WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Співпраця сім’ї та школи в системі ЗОШ І ст. - Дипломна робота

Співпраця сім’ї та школи в системі ЗОШ І ст. - Дипломна робота

важким?
Більшість батьків пояснює це явище тим, що в різних класах різні вчителі і класні керівники. "У хорошого класного керівника клас передовий,- кажуть вони.- Поганий класний керівник - і клас поганий".
Безумовно, вчитель-центральна фігура в класі, від його досвіду, організаційних здібностей, знань, підходу до дітей залежить дуже і дуже багато. Та чи тільки майстерність учителя і класного керівника визначають успіхи навчальної і виховної роботи в класі?
Звичайно, стверджує друга частина батьків, склад учнів також відіграє важливу роль. Більше здібних, посидючих учнів - клас кращий. Менше таких - клас гірший. Але це спостереження також однобоке. Якщо ми надамо слово класним керівникам, то вони говоритимуть не тільки про хороших учителів, здібних учнів, а й про хороших батьків.
Шкільне життя на кожному кроці переконує педагогів у тому, що кращими класами бувають, як правило, ті, в яких переважна частина батьків активно допомагає класному керівникові захопити учнів корисними справами, виявити причини, які заважають тому чи іншому і учневі успішно навчатися, вплинути на недисциплінованих, лінивих, І неввічливих, розхлябаних, брехливих учнів. Педагогічна співпраця класного керівника, вчителів і батьків - і могутня виховна сила.
До недавнього часу традиційно робота з батьками проводилася школою безпосередньо за місцем проживання: у мікрорайоні, у ЖЕКах, в сім'ї. Дана робота включала: формування батьківського активу; проведення батьківських зборів і лекторіїв у школі та поза нею; за місцем проживання і на виробництві; створення мікрогуртків безпосередньо в будинках; організація спільних справ батьків і дітей. Така спільна і діяльність включала природоохоронні заходи, художньо-естетичну освіту, і спортивно-туристичні подорожі і змагання. Все це допомагало більш і активно підключати батьків у дитячі інтереси, дитяче життя, наповнювати і змістом сімейне виховання.
У сучасних умовах різко зменшилися контакти батьків з учителями, які найчастіше відбуваються через батьківські збори або індивідуальні виклики батьків до школи. Все це є важливі форми. Однак вони інколи не приводять до бажаних результатів.
Є, щоправда, батьки, які навіть вихованням власних дітей не займаються серйозно. Таких і до школи не докличешся.
- У нас мало часу,- кажуть вони,- ми працюємо!
- Ми годуємо, одягаємо дитину, а виховувати її - це вже справа вчителів,-додають інші.
Саме з цих сімей діти й бувають найчастіше важкими, їх не так уже й багато, а вимагають вони до себе величезної уваги, і не тільки з боку вчителів. Батьки, які разом з педагогами беруть участь у вихованні таких дітей, допомагають впливати на їхні сім'ї, згуртовувати батьківські й учнівські класні, шкільні колективи, і є опорою вчителя. Дуже багато нових, складних завдань ставить життя перед цими батьками.
На класних зборах не треба тільки про оцінки учнів. Треба, щоб на кожних зборах батьки, дізнавалися про щось нове, важливе у тому, як виховувати свою дитину.
Треба провадити в класах для батьків педагогічні бесіди, яскраві і зрозумілі, з прикладами з життя класу. Влаштовувати диспути, конференції з тих питань виховання, які особливо хвилюють. Обговорювати цікаві статті про виховання з газет, журналів "Сім'я і школа", "Початкова школа", "Журнал для батьків" та інші. Давати короткі бібліографічні огляди найцікавіших книжок і новинок на педагогічні теми. Практикувати обмін досвідом сімейного виховання. Обговорювати недбале ставлення до виховання дітей в окремих сім'ях. Організувати в класах невеличкі педагогічні бібліотечки для батьків.
Перебуваючи на практиці у 4-му класі Коломийської ЗОШ №6, я відвідала батьківські збори, проведені вчителем Волощуком У. З. (Коломийська ЗОШ №6), досить цікаві та різноманітні за формою і змістом. Тут не побачиш байдужих батьків, що нудьгують або збираються піти. Тут усі активні, і розмова йдеться не тільки про загальні педагогічні проблеми. Хтось стиха, а хтось уголос розмірковує також про те важке, з чим зіткнувся сам у вихованні своєї дитини, про його товариша, вихованням якого батьки зовсім не займаються. Чи не тому ці збори мають величезнувиховну напругу, всіх хвилюють, кожного чогось наочно навчають. Користь від них очевидна для всіх.
І все-таки школу, де кожні збори в кожному класі були б завжди таким змістовним уроком виховання, зустрічаються поки ще дуже і дуже рідко.
Найбільш ефективними останнім часом стають батьківські збори, які проходять організаційно у формі лекторіїв. Для успішного їх проведення необхідно дотримуватися ряду вимог:
1) тематика по можливості - нестандартна, що викликає інтерес (наприклад, що повинні знати батьки, діти яких пішли в перший клас);
2) чіткий графік проведення, про який обов'язково необхідно попередити батьків на перших же зборах, щоб вони могли спланувати наперед домашній і службовий час;
3) варто пропонувати, щоб збори одночасно відвідували і мама, і тато.
Важливе значення у спільній виховній роботі відіграє батьківський комітет. Батьківський комітет необхідно обирати для того, щоб він допомагав школі, вчителям у виховній роботі з батьками. Для цього разом накреслюють, обговорюють плани роботи, шукають шляхи усунення недоліків.
Ускладнюються завдання виховання - підвищуються також вимоги не тільки до вчителів, а й до батьківського активу. Хіба не переконалися вже в багатьох школах у тому, що найчисельнішими, найцікавішими зборами бувають ті, у підготовці і проведенні яких беруть участь також і самі батьки. Ця допомога не тільки зекономить сили вчителя для іншої роботи, якої у нього непочатий край, а й принесе великий виховний ефект.
Наприклад, якщо вчитель говорить на зборах про те, що багато дітей приходить у клас з брудними вухами, нігтями, неохайно одягнуті,- враження одне. Коли ж про це саме скаже мати учня, яка днів за десять до зборів здійснила два-три санітарні огляди, враження від такого виступу буде іншим. Коли вчитель говорить про те, як важливо привчати свою дитину до режиму, яким повинен бути розпорядок дня у школяра цього класу, то, можливо окремі батьки і думають про себе: "Що ж, на те і вчитель, щоб нагадувати нам про це".
Та якщо батько або когось із учнів з обуренням розкажуть про те, що, відвідавши Миколчину сім'ю, вони побачили, що хлопчик залишений на самого себе, проводить день, як йому заманеться, сідає за уроки пізно ввечері, коли очі вже від утоми злипаються, місця для занять у нього немає, зошити брудні, в щоденнику за цілу чверть лише один підпис батьків,- такий виступ примусить відчути багатьох батьків і матерів, що не тільки школа, вчителі, а й самі батьки вже вимагають від них відповідального ставлення до виховання дітей.
Громадська думка батьків - величезна виховна сила. Різноманітні, педагогічно змістовні виступи батьків, особливо на класних зборах,- одна з можливостей привести її в дію.
Кожні відвідини сім'ї повинні мати якусь конкретну мету. Наприклад, на наступних зборах класний керівник хоче наочно показати батькам роль режиму в житті школяра. З цією метою він просить за кілька днів до зборів одного члена батьківського комітету побувати в сім'ї у

 
 

Цікаве

Загрузка...