WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Сучасні підходи до використання ігрової діяльності у виховному процесі - Реферат

Сучасні підходи до використання ігрової діяльності у виховному процесі - Реферат

рекомендовані дітям, охоче грають і дорослі. Проте гра, призначена для молодших школярів, значно відрізнятиметься від такої самої гри (припустімо, з м'ячем) для старших школярів за складністю ігрових завдань, тривалістю, фізичним навантаженням, яке припадає на кожного її учасника.
Молодшим дітям більш до вподоби рухливі ігри, нетривалі за часом, з нескладним змістом, з чіткими правилами. Типовими рухами у таких іграх є біг із завданням наздогнати або втекти від того, хто наздоганяє, вчасно зайняти місце, що звільнилося в колі. Зазвичай це масові ігри без поділу на команди, хоча в окремих випадках молодшим за віком дітям можуть бути рекомендовані і командні ігрові змагання, наприклад, естафетні ігри з перекиданням м'яча, з передачею предмета по ланцюжку тощо. А старших за віком школярів уже не задовольнить проста ігрова схема - наздогнати, втекти. Вони шукають у грі ускладнені завдання, в розв'язанні яких кожен міг би з найбільшою повнотою проявити свою ініціативу та властиві йому особисті якості: спритність, меткість, кмітливість, їм більше подобаються ігри з поділом на команди, вони розуміютьзначення і переваги колективного зусилля у грі, де кожний на своєму місці сприяє забезпеченню успіху. І чим старшими є діти, чим ширше коло їх інтересів, тим складнішими та різноманітнішими повинні бути ігрові завдання.
Підготовка місця до гри. Для проведення ігор на свіжому повітрі необхідно підготувати майданчик: утрамбувати землю, посипати її піском, нанести розмітку постійних ліній. Бажано, щоб шкільний майданчик був красиво оформлено. Велике значення мають зелені насадження, які захищають його від вітру, освіжають повітря, дають тінь тощо.
У темну пору року майданчик (якщо ґрунт його не трав'яний) треба поливати водою за півгодини до гри, взимку - очистити його від снігу або утоптати, оточити сніговим валом і посипати піском або попелом.
Якщо гра проводиться в залі, необхідно його провітрити, а спортивні снаряди розмістити так, щоб під час гри вони не заважали.
Для відпочинку гравців, що виходять з гри, слід поставити кілька гімнастичних лав, які також можна використати в іграх.
Підготовка інвентаря. Для проведення ігор потрібен різноманітний інвентар: м'яч, прапорці, обручі, скакалка, мішечки з піском та ін. Багато інвентаря може бути виготовлено дітьми під керівництвом вчителя. Бажано, щоб він був яскравим, кольоровим, добре помітним у грі і відповідав за вагою та розміром силам гравців. Інвентар необхідно утримувати в доброму санітарному стані і зберігати в спеціально відведеному місці.
Для гри інвентар готують заздалегідь, щоб розставлення і роздача його не забирали багато часу.
Роздавати дрібний інвентар треба після пояснення правил гри, тому що в противному разі діти будуть неуважні. Для роздачі і розміщення вчитель залучає учнів, спостерігаючи за тим, щоб ця робота виконувалась організовано і швидко.
Розмітка майданчика. Майданчик для проведення рухливих ігор окреслюється лініями, у межах яких проводяться всі ігрові дії. Межі майданчика повинні бути добре поміченими, бо коли діти захопляться грою, їм важко слідкувати за умовними або нечіткими лініями. Бажано лінії зробити такими, щоб не було потреби поновлювати їх для кожного заняття. В залі вони наносяться фарбою, а на майданчику - розчином вапна або крейди.
Тимчасова розмітка всередині майданчика робиться для кожної гри окремо. Для цього використовують загострену палицю, прапорці, стояки, м'ячі тощо. Якщо розмітка потребує багато часу, то її необхідно зробити заздалегідь. Нескладну розмітку можна зробити одночасно з поясненням змісту гри, що дає гравцям точніше уявлення про напрямки пересування.
Щоб запобігти травмам, лінії кордонів для гри позначаються на відстані 1,5-2 м від стін, парканів та інших предметів. Особливо це стосується тих ігор, де є елементи перебігання. На зимовому майданчику лінії розмічаються темним порошком (дрібне вугілля, попіл) або синькою.
2. Проведення гри
Педагогічна ефективність гри залежить від методики, організаторських здібностей керівника, його вміння дохідливе і цікаво пояснити гру, вміло керувати її процесом, бути об'єктивним та уважним в оцінці ігрових дій дітей.
Пояснення гри. Готуючись до проведення гри, вчитель повинен добре знати ЇЇ правила І передбачити можливі відхилення від них. Перед поясненням необхідно розмістити гравців таким чином, щоб кожний з них добре бачив і чув учителя. Краще всього розставити їх у таке положення, з якого будуть починати гру. При поясненні правил гри вчитель повідомляє її назву, роль кожного гравця і його місце на майданчику і в залі, мету гри і її хід.
Проводячи гру з шикуванням дітей у коло, вчитель займає місце в колі. Якщо гравці розподілені на дві команди, які розміщені одна проти другої, він повертає команди обличчям одну до другої і для пояснення займає місце на одному з флангів.
Якщо гра починається з руху врозтіч, можна шикувати дітей у шеренгу або групувати їх біля себе у напівколо, щоб всім було видно і чути вчителя.
Не можна перед поясненням розставляти дітей обличчям до сонця або іншого джерела світла. Це погіршує видимість, розпорошує увагу учнів.
Для кращого засвоєння гри, особливо учнями молодших класів, рекомендується розповідь супроводжувати показом: пояснюються окремі, найбільш складні моменти жестом і показом деяких рухів. Правила пояснюються докладно лише в тому випадку, якщо гра проводиться вперше.
При повторенні гри слід лише нагадати її основний зміст за допомогою питань, пояснити учням додаткові правила і прийоми. Після пояснення гри вчитель перевіряє, чи всі гравці розуміють її правила.
Визначення ведучих. У багатьох іграх потрібні один чи кілька ведучих, їх ролі можуть бути різноманітні: догнати гравця, що втікає, влучити в нього м'ячем, відгадати по голосу, хто підходив, і таке інше. Виконання обов'язків ведучого впливає на виховання гравців, сприяє формуванню їх організаторських навичок і активності.
Бажано, щоб у ролі ведучого побувало найбільше дітей.
Існує кілька способів визначення ведучого. Вчитель може призначити ведучим одного з гравців (на свій розсуд), коротко обґрунтовуючи свій вибір. Ведучого також можуть обирати самі гравці. Цей спосіб має позитивне значення в педагогічному відношенні, тому що він розкриває колективне бажання дітей обирати на цю роль найбільш гідного товариша. Однак для цього необхідно, щоб гравці добре знали один одного,

 
 

Цікаве

Загрузка...