WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Педагогічні умови підвищення ефективності трудового виховання учнів в мікрорайоні сільської школи - Дипломна робота

Педагогічні умови підвищення ефективності трудового виховання учнів в мікрорайоні сільської школи - Дипломна робота

ми використали матеріали і експозиції місцевого музею народної творчості, шкільного музею, де представлені предмети побуту, національні знаряддя праці, предмети образотворчого мистецтва, роботи народних умільців. Діти одержували знання про те, що всі предмети домашнього вжитку, національного одягу, знаряддя праці, - все це робилось вручну з великим старанням і любов'ю, щоб кожна річ була міцною і красивою. Кожен майстер дорожить своєю трудовою честю, своєю репутацією, думкою людей, серед яких він живе і працює, серед яких випало жити і працювати його внукам, правнукам.
Ми організовували зустрічі з народними умільцями,представниками трудових династій ткачів, гончарів. Різьбярів, вишивальниць, імена яких відомі не лише в краї, а й далеко за межами України. Демонстрували свою майстерність члени трудових династій Мізунських, Комарів.
Ми використали виховний потенціал народного музею, організованого при Будинку культури, в експозиціях якого розповідається про історію місцевих підприємств, сільськогосподарської артілі тощо. Це давало можливість учням систематизувати знання про трудові традиції свого народу, доповнюючи їх практичною участю в музейній справі в якості помічників директорів, екскурсоводів, гідів. Центром цієї роботи в нашому експерименті ми зробили Будинок культури в мікрорайоні села Пнів. Він став факультетом народного університету, яким керує директор місцевої школи Роман Мамчур.
Виховною ланкою стало відвідання школярами трудових об'єктів місцевих виробничих формувань, підприємств, народних художніх промислів. Тут вони дізналися багато цікавого про трудові традиції краю, села, а за бажанням - брали безпосередню участь в оформлені творчих виставок, організації конкурсів і ін.
Ефективність виховного процесу шляхом використання в ньому трудових традицій старших поколінь залежала, в основному, від тих впливів, які отримували учні з боку дорослих.
На школярів впливали різні за родом діяльності, за індивідуальними особливостями люди: батьки, старші брати і сестри, вчителі, учні-старшокласники. Кожен, спілкуючись з дітьми, виступав у ролі вихователя, в якості прикладу для наслідування. Ми давали школярам можливість зустрічатися і спілкуватися з різними поколіннями дорослих. Ті розповідали про своє трудове минуле по-різному, але, в основному, про трудові традиції свого краю, села, про трудову юність, про те, яку роль відіграє праця для кожного з них. В біографіях дорослих учні бачили відображення особливостей трудової біографії села, краю, регіону, на конкретних прикладах трудового життя близьких, знайомих і не знайомих людей прослідковувалось позитивне і негативне в розвитку народного господарства в умовах Прикарпаття з а багатовікову історію працелюбного і талановитого народу цього краю. Разом з тим, ми відчували незручність перед дітьми в тих випадках, коли серед дорослих були спроби змовчати про негативні моменти в цій історії або прикрасити, спотворити її.
Використання у виховному процесі зустрічей, знайомств можна прослідкувати на прикладі організації такої зустрічі в селі Витвиця Долинського району з жителем цього села Ярославом Вінтоняком, одним з тих, хто зосередив в собі найкращі якості господаря, трудівника, плодами якого славиться земля Прикарпаття, хто відстоював своє минуле, щоб наступило наше сьогодення і наше завтра.
Спостерігаючи за його працею в "домашній" майстерні, учнів охоплювало почуття поваги до майстерної людини, усвідомлювали значення так потрібних людям професій будівельника, столяра, якими тепер часто нехтує молодь. Учні стали частими гостями народного умільця, який, використовуючи в деяких столярних операціях "малу механізацію", трудиться і тепер, допомагає порадою, практичною справою в побудові нового будинку, виготовленні чи ремонті предметів домашнього вжитку. До І. Мізунського ідуть за всім, чого раптом не вистачає в господарстві: зробити колесо до воза, поновити плуг, змайструвати діжку. Він столярує, мурує колодязі, вміє ланцюжок з бісеру робити, доріжки ткати. І тепер в хаті Мізунського знаходиться ткацький верстат, на якому працює господар, а дружина Людмила щоліта заготовляє сировину для ткацтва. Восени, після всіх польових робіт Мізунський іде по лозу, щоб взимку сплести кошики, якими у Витвиці користуються не лише дорослі, а й діти, підлітки.
Дуже важливим у виховному процесі було те, що учні дізнались: у батька і матері Мізунського виростало троє синів, і всі як один беручкі до роботи: що жати, що косити, молотити чи якою іншою справою зайнятися в господарстві. Їх покійна мати, котра теж не знала втоми в роботі, не могла натішитися працелюбними синами. Вони знали всі ремесла, не сиділи без роботи вечорами: робили решета, коновки, маснички, вила, граблі, сопілки і інші речі. Молодший син Михайло - відомий в селі коваль. Але він не тільки вміло орудує молотком і кувалдою, а й гарно вишиває рушники, якими прикрашений навіть місцевий Будинок культури. Допомагає Михайлу його дружина Ольга.
Діти наслідують працелюбність і майстерність обдарованих, талановитих земляків-односельчан. Їм була дана можливість щось змайструвати, зробити потрібну річ: вони з цікавістю розглядають і самі хочуть зробити якийсь предмет забутого ремесла.
Учні виражали своє ставлення до таких зустрічей висловлюваннями типу: "Я починаю розуміти значення трудових традицій свого народу" (Михайло М., 10 р.); "Як добре, що живуть на землі моїй такі славні, з золотими руками люди" (Ігор К., 10 р.).
Читання в шкільній, сільській бібліотеці допомагало розкривати красу і велич людини праці, тому при підборі літератури істотне значення мало врахування читацьких інтересів, рівня інтелектуального розвитку учнів, ступінь доступності для них всесторонніх, в тому числі соціальних, економічних, екологічних, естетичних і трудових проблем, висвітлених в книгах. Учні, в основному, орієнтувались на домашнє читання. Тому в ході експериментальної роботи ми рекомендували їм список літератури, в якій висвітлювались питання зі сфери праці, і популярні видання в області праці, техніки, газети і журнали, в яких були опубліковані матеріали про працю. Для найменших була запропонована дитяча література з ілюстраціями, загадками, прислів'ями, приказками про працю, як от: Джанні Родарі "Чим пахнуть ремесла?", "Якого кольору ремесла?", Петро Король "Лісовий експрес", "Українські народні казки", поезія прикарпатської поетеси, Члена Спілки письменників України, народної учительки Марійки Підгірянки; Д. Герасимчук, Я. Дорошенко "Страгора", М.Міщенко "Чого земля квітне", А.Шпиталь "Лана" та інші.
Для дітей 10 - 11 - віку була підібрана література, яка найбільше впливала на формування інтелектуальних і емоційних компонентів структури особистості школяра, наприклад: В. Качкан "Світло високого дня", альбом "Юрій і Семен Корпанюки" тощо.
Щоб реалізувати задумані плани, задовольнити читацький попит і інтереси всіх учнів, молодші школярі

 
 

Цікаве

Загрузка...