WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Педагогічні умови підвищення ефективності трудового виховання учнів в мікрорайоні сільської школи - Дипломна робота

Педагогічні умови підвищення ефективності трудового виховання учнів в мікрорайоні сільської школи - Дипломна робота

учням необхідно було зупиняти роботу.
Ця залежність підвищувала особисту відповідальність кожного учня як за свою роботу, так і за роботу товариша, бо навіть незначне відставання в роботі одного порушувало ритм роботи усіх. Чіткий режим роботи неодмінно захоплював кожного учасника праці, кожен намагався працювати в повну міру сил і можливостей. Учні переконувались, що спільна праця виконується не тільки скоріше, але і веселіше, цікавіше.
Спільні форми праці з елементами розподілу праці імпонували дітям 11-12 років, так як більш відповідальне ставлення молодших членів об'єднання до виконання своїх обов'язків давало можливість старшим зайнятися своєю ділянкою роботи, яку вони взяли на себе. У нашому досліді це можна прослідкувати на прикладі створеної педагогічної ситуації на етапі завершальної операції - монтування панно. Старші допомагали не тільки молодшим школярам, кожному зокрема, але і цілій групі. Помітним було підвищення прагнення учнів успішно оволодівати уміннями і навичками трудової діяльності, до участі в самоуправлінні і організації трудових справ в мікрорайоні школи, інші якісні показники у поведінці конкретноїособистості школяра.
На основі вільно відвідуваних занять в майстернях поступово виникали постійні групи - гуртки з праці: "Фабрика шпаківень", "Лялькова фабрика" , "Саморобко" чи гурток випалювання. Наступною сходинкою була організація постійних гуртків, з постійним або змінним складом учасників. У цьому відношенні, ми вважали, доречно практикувати організацію різнопрофільних гуртків, що було найбільш прийнятним в силу ще мало розвиненої матеріально-технічної бази мікрорайону. Важливо було, щоб ця робота активізувала діяльність школярів, скріплювала дружні зв'язки учасників мікрооб'єднання.
Прагнення учнів прилучатися до творчої праці, набуття знань, умінь і навичок в галузі технічної творчості визначило вибір тематики - створення технічних гуртків, головним змістом яких були два напрями: оволодіння гуртківцями вміннями технічного обслуговування сімейного господарства, конструювання і моделювання. Навчитися столярній і слюсарній справі, елементарному ремонту побутової техніки, предметів малої механізації ставало завданням кожного підлітка, як майбутнього господаря свого дому, свого мікрорайону.
Зміст діяльності гуртків часто визначався місцевими трудовими традиціями трудового виховання дітей, а головне, інтересами сміх учнів. Враховуючи це, умовно було виділено групу трудових гуртків прикладного змісту, робота яких тісно перепліталась із завданнями оволодіння мистецтвом народної творчості.
Важко було переоцінити значення праці школярів у формуванні і розвитку міжособистісних стосунків в різних об'єднаннях у мікрорайоні школи. Особливо помітним це ставало тоді, коли школярі бачили, що їхня праця потрібна людям, приносить їм користь. Ми помітили, що такі форми організації праці сприяли прояву інтересу до пізнання трудових традицій свого краю і зв'язків з загальнолюдським трудовим досвідом, формування почуття відповідальності за свій вклад в трудові справи в мікрорайоні школи, емоційно-позитивному ставленню до участі в цих трудових справах.
Отримані результати показали ефективність розробленої нами методики спільної трудової діяльності. Її застосування на практиці сприяло тому, що в мікрорайоні стали працювати різнопрофільні клуби, що завойовували симпатії дітей і підлітків добровільністю, неформальністю спілкування, спільністю кола захоплень.
Поряд з цим дитячі об'єднання клубного характеру створювались в мікрорайоні школи як профільні і багатопрофільні об'єднання ускладненої структури, куди могло входити декілька гуртків. Особлива увага в таких клубах приділялась пропаганді трудових традицій рідного краю, новим традиціям.
Однією з популярних форм організації праці в мікрорайоні школи були клуби за інтересами. Кожен учень вибирав собі справу до душі. План занять завжди був на видному місці з позначенням часу і місця проведення спільної творчої справи: організація виставок власних виробів, огляд технічної творчості, організація зустрічей з ветеранами праці, новаторами виробництва. В їх підготовці і проведенні були реалізовані великі можливості поєднання трудової і творчої енергії дітей і підлітків.
Тому, залучаючи школярів до спільної трудової діяльності з урахуванням їх інтересів, ми вважали необхідним брати до уваги здібності кожного учня зокрема, намагаючись при цьому спиратися на потреби школярів у самоствердженні, у нових враженнях і в активності. Велику роль тут зіграло залучення до роботи клубів умільців як більш складної форми організації спільних трудових справ учнів у мікрорайоні школи. Роботу в них ми організовували так, щоб в багатьох випадках діяли дитячі об'єднання - супутники об'єднань дорослих. Організацію спільної праці в цих умовах ми будували за принципом організації трудової діяльності у вільних майстернях учнів. Цій роботі передувало використання педагогічної ситуації - включення школярів у спільну трудову діяльність, при організації якої передбачалось: спільне планування, розробка шляхів досягнення перспективи, охоплення всіх учнів реалізацією поставленого завдання і почерговим виконанням різних організаторських і виконавчих функцій, широке використання гри як одного з виховних засобів.
Ми прагнули здійснити таку організацію спільної праці учнів, при якій вони набували досвіду реалізації усіх основних видів зв'язків у трудовому процесі, апробованих уже в практиці роботи вільних майстерень учнів.
Визначання певного кола трудових справ майже у всіх учнів викликало до цих справ цікавість, яка під впливом позитивних переживань за досягнуті результати поступово переростала у стійке захоплення змістом суспільно корисної продуктивної праці. Покажемо це на прикладі організації роботи підліткового клубу юних умільців, створеного на базі групи продовженого дня в мікрорайоні Витвицької школи.
У дружній бесіді з учнями експериментальних груп ми ознайомили їх з труднощами в організації роботи з малюками дитсадка. Підлітки виявили бажання взяти шефство над дитячими групами. Було вирішено провести таку роботу: ремонт меблів для лялькового куточка, виготовлення театральних реквізитів для лялькового театру, виготовлення іграшок до різдвяної ялинки. Перш ніж залучити школярів у ту чи іншу працю, ми розкрили її суспільне значення.
Ось як ми підійшли до виконання цього завдання. Передусім було визначене завдання: навчити дітей правильно організувати працю, спираючись на почуття дружби і товариськості, потім стали шукати найбільш прийнятну форму вирішення поставленого завдання. З цією метою учням пропонувалось створити такі умови трудової діяльності, які б забезпечили виникнення дружніх стосунків. Вся робота була поділена на основні види: ремонт меблів для лялькового куточка, ремонт іграшок, виготовлення театральних реквізитів для лялькового театру. Всі підлітки поділилися на три групи і

 
 

Цікаве

Загрузка...