WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Педагогічні умови підвищення ефективності трудового виховання учнів в мікрорайоні сільської школи - Дипломна робота

Педагогічні умови підвищення ефективності трудового виховання учнів в мікрорайоні сільської школи - Дипломна робота

дитини в праці. В сільських поселеннях, де жителі добре знають один одного, ця ситуація передбачала позитивні результати, що підвищувало ефективність трудового виховання в мікрорайоні школи.
Вчителі, вихователі, студенти-практиканти в особі дітей мали надійних помічників, а в деяких випадках - ініціаторів організації трудових справ в мікрорайоні школи.
Процес праці ми будували так, щоб учні жили інтересами батьків і інших категорій дорослого населення України та, зокрема, мікрорайону. З цією метою на кошти місцевої селянської спілки на території мікрорайону була збудована тваринницька ферма, де разом з дорослими працювали і учні. Праця була організована так, щоб у виховний процес обов'язково включати елементи, які пов'язані з використанням трудових традицій. Наприклад, учні, щопроживали на території віддалених зон, працювали в господарстві помічниками пастухів, допомагаючи старшим готувати традиційний тут харчовий продукт - будз, який готується зі свіжого овечого сиру.
Ми помітили, що учні залюбки працювали з дорослими в тих випадках, коли їм надавалась можливість заволодіти цікавою технологією, тією працею, яка принесе задоволення і радість. Така організація трудового виховання давала позитивні результати. Ось що сказала Марійка П., учениця 2-го класу: "Я з радістю працюю з мамою, пізнаю таємниці цікавою і потрібної всім справи."
В експериментальному мікрорайоні ми робили орієнтацію на залучення школярів до завдань розвитку місцевого лісового господарства, залучення їх до праці в місцевому лісництві. Працівники лісу залучали учнів до омолодження лісових смуг, лісонасаджень, що розміщені на території ярів, заготівлі пагонів і кущів, збору насіння лісових культур.
Участь у такій роботі давала можливість одержати відповіді на питання: "Як буде вести себе, наприклад, женьшень карпатський на їх дослідній ділянці, чи зуміє рости в місцевих кліматичних умовах, чи дасть урожай, враховуючи той фактор, що навіть в межах одного територіального району спостерігається коливання як в складі ґрунту, так і в температурі повітря. Завдяки трудовим зусиллям дослід вдався: спостереження показали, що при уважному догляді і в кліматичній зоні можна вирощувати різні рослини.
Участь в дослідницькій праці, оволодіння додатковими знаннями і уміннями щодо вирощування рослин стимулювало новий напрям цієї роботи: він виражався в тому, що діти, а особливо дівчатка, стали вирощувати гладіолуси, жоржики, троянди, які в умовах мікрорайону погано приживаються. Цибулини гладіолусів, розсаду інших квітів, яку вони навчились вирощувати з насіння, учні дарували дитячому садку, школі, жителям мікрорайону, любителям-квіткарям інших районів. Можливість працювати в мікрорайоні школи захопила учнів, про що говорили вони самі: "Ми гордимося тим, що ще в молодшому шкільному віці виростили цикламени, так як раніше ця екзотична рослина не росла в цьому районі, а зараз її можна побачити в будинках багатьох жителів мікрорайону, що стало можливим завдяки тому, що ми залучились до благородної і цікавої справи" (Юля Р.). "Ми дуже полюбили цю працю і не уявляємо тепер прожитого дня без участі в ній, насиченій творчими планами, що приносять радість залучення до прекрасного" (Світлана Н.).
Організація експериментальної роботи дозволяла не тільки впроваджувати в практику не використані раніше форми продуктивної праці, але і вдосконалювати, розвивати ті, що є. Щоб не нав'язувати учням думку дорослих, ми вирішили дати їм ініціативу в самостійному прийнятті рішень з організації праці в мікрорайоні школи. Так як школа була збудована на пустирі, то учням було до чого прикласти свої трудові зусилля в справі перетворення зони села в зразкову.
Для реалізації цього задуму використовувались різні форми і методи: наприклад, учням пропонували відповісти на питання: "Яким ти хочеш бачити свій мікрорайон?", "Як зробити наш мікрорайон зразковим?"
В ході будівництва учні виступали в різних ролях: діставали пиломатеріали для спортмайданчиків; зичили у дорослих молотки, пили, сокири, відповідали за збереження і своєчасне повернення дорослим цих інструментів, звертались до будівельників, зварювальників, лісорубів, столярів з різними просьбами, вносили пропозиції; як краще організувати роботу і взяти безпосередню участь в праці. Вони розподіляли об'єм роботи таким чином, щоб молодшим школярам навантаження було посильним, а самі дбали про господарський інвентар, узгоджували фронт робіт, готували наочну агітацію. Чоловічу, "грубу" роботу подобалось виконувати хлопчикам, оберігали від неї дівчаток і молодших школярів. Учні висадили в зоні школи десятки дерев і кущів, розбили квітники і клумби, а коли було виголошено рішення будувати на території мікрорайону спеціальний двоповерховий будинок дошкільного закладу за оригінальним проектом, хлопчики взяли найактивнішу участь у його спорудженні. Проникаючись розумінням суспільного значення передбачуваної праці, вони вирішили, що кожен з них повинен відробити на будівництві визначену кількість годин. Щоб добре було видно результати праці , хід будівництва висвітлювався у місцевій пресі, радіопередачах, в екрані ведення якості трудових справ на території мікрорайону.
§ 2. Постанова творчих завдань і їх реалізація у процесі праці з техніки та декоративно-ужиткового мистецтва.
Трудове виховання учнів у мікрорайоні школи ставало змістовним за умови залучення школярів до технічної творчості. Успіх досягався у тому випадку, коли постановка творчих завдань з метою виявлення творчих здібностей учнів і їх розвитку доповнювалась змістовною і цілеспрямованою творчою справою. При визначенні змісту цієї роботи в експериментальному варіанті ми керувались тим, щоб трудова діяльність була доступною для різних вікових груп як хлопчиків, так і дівчаток, була сучасною, мала тісний зв'язок з місцевим виробництвом. Враховувалась думка про необхідність відповідності тематики праці віковим особливостям учнів, наявність можливості для поглиблення і розширення знань, вдосконалення умінь і навичок, застосування їх на практиці, у трудовій діяльності. У процесі формування інтересу учнів до технічної творчості велике значення мали творчі можливості праці сільських механізаторів.
Виявленню у школярів творчості в праці сприяла і відповідна установка, коли дітям пропонували якнайбільше цікавих і оригінальних моделей, оголошувались змагання, чия модель буде найнезвичайнішою і найцікавішою, проводили розбір різних конструкцій, використовуючи в цьому процесі розповідь, коментарі учнів про те, як вони будували свої моделі.
У зв'язку з цим великого значення ми надавали створенню постійних і тимчасових виставок дитячих творчих робіт, де було представлено кращі творчі конструкторські рішення.
Заняття технічною творчістю, моделюванням показало вищий рівень в цих видах трудової діяльності школярів елементів новизни і оригінальності, ускладнення їх, удосконалення,

 
 

Цікаве

Загрузка...