WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Педагогічні умови підвищення ефективності трудового виховання учнів в мікрорайоні сільської школи - Дипломна робота

Педагогічні умови підвищення ефективності трудового виховання учнів в мікрорайоні сільської школи - Дипломна робота

підприємств;
- розширити у сільській місцевості з невеликим контингентом учнів можливості організації трудового виховання на зразках народних промислів, використовуючи індивідуальні, групові чи масові його форми;
- ширше практикувати творчі зустрічі, свята ремесел, виставки і конкурси декоративно-прикладного мистецтва, народної творчості;
- ширше використовувати у виховному процесі проникнення в трудову діяльність елементів традиційних художніх народних промислів.
Виховання національного характеру передбачало засвоєння школярами трудовихтрадицій свого народу, а також вплив на цей процес основних засобів народної педагогіки з опорою на моральні ідеали і ритуали. Важлива роль тут належить сім'ї, в якій діють традиції національного виховання.
Розкриваючи використовувані засоби з метою реалізації компонентів трудового виховання в мікрорайоні школи, намагались показати, що в інтелектуальному компоненті ми прагнули змінити смислові установки особистості; систематизувати знання, уявлення про різні види праці в процесі "включення особистості школяра у важливу для нього діяльність", організації і зміні таких видів діяльності, в яких здійснюється саморозвиток особистості (практичного залучення школярів до участі в них): знання про трудові традиції рідного краю, конкретні досягнення його кращих працівників, про ті зміни, які сталися в характері праці за останні роки.
Постановка інтелектуальних завдань, здавалося б, традиційна, їх вирішення багаторазово здійснювалось на практиці. Між іншим, в експериментальних умовах позашкільного середовища вирішення цієї проблеми набуло нового забарвлення. Ми вважаємо за доцільне виділити трудові традиції, спираючись на те, що в культурі існує глибокий зв'язок праці і моральної категорії "добра", передачі досвіду. Виховання на народно-трудових традиціях допомагало зберегти те просте значення поняття "добра" як роботи, прекрасної на всіх етапах людського життя. Учні знайомились з традиціями, що історично склалися, з метою чого практикувалось вивчення історії місцевих підприємств, об'єднань і формувань аграрного сектору, історії сімейних династій, окремих сімей. В процесі цієї роботи учні дізнавались, що характерним для народних традицій було те, що навіть під час дозвілля організовувались цікаві, корисні справи, що мали моральний зміст: наприклад, молодь села об'єднувалась за віком на вечорниці (досвітки), які були формою відпочинку молоді в поєднанні з певною господарською працею: дівчата приходили з пряжею, шиттям, вишиванням, а разом, наприклад, чистили ("лупили") кукурудзу, складали листя тютюну в "папуші" і т.д. в процесі цієї роботи вивчались і співались старовинні і сучасні пісні, молодь обмінювалась прислів'ями, приказками про працю. Праця в супроводі традиційних "музик", пісень, жартів ставала засобом збагачення знань і уявлень про трудові традиції свого краю, що передбачало розвиток у школярів інтересу до народних традицій і бажання застосовувати досвід старших поколінь на практиці.
Трудові традиції, до яких залучались учні, тісно зв'язані з середовищем і соціально ним зумовлені, бо в ньому знаходять своє відображення виробничі, сімейні, побутові трудові традиції, через них передається досвід попередніх поколінь, в яких сконцентрована народна мудрість і багатовіковий досвід народу. Залучення до трудових традицій краю передбачало закріплення основи розуміння школярами душі і таланту свого народжу, формування моральних якостей особистості і їх прояв у праці.
Використовуючи запропоновані педагогічні ситуації, ми ставили перед собою завдання шляхом залучення учнів до традиційної мудрості, до народної творчості привести їх до усвідомлення керівної ролі праці в житті людини і суспільства, розвинути інтерес до пізнання трудових традицій свого краю і загальнолюдського трудового досвіду, використовуючи в цьому процесі емоційно-ціннісний досвід праці. Це можна прослідкувати на прикладі втілення в практику виховного процесу народної мудрості під назвою "Запросіть Весну в гості", де ми використовували і бесіду, і розповідь, а також елементи практичної праці.
Методика реалізації цієї трудової народної традиції полягала в тому, що ми внесли розроблений нами варіант у сценарій свята Весни в селі Витвиця Долинського району. Пропонуємо цей варіант:
"Оксанко, одягайся тепліше, підемо в сад", - каже бабуся своїй онуці.
Оксанка здивовано закліпала оченятами, - а що тепер робити в саду, коли довкола сніг, холодно?
"Підемо до Весни, щоб вона скоріше прийшла до нас", - посміхається бабуся. Дівчинка бере шубку, сани, рукавички, бабуся одягає теплу хустку і вони разом виходять.
"Давай назбираємо гілочок, яких наломив вітер, - каже бабуся. - Виберемо найкращі і поставимо їх у високу вазу. На кожній гілочці з кольорових ниток зав'яжемо стрічки. Вони прикрасять гілочки берези такими собі квіточками. В хаті тепло, і незабаром березова гілка вкриється маленькими листочками. Хто прийде до хати - здивовано погляне на букет: надворі зима, а в хаті - Весна!"
"На городі великий кущ форзиції, густий, - продовжує бабуся. - Зріжемо кілька гілочок, поставимо їх у воду, і зацвіте гілочка жовтенькими гілочками, ще до свята Весни зацвіте. І тоді можна подарувати гілочку мамі, вчительці, подружці. А ще придивись, дитино, до куща бузку. На верхніх гілочках є парні бруньки: гілочки з такими бруньками поставимо до хати у вазу. У вазу будемо доливати водиці, а гілочки оббризкувати нею ніби дощем. Букет буде у нас на весняні свята." "А на мамин день народження, який буде в квітні?" - питає внучка.
"Поздоровити твою мамусю з днем народження ми зможемо, зрізавши перед тим кілька гілочок черешня, вишні, яблуні. Вибирати потрібно лише ті гілочки,, які і так би були зрізані весною під час чистки саду. У вазі гілочки не лише зазеленіють, але і зацвітуть: за вікном сніг, а в кімнаті - цвіт яблуні!"
"Бабусю, навіщо ти набираєш стільки піску?" - питає Оксанка.
"Пісок насиплемо в порожні горщики або в старі чашки, тоді посадимо цибулю, зрізавши вершки, щоб цибуля скоріше пустила пір'я. Поливати будемо не часто, бо цибуля не любить вологи. А коли виросте зелене пір'я, нащипаємо тобі його до бутерброду, до борщу. В горщик з піском посадимо корені петрушки і поставимо на вікно, щоб у нас була свіжа зелень. У кого є закрита веранда, той може посіяти у ящику кріп. Ось так, Оксанко. Ми і запросили до хати красуню Весну!"
Використання запропонованих виховних засобів - не просто залучення школярів до трудових традицій свого краю, а й залучення до національних надбань, що виражається в тому, що учні збагачують свої знання про працю, формують трудові вміння і навички. Це залучення до совісті і доброти людської, що, в свою чергу, формує прагнення до примноження трудових традицій свого народу, збагачення традицій інших народів і загальнолюдського трудового досвіду.
З метою систематизації знань і уявлень про трудові традиції

 
 

Цікаве

Загрузка...