WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Планування уроків трудового навчання - Реферат

Планування уроків трудового навчання - Реферат

раціональні способи роботи. Наприклад, при виготовленні папки для листівок частина посильних задач учні вирішують у процесі пошукової діяльності. Вони встановлюють кількість кришок у папки, визначають по величині стопки листівок довжину, ширину і товщину папки. Далі учні підраховують, скільки і які деталі. Так, у процесі частково пошукової діяльності учні спочатку одержують представлення про виріб, потім планують послідовність роботи і, нарешті, здійснюють технологічні операції по реалізації проектів у закінчені вироби.
Проблемний метод навчання передбачає постановку визначенихпроблем, що зважуються в результаті творчої діяльності учнів. Цей метод розкриває перед учнями логіку наукового пізнання. Елементи проблемної методики можна вводити на уроках трудового навчання в 3 класі.
Так, при моделюванні корабликів учитель демонструє досвіди, що ставлять перед учнями визначені проблеми. У склянку, заповнена водою, поміщають шматочок фольги. Діти спостерігають, що фольга занурюється на дно. Чому фольга тоне? Діти висувають припущення, що фольга - важкий матеріал, тому вона тоне. Тоді вчитель робить з фольги коробочку й обережно опускає в склянку вниз дном. Діти спостерігають, що в цьому випадку та ж фольга утримується на поверхні води. Так виникає проблемна ситуація. І перше припущення про те, що важкі матеріали завжди тонуть, не підтверджується. Виходить, справа не в самому матеріалі (фользі), а в чомусь іншому. Учитель пропонує уважно розглянути ще раз шматочок фольги і коробочку з фольги й установити, чим вони відрізняються. Учні встановлюють, що ці матеріали відрізняються тільки за формою: шматочок фольги має плоску форму, а коробочка з фольги - об'ємну пустотілу форму. Чим заповнені пустотілі предмети ? (Повітрям). А повітря має невелика вага. Він легкий. Який можна зробити висновок? (Пустотілі предмети навіть з важких матеріалів, як метал, заповнені (легенею( повітрям, не тонуть.) Чому не тонуть великі морські кораблики, зроблені з металу? (Тому що вони пустотілі) що буде, якщо коробочку з фольги проколоти шилом? (Вона потоне.) Чому? (Тому що заповниться водою.) Що відбудеться з кораблем, якщо його корпус одержить пробоїну і заповниться водою? (Корабель потоне.)
У такий спосіб учитель, створюючи проблемні ситуації, спонукує учнів будувати гіпотези проводячи досвіди і спостереження, дає можливість учнем чи спростовувати підтверджувати висунуті припущення, самостійно робити обґрунтовані висновки. При цьому учитель використовує пояснення, бесіди, демонстрації предметів, проведення спостережень і досвідів. Усе це створює перед учнем проблемні ситуації, утягує дітей у науковий пошук, активізує їхнє мислення, змушує їх прогнозувати й експериментувати. Таким чином, проблемний виклад навчального матеріалу наближає навчальний процес у загальноосвітній школі до наукового пошуку.
Дослідницький метод варто розглядати як вищу ступінь творчої діяльності учнів, у процесі якої вони знаходять рішення нових для них задач. Дослідницький метод формує в знання, що учиться, і уміння які мають високий ступінь переносу і можуть застосовуватися в нових трудових ситуаціях. Використання цього методу наближає процес навчання до наукового пошуку, де учні знайомляться не тільки з новими науковими істинами, але і з методикою наукового пошуку. Природно, що по змісту дослідницький метод у науці відрізняється від дослідницького методу в навчанні. У першому випадку дослідник відкриває суспільству нові, раніше не відомі явища і процеси; у другому- учень відкриває явища і процеси лише для себе, що не представляють новизни для суспільства. Іншими словами, у першому випадку відкриття здійснюються в соціальному плані, другий^-другім-в-другому - у психологічному. Учитель, ставлячи перед учнями проблему для самостійного дослідження, знає як результат, так і шляху рішення і види діяльності, що приводять учня до правильного рішення поставленої проблеми. Таким чином, дослідницький метод у школі не переслідує мети зробити нові відкриття. Він уводиться вчителем для того, щоб виховати в риси характеру, що учиться, необхідні для подальшої творчої діяльності.
Розглянемо на конкретному прикладі елементи дослідницького методу. На уроці вчитель ставить перед дітьми задачу - підібрати для виготовлення кораблика папір, що повинна мати наступні ознаки: добре офарблюватися, бути щільної, міцної, товстої. У розпорядженні кожного учня маються зразки писальної, газетної, малювальної, побутовий (споживчої) папери і кальки, кисті, баночки з водою. У процесі нескладних досліджень з наявних видів папера учень вибирає для виготовлення корпуса моделі кораблика такий папір, що володіє всіма перерахованими ознаками. Допустимо, що перший учень починає перевіряти ознаку окрашиваемости. Проводячи кистю з фарбою по зразках писального, газетного, малювального, споживчого папера і кальки, учень установлює, що писальний, малювальний, споживчий папір і калька є щільними паперами, газетна - нещільної. Учень робить висновок, що газетний папір не годить для корпуса кораблика. Розриваючи наявні зразки папера, учень установлює, що писальний і споживчий папір неміцна. Виходить, ці види не підходять для виготовлення корпуса кораблика. Далі учень уважно розглядає види папера, що залишилися - малювальну і кальку - і встановлює, що малювальний папір більш товста, чим калька. Отже, для виготовлення корпуса кораблика необхідно використовувати малювальний папір. Цей папір володіє всіма необхідними ознаками: добре офарблюється, щільна, міцна, товста. Перевірку видів папера варто було б починати з ознаки міцності. Після цієї перевірки в розпорядженні учня залишилося б тільки два види папера: калька і малювальна. Перевірка ознаки товщини дала можливість учню з двох видів, що залишилися, відразу вибрати необхідну для кораблика малювальний папір. При використанні дослідницького методу, як показує розглянутий приклад вибору папера, учню не дається готове рішення задачі. У процесі спостережень, проб, досвідів, нескладних досліджень учень самостійно приходить до узагальнень і висновків. Дослідницький метод активно розвиває творчі здібності учнів, знайомить школярів з елементами наукового пошуку.
ИСПОЛЬЗОВАННАЯ ЛИТЕРАТУРА:
1. Абилов К.С. Развитие трудолюбия у младших школьников. Автореферат диссертации на соискание ученой степени кандидат педагогических наук. Баку, 1965.
2. Айтпаева А.К. Казахские народные игры как

 
 

Цікаве

Загрузка...