WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Співпраця сім’ї та школи в системі ЗОШ І ст. - Дипломна робота

Співпраця сім’ї та школи в системі ЗОШ І ст. - Дипломна робота

несправедливість - вчитель така ж людина, як і всі, і йому також є притаманним все людське. Це не зовсім так. Високий рівень вимог, що встановлюються батьками учнів до вчителя, свідчить про особливу, високу повагу до нього, про розуміння його незвичайного становища - становища Вчителя!
Є немало й інших обставин, що створюють труднощі у відносинах між вчителем і батьками учнів. До них, зокрема, відносяться: нестача часу у вчителя, внаслідок чого він не в змозі іноді підійти до кожного з батьків практично, врахувати всі його індивідуальні особливості і внесок в справу навчання і виховання своєї дитини. Іноді і у батьків дитини не вистачає часу, щоб проконтролювати всю роботу дитини і поговорити з вчителями. Не завжди буває легко зрозуміти і чітко розрізнити обов'язки сторін, що і породжує часом взаємні докори і претензії.
Як бачимо, протиріччя між вчителем і батьками учнів, які перешкоджають встановленню педагогічно доцільних контактів між ними, мають як об'єктивні, так і суб'єктивні причини. Природно, що деякі з них можна пом'якшити, інші відповідним образом відрегулювати.
Одним із засобів такого регулювання є педагогічна мораль, яка передбачає виявлення і формулювання таких вимог до поведінки вчителя, які були б педагогічно доцільними і необхідними при встановленні контактів з батьками учнів. Всі ці вимоги витікають із завдань виховання підростаючого покоління і навчально-виховного процесу школи. Назвемо головні з них.
Принципом, що визначає основний напрям в діяльності і поведінці вчителя, в його відносинах з батьками учнів, є вимога: турбота про організацію педагогічної співпраці з батьками учнів.
Зміст цього принципу розкривається в сукупності моральних норм, а саме:
- відчувати моральну відповідальність перед батьками учнів за навчання і виховання їх дітей;
- активно і постійно шукати педагогічні контакти з батьками (а не тільки тоді, коли необхідна їх допомога);
- не ображати батьківських почуттів недбалою і необгрунтованою оцінкою здібностей дітей і їх поведінки;
- сприяти підвищенню авторитету батьків в очах дітей, уміти бачити і показувати дітям найбільш цінні якості їх батьків і самому цінити ці якості;
- тактовно і обґрунтовано ставити необхідні вимоги до батьків учнів, не перекладаючи при цьому на них своїх обов'язків;
- нести певну відповідальність за педагогічні погляди батьків учнів і прагнути до їх вдосконалення;
- терпляче вислухувати критичні зауваження батьків на адресу вчителя, рахуватися з ними.
Кожну з названих норм можна розкрити в ряді більш конкретних її вимог. Зупинимося на цьому детальніше.
Вчитель і батьки учня - дві сторони, разом і взаємно відповідальні за виховання дитини перед суспільством. Вчитель як професіонал зобов'язаний активно шукати педагогічні контакти з батьками учнів.
Навчально-виховний процес вимагає всебічної інформації про дитину і обліку її в роботі вчителя. Так само в житті учня є сторони, які прямують, регулюються і контролюються тільки батьками або переважно ними. Отже, без подолання різнобою у вимогах до дитини між сторонами оцінка поведінки учня не може бути справедливою.
Контакти вчителя з батьками повинні бути постійними і диктуватися не надзвичайними випадками і вимогами покарати дитину ("вжити заходів"), а прагненням вчителя побільше дізнатися про дитину, порадитися про його навчання і виховання, навіть порадіти з батьками за нього, подумати про перспективи виховання.
На жаль, у деяких вчителів такого прагнення немає, немає і розуміння необхідності цього. Тому багато хто з батьків насторозі, з побоюванням, : як "сигнал біди", сприймають прихід до них в будинок вчителя або запрошення їх самих в школи. Звичайно вони чекають від подібних І контактів тільки поганого, навіть якщо для того ніяких основ і немає.
І про добре налагоджені контакти вчителя з батьками учнів можна
- говорити тоді, коли сторони завжди раді зустрічі, щиро діляться
- наболілим, своїми сумнівами, таємними думками з приводу виховання
- дитини. Велике моральне задоволення переживає педагог, знаходячи
- ї повне взаєморозуміння з батьками, які бачать в ньому близьку людину,
- хорошого друга своєї сім'ї.
Педагогічна мораль засуджує вчителя, який не бажає встановлювати контакти з батьками учнів. Причини такої його орієнтації можуть бути різні. Наприклад, надмірна упевненість в своїх педагогічних можливостях ("обійдемося і без батьків"), невіра в батьків якпомічників в справі виховання ("що вони там розуміють"), байдужість до своєї справи взагалі ("до чого мені все це"), відсутність свідомості і почуття моральної відповідальності перед батьками учнів ("яке їм діло до моєї роботи") та інші.
Як бачимо, мотиви переважно суб'єктивні і педагогічною мораллю виправдані бути не можуть.
Навчальний процес знаходиться під постійним контролем і оцінкою з боку батьків учнів. Самі діти, іноді мимовільно, приносять додому інформацію про навчально-виховний процес, яка то тішить і заспокоює батьків, то засмучує і насторожує.
Ось наприклад, син приходить додому сяючий: "А я сьогодні відповідав по математиці і Тетяна Олександрівна сказала, що у мене справи набагато краще". "А нам сьогодні дроби пояснювали, знаєш, як цікаво! Хочеш, покажу?" З цієї навіть невеликої інформації батьки розуміють: "У школі все добре, цікаво, напевно, вчитель хороший".
Інша думка складається в сім'ї, коли дитина похмуро пояснює: "Учителька порвала мій зошит за бруд... А я старався, як тільки міг". Інший, прийшовши з школи, просто мовчить - в школі нічого цікавого не було, розказувати нічого, потім питає у матері: "Що таке лахи?" Після пояснення матері дитина знову задумується, а потім говорить: "Учителька сказала Жені, що викине його з класу з усіма його лахами".
Ось чому педагогічна мораль пред'являє до вчителя вимогу: "не ображати батьківських почуттів". А це потрібно робити ще в початкових класах, тому що тільки там закладаються перші уявлення батьків про школу, про вчителя і про весь педагогічний колектив. Адже буває, не встигне мати зайти в вчительську, як на неї "накидаються" з одного боку: "Ваша дівчинка страшно ледащо!" А з іншого кричать: "А-а, Марійчина мама, ну нарешті. Добре, що зайшли, я уже сам мав намір вас викликати: розмовляє ваша дівчинка на уроках!"
Звичайно, вчитель зобов'язаний давати дітям об'єктивну, в тому числі і негативну характеристику, якщо учень заслужив. Але вона принесе користь і буде правильно, по-діловому сприйнята тільки в тому випадку, якщо батьки упевнені у доброзичливому відношенні вчителя до їх дитини. Більше того вчитель повинен нести батькам не тільки погану інформацію про дітей, бо в кожній дитині є і щось хороше. Довгий перелік всіх, нехай навіть об'єктивних нестач учня, сприймається батьками як вияв неприязні до їх сина або дочки, і вони внутрішньо не виправдовують вчителя, який не може сказати про дитину нічого хорошого.
Не можна також виправдати і дратівливу форму звернення до батьків учнів в зв'язку з якимись недоліками або промахами в їх поведінці.
Набагато ефективніше в педагогічному значенні звучить шаноблива форма звернення до батьків

 
 

Цікаве

Загрузка...