей до науки, повинен оволодіти різноманітними життєвими навичками.
Соціальний розвиток має формувати громадянина країни, що бажає і вміє формувати демократичну, правову державу. Для цього необхідно організувати різну соціальну діяльність. Саме цим шляхом йшли класики української школи А.С.Макаренко, В.О.Сухомлинський. Саме цю

 
 

Цікаве

Загрузка...