WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Педагогічні умови підвищення ефективності трудового виховання учнів в мікрорайоні сільської школи - Дипломна робота

Педагогічні умови підвищення ефективності трудового виховання учнів в мікрорайоні сільської школи - Дипломна робота

між собою розділили роботу. Склад груп був визначений з урахуванням фізичних можливостей дітей.
Схема організації роботи груп
І група ІІ група ІІІ група
(12 дітей) (4 дітей) (7 дітей)
Ремонт меблів для лялькового куточка
Ремонт іграшок
Виготовлення театральних реквізитів для лялькового театру
Щоб підвищити якість роботи, посилити почуття відповідальності, спільні завдання поєднувались з індивідуальними. У даному випадку це не мало привести до втрати спільної перспективи, так як учні були одночасно членами клубу і груп. У двох групах підготовку учнів до роботи почали з постановки мети, вибору форми організації роботи.
Отже діти були підготовлені до роботи: їм була зрозуміла мета, форма організації роботи, але не повністю, з метою дати можливість групам самостійно вирішити ряд організаційних питань. У процесі спільної праці двох груп настрій у дітей був піднесений, всі працювали дружньо і весело. Співставляючи організацію праці у двох групах, учні зробили висновки, що всі роботи виконувались одночасно, працювали дружньо.
У третій групі діти не одержали завдань, ніхто ні за що не відповідав, всі кричали, сперечались, бігали, погано виготовили театральні реквізити.
Проаналізуємо організацію зв'язків між учнями в процесі роботи. Стосунки взаємної залежності і відповідальності були організовані по лінії перспективи. На початку роботи перед об'єднаннями була поставлена мета, яка стала спільною перспективою всіх учнів і відповідальності між ними і по лінії організації дитячого формування, розділивши школярів на групи. Групи залежали також одна від одної, так як мали свою перспективу, і особиста перспектива учнів була частиною перспективи групи. Крім того, обидві групи мали спільну перспективу - завдання всьому об'єднанню підлітків, кожен учень думав про успіх своєї групи і свого об'єднання взагалі. Поєднання індивідуальної і спільної відповідальності сприяло створенню дружніх стосунків між учнями, які відчували себе членами єдиного об'єднання. Їх думки, почуття і воля були спрямовані до однієї мети - швидко і гарно виконати завдання. У даному випадку праця виховувала у дітей почуття взаємодопомоги, розвивала організаторські уміння і навички. Виховна ефективність праці була забезпечена тими стосунками, які створились між учнями у процесі роботи.
Виявилось, що праця, однакова за змістом, але по різному організована, в одному випадку стала ефективним засобом виховного процесу, в іншому негативно впливала на учнів. Ми прагнули, щоб у досліджуваному мікрорайоні ця робота була більш універсальною, включала різновікові групи учнів, не виключаючи побудови за віковим принципом.
Дуже важливим було продумати організацію праці в малих групах, щоб викликати цікавість до них у всіх школярів, залучити їх до участі у спільній праці. Цей процес, який включає у себе і психологічну підготовку, подолання бар'єрів, пов'язаних із звичкою працювати одноосібно, був тривалим і складним. Найбільш доречним і педагогічно виправданим було те, коли в основі об'єднання дітей лежали природні зв'язки між ними, спільність інтересів, товариські стосунки. Єдність бажань, прагнень зумовлювала формування спільної думки, учні втягувались у міжособистісні стосунки, що ставало визначальним фактором впливу на дітей. Деяким об'єднанням ми надавали яскраво виражену спрямованість, наприклад "Благодійна команда", "Бюро добрих послуг", в основі діяльності яких, як правило, була організація праці, що викликала у дітей живий інтерес: допомога ветеранам війни, чорнобильцям, учасникам бойових дій, надання допомоги місцевим сільським господарствам при збиранні врожаю. Таке об'єднання, покликане до життя реальними обставинами, створювались поступово, ставало об'єднанням за умови, якщо цього хотіли діти, якщо у них були спільні інтереси, спільне поле діяльності, якщо ми допомагали організувати цю діяльність протягом тривалого часу ненав'язливо, тактовно, наповнюючи життя об'єднання новими, більш складними і цікавими справами.
Ми переконались в тому, що якою б не була робота, навколо якої об'єдналися діти, вона повинна розвиватися, рости, ускладнюватися. В протилежному випадку спостерігались випадку втрати найбільш досвідчених членів об'єднання, наступала криза.
Практика організації трудового виховання у таких об'єднаннях школярів у мікрорайоні школи дала позитивні результати. Діти, що ухилялись від трудової діяльності, під впливом громадської думки переживали почуття сорому за своє ставлення до праці, до товаришів по об'єднанню. Нова позиція сприяла встановленню дружніх стосунків у процесі спільної праці. Це давало можливість побачити свої досягнення і знайти слабкі сторони своєї діяльності, що вимагало у подальшій роботі особливої уваги. Покажемо це в таблиці.
а)
Залучення учнів до продуктивної праці 2002 2003
Окремі члени дитячого трудового об'єднання 30% 42%
Усім об'єднанням 75% 59%
б)
Залучення учнів до технічної творчості та декоративно-прикладного мистецтва 2002 2003
Окремі члени дитячого трудового об'єднання 37% 41%
Усім об'єднанням 75% 45%
Як показують табличні дані, на початку експериментального дослідження трудова участь школярів усім об'єднанням була незначною. У кінці нашої дослідно-експериментальної роботи участь учнів у спільній праці змінилась. Майже всі діти і підлітки були залучені до постійної трудової діяльності в мікрорайоні школи.
Результати експериментального дослідження педагогічних умов підвищення ефективності трудового виховання школярів у мікрорайоні школи показали, що саме виховання у трудовому об'єднанні стало фактором формування структурних компонентів особистості і у створення різновікових об'єднань є життєва необхідність.
До кінця експериментальної роботи ми підвели підсумки, які показали, що в особистих стосунках між школярами стались зміни: розвинулось почуття товариськості, сформувались навички спільної праці; діти стали уважніше ставитись один до одного, допомагати в процесі спільної праці.
Дослідження показало, що в міру росту соціальної активності особистості школяра особистість була здатною брати участь у вирішенні складних трудових завдань, ускладнювались зв'язки між учнями, зростало значення творчості учнів у праці, її змісті.
У мікрорайоні підвищилась вираженність показників, що характеризуються усвідомленням значення праці в суспільному житті і розвитку особистості, прагненням пізнати сутність і особливості людини-трудівника, творця матеріальних і духовних благ, повагою до людей праці, особистою участю і почуттям відповідальності за свій вклад у трудові справи в мікрорайоні школи.
Практична робота експериментально показує, що чим міцніша взаємодія виховних інститутів у трудовому вихованню школярів, тим позитивніший вплив цього фактору на ефективність трудового виховання школярів.
Ефективність трудового виховання в мікрорайоні школи на кінець експерименту

 
 

Цікаве

Загрузка...