WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Розвиток дітей за методикою М. Зайцева і Г. Домана. Раннє навчання за допомогою дидактичної гри - Курсова робота

Розвиток дітей за методикою М. Зайцева і Г. Домана. Раннє навчання за допомогою дидактичної гри - Курсова робота

гри визначити ді-тей, на яких треба звернути особливу увагу: одних залучити до активної ролі, в інших, навпаки, дещо стримати ініціативу, щоб їх не наслідували, коли гра розгортається в жвавому темпі. Педагог, особливо не дуже досвідчений, бачить жвавих і моторних дітей, але ж він має залучити до активної участі й сором'язливих. Керівництво грою має бути спрямову-вальним (через взаємини дітей), але ненав'язливим.
Малі діти ще не можуть самі провести дидактичну гру, реалізувати задум в ігрових діях, дотримуватися змісту, самостійно йти за правилами й керуватися ними. Вихователь, організатор і учасник гри, лише керує нею через роль, правила і через "пробний хід". Від нього вимагається вміння розпочати гру й викликати в дітей інтерес до неї, бажання грати.
Уже від самого початку гри - у повідомленні задуму й змісту -дуже важливі образна лаконічна мова вихователя, чуйна увага до дітей. Повідомляючи дошкільнятам правила гри, педагог формулює їх коротко й виразно; робить "пробний хід". В іграх зі старшими дітьми (якщо тут є елемент змагання) можна запропонувати комусь повторити правила. Слід дати малим змогу зрозуміти, що недостатнє засвоєння правил впливає на хід і результат гри.
У процесі гри велике значення мають темп і ритм. Повільний хід, тривале очікування черги призводять до втоми, а занадто швидкий темп збуджує дітей, спричиняє нечіткість ігрових дій або й сварки. Вихователь, беручи участь у грі, встановлює той жвавий темп, який не викликає поспіху й водночас неважкий для дітей. Виступаючи в ролі учасника гри, він не перестає бути педагогом, спрямовує гру репліками, запитаннями, непомітно підтримує ініціативних дітей і зусилля слабших, створює умови для прояву самостійності. Своїми діями, виконанням правил подає приклад вихованцям, оцінює неправильні дії і запобігає їм. Однак не кожна гра потребує оцінки як такої, бо вона вже є в самому результаті. Аналіз може зруйнувати на-стрій дітей, знизити ігровий інтерес. Особливо слід бути обережними щодо оцінювання гри, якщо вона має сюжетний характер і діти виступають у певних ролях. Тож, оцінюючи гру, вихователь має під-тримувати радість від неї в усього колективу або групи дітей.
Аналіз дій дітей, від яких залежить результат гри, можна проводити зі старшими дошкільнятами, якщо дидактична гра спортивного характеру або типу "шашки".
Закінчуючи гру, педагог підтримує інтерес до подальших ігор: "Наступного разу ми гратимемо ще цікавіше..."
Кожна гра може мати кілька варіантів, які поступово ускладнюються залежно від результатів розв'язання завдань. Знаючи вимоги програми й особливості дидактичної гри, вихователь створює нові ігри, вводячи їх до фонду едагогічних засобів.
Кожна гра повторюється кілька разів, а також може бути проведена дітьми самостійно. Такі ігри вихователь непомітно заохочує, надає дітям допомогу.
Спонукаючи до наслідування своїх дій і слів, вихователь учить дітей уважно придивлятися, прислухатися, розуміти й в міру своїх можливостей робити те, що від них вимагають.
Спрямовуючи увагу дітей, збуджуючи їх інтерес, вихователь закладає основи розвитку такої важливої якості, як допитливість. Дістаючи поживу для свого розуму, маленька дитина із задоволенням бере участь у заняттях, чекає їх, радіє їм. На заняттях дитина багато чого дізнається про різні предмети: їхнє призначення, зовнішній вигляд, такі властивості, як форма, колір, величина, вага, якість матеріалу тощо. Розвивається й удосконалюється сприймання дитини.
Особливо добре діти засвоюють відомості про навколишні предмети і явища, коли вони мають змогу не тільки спостерігати, а й активно діяти. Тому навчання різноманітної діяльності входить у програму занять з дітьми. Діти поступово навчаються складати й розбирати пірамідки, складні мисочки тощо, зводити прості споруди з кубиків, користуватися лопаткою, совочком, дерев'яним молоточком. У процесі цієї діяльності в дітей виробляються цілеспрямованість, активність і певна планомірність дій.
ВИСНОВКИ
Комплекс оригінальних методичних прийомів технологій М. Зайцева базується на відкриттях і теоретичних узагальненнях про психічні особливості розвитку людини російських учених-фізіологів Івана Сеченова (1829- 1905), Івана Павлова (1849-1936), Олексія Ухтомського (1875-1942), невропатолога, психіатра, психолога Володимира Бехтерєва (1857-1927), психолога Олексія Леонтьєва (1903-1979).
Спостереження, відкриття й узагальнення І. Сеченова знайшли своє практичне втілення у педагогічних технологіях М. Зайцева. У них сенсорний потік подрібнений на своєрідні "кванти інформації", операції з якими супроводжують ритмічні рухи з періодичними моторно-емоційними акцентами. З орієнтацією на цей принцип М. Зайцев створив навчальні посібники, під час роботи з якими діти цілком звільнені від регламентованої поведінки. Навпаки, їхня навчальна діяльніcть насичена цікавими ігровими ситуаціями з елементам змагання. У процесі таких занять вони відчувають неабияку радість від досягнутих результатів навчання. Стійкі позитивні емоції сприяють нормалізації та активації всіх функціональних систем організму дитини отже її здоров'ю.
До оздоровчих факторів належить і ритмізація діяльності, що виявляється під час навчання грамоти, у ритмічних звукових подразненнях, ритмічних рухових в подіях дітей, у дозованих за певним правилом моторно-емоційних акцентах, у ритмічних рухах кисті дитини.
Важливим у системі оздоровчих ефектів дидактичних прийомів М. Зайцева є формування правильної постави, висока загальна рухова активність, робота над фіксацією погляду тощо.
Принциповим положенням технології є одночасний розвиток мовлення дітей з навчанням їх читання. За такого підходу читання розглядається не як передумова "прискореного розвитку", а як процес оволодіння новою мовною реальністю - письмовим мовленням.
Навчання читання за кубиками М. Зайцева відбувається у три етапи:1. Ознайомлення з кубиками і таблицями, вивчення складів.
ВИКОРИСТАНА ЛІТЕРАТУРА
1. Артемонова Л., Янківська О. Дидактичні ігри і вправи у дитячому садку. - К., 1977. - 127.
2. Буракова А. Педагогічні інновації в дошкільній освіті. //Дошкільне виховання. - 1999. - №7. - С.5-6.
3. Бурова В. Дидактичні ігри: організація та керівництво. // Дошкільне виховання. - 2002. - №7. -С.12-14.
4. Буркуна Н., Бовтрук Л. Інноваційні технології - дошкільнятам. //Дошкільне виховання. 1995. - №12. - С.25.
5. Дидактичні ігри і заняття з дітьми раннього віку. - К.,1975. - 160с.
6. Дичківська І. Інноваційні педагогічні технології. - К., 2004. - С.191-209.
7. Доман Г. Гармоничное развитие ребенка. - М., 1996. - 538с.
8. Зайцев Н. Письмо. Чтение. Сет. - СПб., 1997. - 242.
9. Зайцев Н.Сенсація? Трудно поверить? //Педагог. вестник. - 1994. - №1. - С.43-65.
10. Олійник Л. Ознайомлення дітей раннього віку з сенсорними еталонами.// Дошкільне виховання. - 1996. - №6. - С.18-19.
11. Тютюнников А.До гармонії навчання, виховання, гри. // Дошкільне виховання. - 1994.- № 5-6. - С.8-10.

 
 

Цікаве

Загрузка...