WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Співпраця сім’ї та школи в системі ЗОШ І ст. - Дипломна робота

Співпраця сім’ї та школи в системі ЗОШ І ст. - Дипломна робота

того учня, який добре вчиться, провадить велику громадську роботу, відвідує який-небудь гурток - і все це встигає робити тому, що батьки привчили його до суворого розпорядку дня.
Інший член комітету за дорученням учителя йде в сім'ю учня, який завжди не встигає, погано вчиться саме тому, що у нього немає режиму.
На батьківських зборах обидва члени комітету розповідають про те, як проходить день у одного і другого учня. Про те, як пощастило батькам в одній сім'ї допомогти дитині стати господарем свого часу, і чому в другій сім'ї дорослі не звертають уваги на цей бік виховання.
Ці два виступи займуть не більше 10-15 хвилин, але справлять великий виховний вплив - більший, ніж годинна лекція про значення режиму дня.
Мета відвідання сім'ї може бути й такою: показати, як великий кругозір і глибокі інтереси допомагають дітям у навчанні, а брак того чи іншого ускладнює засвоєння навчального матеріалу.
Життя в класі завжди підкаже такі спрямування. Цінність цільових відвідин і повідомлень про них полягає ще і в тому, що вони дають можливість передавати досвід хорошого виховання. Про свій позитивний досвід виховання самі батьки й матері не завжди вміють розповісти, дехто просто соромиться це робити. Можливо, саме тому ми дуже мало чуємо про виховання в хороших сім'ях, тим більше на класних батьківських зборах.
Батьки, діти яких відстають у навчанні, недисципліновані і без догляду є досить часто у кожному класі. У них необхідно бувати вдома, але ще більше треба тягти їх до школи. Кому не відомо, що саме вони і бувають найрідше на батьківських зборах. Можливо, якоюсь мірою декого з них можна зрозуміти: соромно за дітей і за себе, набридли нескінченні докори і зауваження. Хтось із них хотів би виправити помилки, що їх було зроблено у вихованні, та не знає, з чого розпочати цю важку справу.
Відповідати на запитання цієї категорії батьків найкраще на спеціальних зборах, бесідах і лекціях, мета яких поступово допомогти їм зрозуміти причини поганої успішності, недисциплінованості, байдужості до громадських справ у класі у своїх дітей.
Не завжди дитина вчиться погано тому, що вона ледача. Немає умов для нормального життя і навчання вдома, нестійка увага, бракує волі, неправильні прийоми запам'ятовування - все це і ще багато іншого може бути причиною відставання у навчанні, якимось приводом для порушення дисципліни. Різні причини - різні шляхи боротьби. Саме на цих питаннях і треба акцентувати увагу цієї частини батьків під час перших зустрічей.
Організовуючи такі бесіди і відвідуючи їх, члени батьківського комітету одержують можливість частіше спілкуватися з тими сім'ями, які повинні постійно перебувати в полі зору школи.
Дуже корисно також проводити батьківські збори разом з учнями. Це має величезний виховний вплив і на батьків, і на учнів.
Проте такі збори несуть великий виховний заряд тільки тоді, коли вони актуальні за темою, різноманітні за своєю формою і педагогічним змістом, їхня підготовка вимагає творчих пошуків. Збори проходять успішно, коли їх планують, обговорюють великим активом: і вчитель, і батьки, і учні.
Отже, вчителі, вихователі повинні вивчати сім'ю, щоб спрямовувати сімейне виховання на всебічний розвиток дитини, надавати допомогу батькам: у керівництві навчально-виховною роботою дітей у домашніх умовах; у визначенні методів і прийомів виховання, формування у них позитивного ставлення до школи, навчання дітей, їх участі у суспільній і трудовій діяльності; спонукати батьків до педагогічної самоосвіти, залучати їх до навчально-виховної діяльності у школі; за необхідністю коректувати виховні зусилля сім'ї, нейтралізувати негативні її впливи.
2.2.2. Методи роботи школи з батьками учнів
Важлива умова ефективної навчально-виховної роботи - єдність школи і сім'ї, якої досягають за умови, що школа постійно працює над підвищенням рівня психолого-педагогічної обізнаності батьків, їх педагогічної культури.
Зміст роботи школи з батьками учнів повиненґрунтуватися на їх правах і обов'язках, визначених Законом України "Про загальну середню освіту":
1. Батьки або особи, які їх замінюють, мають право;
- вибирати навчальні заклади та форми навчання для неповнолітніх дітей;
- приймати рішення щодо участі дитини в інноваційній діяльності загальноосвітнього навчального закладу;
- обирати і бути обраними до органів управління освітою з питань навчання і виховання дітей;
- звертатися до відповідних органів управління освітою з питань навчання і виховання дітей;
- захищати законні інтереси дітей.
2. Батьки або особи, які їх замінюють, зобов'язані:
- забезпечувати умови для здобуття дитиною повної загальної середньої освіти за будь-якою формою навчання;
- постійно дбати про фізичне здоров'я, психічний стан дітей, створювати належні умови для розвитку їх природних здібностей;
- поважати гідність дитини, виховувати працелюбність, почуття доброти, милосердя, шанобливе ставлення до сім'ї, старших за віком, державної і рідної мови, до народних традицій і звичаїв;
- виховувати повагу до національних, історичних, культурних цінностей українського народу, дбайливе ставлення до історико-культурного надбання та навколишнього природного середовища, любов до України.
На думку В. Сухомлинського, школа повинна домогтися того, щоб батьки бачили в своїх дітях себе, розуміли суть розвитку дитини. А для цього їх треба озброювати знаннями важливих закономірностей педагогіки, вікової психології, фізіології.
Організовуючи навчання батьків, враховують рівень їх підготовки до сприймання головних теоретичних положень методики виховання дітей у сім'ї та визначають рівень популярності викладання цього матеріалу. Турбота школи про виховання дітей в сім'ї реалізується через педагогічну освіту батьків, залучення їх до виховної роботи з учнями у школі. Передусім педагоги мають можливість впливати на батьків через їхніх дітей, які навчаються в школі. А-Макаренко вважав, що це найдоступніший спосіб зв'язку школи і сім'ї. Його цінність не лише в тому, що він оперативний, а й у тому, що учень, який засвоїв певні вимоги вчителя, доводить ці вимоги до відома батьків, переконує в необхідності дотримуватися їх.
Спеціальну виховну роботу проводять із сім'ями, які допускають відхилення у вихованні дітей.
Роботу з педагогічне неспроможними сім'ями спрямовують передусім на підвищення їх психолого-педагогічного рівня. З цією метою їх залучають до загальної системи педагогічного всеобучу, влаштовують консультації з окремих питань виховання дітей у сім'ї.
Із сім'ями педагогічне пасивними працюють переважно індивідуально, домагаючись розуміння батьками хибності своєї поведінки, пробудження почуття відповідальності за виховання дітей, усвідомлення потреби перебудувати систему стосунків у сім'ї, своєї вини, помилок, бажання докорінно змінити сімейний уклад.
У роботі з антипедагогічними сім'ями спираються на те, що вони також хочуть бачити власних дітей чесними, культурними, здоровими, щасливими. З ними обговорюють упущення у вихованні дітей, накреслюють шляхи усунення їх, зміни сімейних стосунків. З батьками цієї групи

 
 

Цікаве

Загрузка...