WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Екскурсія. Проведення екскурсій в початкових класах - Реферат

Екскурсія. Проведення екскурсій в початкових класах - Реферат


РЕФЕРАТ
на тему:
Екскурсія. Проведення екскурсій в початкових класах
ПЛАН
1. Екскурсія - безпосереднє сприйняття учнями досліджуваних об'єктів і явищ у природній або штучно створеній обстановці
2. Бесіда і розповідь учителя як методика навчання аналізу і порівнянню об'єктів і явищ природи в процесі проведення екскурсій на уроках природознавства в I - III класах початкової школи
3. Роль екскурсії в процесі формування уявлень в учнів
про природу як єдине ціле
Список використаної літератури
1. Екскурсія - безпосереднє сприйняття учнями досліджуваних об'єктів і явищ у природній або штучно створеній обстановці
Педагоги, психологи, методисти переконливо довели, що процес формування і розвитку особистості повинен починатися з перших днів життя людини, що створює сприятливі умови для розкриття потенційних можливостей дитини. Виявленню і розкриттю цих можливостей сприяє проведення екскурсій.
Протягом багатьох років у навчальних програмах початкових класів масової і допоміжної шкіл значне місце у вивченні природознавчого матеріалу приділяється екскурсіям і предметним урокам, на яких предмети і явища розглядаються в природних умовах.
Ціль таких уроків - ознайомити учнів з об'єктами і явищами природи за допомогою дослідів, спостереження, самостійної роботи.
Зміст екскурсій повинен мати безпосередній зв'язок із пройденим на попередніх уроках матеріалом. У той же час отримані на екскурсіях уявлення, результати спостережень і зібрані матеріали використовують в подальних уроках.
Дослідницький підхід до вивчення природи дозволяє на екскурсіях навчати учнів орієнтуватися на місцевості, спостерігати, порівнювати, установлювати зв'язку між предметами, що спостерігаються, і явищами природи, сприяючи формуванню навичок самостійного вивчення навколишньої дійсності.
2. Бесіда і розповідь учителя як методика навчання аналізу і порівнянню об'єктів і явищ природи в процесі проведення екскурсій на уроках природознавства в I - III класах початкової школи
У I класі діти не вивчають природознавство, а знайомляться з окремими елементами і явищами природи під час спостережень, екскурсій, читання статей із книги для читання за 1 клас.
Для знайомства із сезонними змінами в природі поряд зі спостереженнями програмою для I класу передбачається проведення екскурсій.
Першу екскурсію в природу вчитель проводить з метою показу дітям, що відбувається в природі ранньої восени.
Перш ніж повести дітей на екскурсію вчитель повинен вивчити місце екскурсії, вибрати саме ту частину лісу або парку де ростуть листяні і хвойні рослини, намітити найбільш короткий і зручний шлях від школи, місця для бесід і відпочинку.
На екскурсіях учитель початкових класів повинен проводити роботу з уточнення і розширення природознавчих понять, формуванню матеріалістичного світогляду, розвитку логічного мислення, вихованню естетичних почуттів, набуття учнями вміння спостерігати в природі.
Екскурсії проводяться безпосередньо в природу, у музей, на виставку, у ботанічний сад, у зоопарк, на фабрику, на водойми околиць, і т.д.
Вони бувають:
1. Навчальні (програмні)
2. Позанавчальні (непрограмні)
Навчальні екскурсії можна проводити до вивчення теми (вступні екскурсії), наприклад у III класі для ознайомлення з ландшафтом своєї місцевості, або після вивчення теми (узагальнюючі екскурсії), наприклад у II класі після вивчення кожного часу року.
Кожну екскурсію керівник заздалегідь ретельно готує. Попередньо йому необхідно самому побувати на місці проведення екскурсії; знайти найбільш цікаві типові об'єкти; вивчити і визначити маршрут, зручні місця для зупинок; продумати характер самостійних спостережень учнями; з'ясувати, що діти можуть зібрати для колекцій (без збитку для природи); скласти план проведення екскурсії; намітити основні питання для підсумкової бесіди.
Повинні бути підготовлені до екскурсії й учні. Учитель знайомить дітей із задачами і метою екскурсії; на уроці, що передує екскурсії, ставить перед учнями питання, що вони повинні будуть вирішити на екскурсії; розподіляє завдання для спостережень і збору природного матеріалу.
Успіх екскурсії багато в чому залежить від її організації. З цією метою клас можна розділити на невеликі групи (по 5-6 чоловік) і призначити в кожній старшого, котрий буде відповідати за порядок і виконання завдань. Кожна група має відповідне спорядження: компас, лопатки, папки для гербарію. етикетки, баночки, лупу і т.п. у залежності від характеру екскурсії.
Головне, щоб учні знали, що і як треба побачити, розглянути, довідатися в природі.
Відповідно місцеві й об'єктам вивчення учитель визначає структуру, методи проведення екскурсії і складає план-маршрут. Наприклад, от як можна провести зимову екскурсію в II класі.
Зміст екскурсії: визначення ознак зими, властивостей снігу і льоду, характерних ознак листяних і хвойних дерев; спостереження за життям зимуючих птахів, рослин і звірів, діяльністю людини по охороні природи.
Методи і види робіт: бесіда, розповідь учителя, спостереження, практична робота, самостійна робота, обробка зібраного матеріалу.
Маршрут і об'єкти для спостережень: дорога, чи ставок озеро, ліс; зимуючі птахи (ворона, галка, сорока, горобець, синиця, дятел, снігур); дерева (береза, липа, дуб, сосна, ялина); рослини під снігом; комахи і їхні личинки під чи корою в старому пні; сліди на снігу.
Під час екскурсії діти збирають гілочки і плоди окремих дерев і чагарників, що упали шматочки кори, сухі стебла трав, викопують з-під снігу одна зелена рослина. Якщо в лісі діти знайдуть шишки, розкльовані птахами, обгризені білкою, або які-небудь інші сліди життя лісу, то їх також треба принести в клас. Добре, якщо вчителю, а може бути, і учню удасться зробити кілька фотознімків.
Бажано побачити діяльність людини по охороні природи (підгодівлю птахів, штучні гнізда, кормові столики для птахів та інших тварин і т.д.) і самим узяти безпосередню участь у цій роботі.
Наприкінці екскурсії вчитель проводить бесіду по наступним питаннях: як виглядають узимку листяні і хвойні дерева і чагарники? Яке значення для життя рослин має сніг? Яких тварин можна спостерігати узимку в лісі, по дорозі в ліс, на чи ставку озері? Чим харчуються зимуючі птахи?
У наступні дні діти оформлять з матеріалів екскурсії виставку в куточку природи. Зібрані матеріали можна використовувати на предметних уроках природознавства, а також на уроках читання, образотворчого мистецтва, трудового навчання.
Подібні екскурсії мають не тільки освітні задачі (освоєння дітьми основних ознак сезонів і змін, що відбуваються при цьому в рослинному і тваринному світі), але і виховні. Треба вже з I класу виховувати в дітях любов до природи, допомагати їм бачити в навколишній їхній природі прекрасне, відкривати для них світ великих почуттів і думок, робити хлопців захисниками, друзями природи.
У III класі екскурсії зв'язані з вивченнямсвого краю, своєї місцевості. Перед кожною екскурсією вчитель повинен провести велику підготовчу роботу, познайомитися з планом місцевості, з окремими елементами природи по наміченому маршруті, прочитати про рослини і тварин своєї місцевості, розробити індивідуальні завдання для учнів і т.д. Особливо треба звернути увагу на самостійну роботу учнів під час екскурсій.
На екскурсії в третьокласників формують правильні представлення про пагорб і його висоту, рівнині, ярах, місцевих водоймах (ріці, озері, ставку), їхньому розташуванні, особливостях, господарському використанні людиною.
Знайомство з рослинним і тваринним світом найкраще організувати при проведенні комплексних екскурсій. Треба прагнути до того, щоб учні могли б самі відкривати ті зв'язки і взаємозалежності, що існують між тваринами і рослинами. Так, на екскурсії до водойми можна показати цей зв'язок на прикладі жаби, що харчується в основному комахами. Знищення жаб веде до того, що комарі і мошки розмножаться в районі водойми у величезній кількості.
Зібраний на екскурсії матеріал оформляють відповідним чином і використовують на різних уроках.
3. Роль екскурсії в процесі формування уявлень в учнів
про природу як єдине ціле
Знайомство з природою в початкових класах викликає в школярів радість, бачачи і розуміючи свою єдність із природою, вони переживають турботу і тривогу про збереження і множення природних багатств. В. А. Сухомлинський говорив, що під час екскурсій, узагалі при кожнім зіткненні дітей із природою необхідно показати їм світ, щоб вони задумалися над тією істиною, що природа - це наш будинок, природа - частка нас самих, а байдужість до природи - це байдужність до власної долі.
Успіх проведення екскурсії багато в чому визначається вчителем, його майстерністю, любов'ю до природи, чуйним відношенням до дітей. Необхідно, щоб побачене відбилося і на естетичному вихованні дітей, викликало в них живий образ, загострило їхній око, збагатило думку, мову поетичними образами. Однак дітям треба допомогти знаходити ці поетичні фарби. З цією метою можна використовувати читання уривків з художніх творів, у яких маються поетичні описи природи. Якщо діти утомилися на чи екскурсії вчитель почуває, що необхідно підвищити інтерес до якого-небудь об'єкта, можна використовувати для цього цікаві питання і загадки.
Таким чином, екскурсії мають велике пізнавальне і виховне значення. Вони розширюють і поглиблюють знання учнів. Діти бачать об'єкти природи в природному середовищі, спостерігають взаємозв'язок рослин із ґрунтом, тварин з рослинами. Це дозволяє сформувати в учнів представлення про природу як про єдине ціле, у якому всі частини найтіснішим образом взаємозалежні. Окремі поняття, отримані на класних заняттях, екскурсіях зливаються в більш широке поняття - "природа".
Список використаної літератури
1. Подзоров В.І. Природознавство з методикою викладання. - Київ, 1990.
2. Геращенко В.П., Степанов І.А. Методика викладання природознавства: навчальний посібник. - М: Освіта, 1994.
3. Мінаєва В.М. Позакласна робота з природознавства в початкових класах. - - Мінськ, 1990.
4. Ковель Н.С. Природознавство в чотирирічній початковій школі. - Київ, 1989.
5. Екскурсії по вивченню природи рідного краю. - К., 2000.

 
 

Цікаве

Загрузка...