WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Розвиток дітей за методикою М. Зайцева і Г. Домана. Раннє навчання за допомогою дидактичної гри - Курсова робота

Розвиток дітей за методикою М. Зайцева і Г. Домана. Раннє навчання за допомогою дидактичної гри - Курсова робота

Октаедр.
9. Додекаедр і т. д.
Розділ - Музика
Категорія - Музичні інструменти.
Біти знань (зображення):
1. Піаніно.
2. Скрипка.
3. Гітара.
4. Флейта.
5. Гобой.
6. Валторна.
7. Тромбон.
8. Кларнет.
9. Барабан.
10. Віолончель і т. д.
Розділ - Мистецтво
Категорія - Шедеври живопису.
Біти знань (репродукції):
1. "Джоконда".
2. "Мадонназ немовлям".
3. "Соняшники".
4. "Святе сімейство".
5. "Три музиканти".
6. "Весна".
7. "Марія Медичі".
8. "Меланхолія".
9. "Явління Христанароду".
10. "Весілля" і т. д.
Для зручності розподілу і вивчення матеріалу кожну категорію розбито на комплекти з 10 карток-бітів із найменуванням кожного біта на звороті. "Пояснювальний текст, що характеризує конкретний біт, має відповідати таким вимогам:
- інформація в ньому повинна бути точною, тобто містити факти, а не припущення;
- інформація має бути зрозумілою, термінологічно точною, без двозначності;
- текст повинен бути цікавим і, по можливості, з гумором" [; 208].
Наприклад:
Розділ - Музика
Категорія - Музичні інструменти.
Комплект - Струнні інструменти.
Біт - Скрипка.
Пояснювальний текст:
1. Скрипка - струнний інструмент.
2. Скрипка має чотири струни.
3. На скрипці грають за допомогою смичка.
4. Смичок виготовляють з кінського волосся, і коли ним водять по струнах, утворюються звуки.
5. Скрипка має різні функціональні частини (перелік).
6. Струни скрипки кріплять до колок.
7. Скрипка була вперше виготовлена в Італії у XVI ст.
8. Перші скрипки використовували як народний інструмент для танцювальної музики.
9. Вперше скрипку було запроваджено в оперний оркестр Клаудіо Монтеверді.
10. Нині скрипка - важливий інструмент симфонічного оркестру: у повному оркестрі 35 скрипок.
Г. Доман рекомендує розпочинати ознайомлення з бітами знань представленням 5 різних категорій, кожна з яких містить 5 бітів знань. У перші дні слід повторювати: "Це комаха (назва)". Згодом можна вимовляти лише найменування бітів, оскільки діти дуже швидко засвоюють правила. Кожну категорію потрібно повторювати не менше 3 разів на день. Поступово їх кількість збільшують до 10 на день, прискорюють темп їх показу (на кожну категорію - не більше 10 секунд). Після цього в кожній категорії один біт замінюють на новий. Видалені картки кладуть у картотеку. "Життєвий цикл" одного біта - 30 демонстрацій, тобто його показують тричі на день протягом 10 днів.
Відстоюючи право дитини на освіту, яке, за словами Г. Домана, закладено в генах, він стверджує: "Кожна дитина після народження володіє більшим потенційним інтелектом, ніж той, який використовував при житті Леонардо да Вінчі"[;209].
РОЗДІЛ.3. Раннє навчання за допомогою дидактичної гри
3.1. Значення гри на ранньому етапі розитку дитини
В історії розвитку ясел у нашій країні був період так званого госпіталізму. У той період діти в яслах мали прекрасні гігієнічні умови, але їх психічному розвиткові та вихованню не приділялася належна увага. В результаті цього здорові, добре доглянуті діти пізно починали ходити, розмовляти, гратися. Отже, для правильного розвитку дитини не досить, щоб вона мала лише нормальну будову організму й властиві йому біологічні задатки, потрібний ще активний вплив на дитину дорослих, які її оточують. У деяких закордонних теоріях обстоюється думка про те, що маленька дитина вчиться на власному досвіді й сама "відкриває світ". Немає сумніву в тому, що дитина багато що засвоює безпосереднім наслідуванням людей, які її оточують. Таким чином вона в основному опановує мову, набуває побутових навичок тощо. Вона багато чого засвоює від безпосереднього зіткнення з різними предметами. Цей самостійно набутий досвід має велике виховне значення: пробуджує інтерес, розумову активність, дає багато конкретних вражень. Але переоцінювати значення цих самостійних спроб і пошуків недоцільно, вони не завжди продуктивні і часто призводять до формування викривлених, перекручених уявлень, що можуть порушити правильну орієнтацію дитини в навколишньому середовищі, а деякі з них взагалі можуть бути небезпечними для життя й здоров'я дитини. Радянська педагогіка і психологія висунули дуже важливе теоретичне положення, яке стверджує, що найсприятливіший вплив на розвиток дитини має продумане виховання й навчання, яке здійснюється з урахуванням вікових особливостей. Щоб маленькі діти оволоділи необхідними рухами, мовою, різними життєво необхідними вміннями, їх цього потрібно вчити.
Цінність раннього навчального впливу давно підмітив народ: ним створені дитячі пісеньки, потішки, іграшки і ігри, які водночас і розважають, і навчають маленьку дитину. Наприклад, така випробувана віками потішка, як "Ладі-ладусі", примушує дитину прислухатися до того, що говорить дорослий, стежити за його діями, наслідувати їх (плескати в долоні, піднімати руки, опускати їх на голову). Народ створив чудові твори - потішки, примовки, які вчать дітей тонкощів рідної мови. Деякі примовки спонукають наслідувати нескладні звукосполучення, оволодівати різними мовними інтонаціями. Інші містять у собі незамінний матеріал для вправляння дітей у вимовлянні звуків.
Продуманої конструкції рухові посібники та іграшки - стіл-бар'єр, візок - допомагають дитині міцно стояти на ногах, упевнено робити перші кроки. (Великі можливості для сенсорного розвитку й удосконалення спритності рук дають такі народні іграшки, як пірамідки, матрьошки, неваляшки, розбірні кулі, яйця тощо. Дітей приваблює барвистість цих іграшок, забавність дій з ними. Граючись, дитина навчається розрізняти форму, величину, колір предметів, оволодіває різноманітними діями, рухами. І все це своєрідне засвоєння елементарних знань і вмінь здійснюється у захоплюючих, доступних дитині формах.
Народна мудрість створила дидактичну гру, яка є для маленької дитини найпридатнішою формою навчання.
Навчальний вплив необхідний як у сім'ї, так і в дитячих закладах, тут він набуває особливо важливого значення. В умовах суспільного виховання найдоцільніше комплектувати групи дітьми одного віку. Це дає змогу розумно здійснювати гігієнічний режим і догляд за дітьми відповідно до особливостей кожного віку, розв'язувати завдання фізичного виховання. Але в цих умовах дитина більшу частину часу проводить у колі ровесників, і в неї мало можливостей наслідувати досконаліші зразки мови, гри, навичок старших дітей.
Отже, щоб діти розвивалися нормально,педагоги дошкільних закладів повинні користуватись найбільш дійовими, активними засобами виховання. Навчальний вплив, який у сім'ї здійснюється стихійно, від випадку до випадку, повинен стати провідною формою виховання й застосовуватися навмисно й планомірно, охоплюючи всіх дітей групи. Багато чого дитину можна навчити в процесі повсякден-ного спілкування з нею в побуті, під час режимних процесів (умивання, вдягання тощо), а також під час прогулянок, ігор.
3.2. Значення дидактичних ігор і занять для виховання дітей раннього

 
 

Цікаве

Загрузка...