WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Розвиток творчої особистості дитини - Реферат

Розвиток творчої особистості дитини - Реферат

прислужитися, за його переконанням, різні види самостійних творчих робіт.
А педагог Фріц Гансберг (1871-1950) вбачав формування особистості в процесі творчого саморозвитку через викладання різних видів мистецтва.
З Українських вчених цією проблемою займався педагог і психолог, проф.. Григорій Ващенко.
В своєму проекті "Система освіти в самостійній Україні він писав: "Школа, з одного боку, мусить дати учням певну суму наукових знань, виробити в них науковий світогляд, а з другого. - "виховати в них формальні здібності інтелекту, без яких людина не зможе рухати культуру вперед", їй потрібні "логічне мислення і творча фантазія".
Прийшовши до школи, діти повинні заглиблюватись в атмосферу творчості, пошуку нового. Піддавати сумнівам старі істини.
З цього приводу Лев Толстой наголошував: "Якщо учень у школі не навчиться нічого творити, то і в житті буде тільки наслідувати і копіювати".
До творчості учнів необхідно готувати, по-перше, постійно і всесторонньо розвиваючи їх відтворюючу уяву, по-друге, планомірно формувати літературно-творчі вміння, зокрема, вміння створювати нові образи і сюжети на основі навчального літературного матеріалу.
Велике значення має і відношення вчителя до творчих спроб учнів. Дуже важливо, щоб юні автори відчули інтерес до їх творів, як усних, так і письмових, зі сторони розумного, доброзичливого, зацікавленого помічника-вчителя.
На першому етапі мені здається доцільним використовувати завдання, зв'язані зі зміною особи оповідача. Наприклад, художній переказ від імені любого персонажу твору. Він може бути повним або вибірковим, але обов'язково художнім.
На цьому етапі відтворююча діяльність, звичайно, переважає, але і елементи творчості безсумнівні.
Завдання слідуючого етапу, наприклад, складання плану і розгорнутий переказ одного з пунктів з добавленням власних, обов'язково мотивованих деталей до описуючих творчих зусиль.
На третьому етапі роботи школярам доцільно запропонувати себе героєм любимої казка (або іншого твору) і попросити пояснити той чи інший поступок героя, придумати можливе продовження подій (додумування ситуації) або усний твір з продовженням типу:
Якщо би, то...
І, на кінець, останній етап - вищий рівень самостійності і творчості: створення власного твору.
Як правило, казки, байки, билини, короткого оповідання.
Тут хочеться особливо відмітити, що роботи такого типу повинні даватися тільки по бажанню самих учнів.
Примус тут зовсім неприпустимий.
Звичайно, починати ціленаправлене і систематичне формування літературно-творчих умінь, залучення до творчої діяльності треба з 5-го класу, з початку вивчення літератури. Для такої творчої роботи фольклор являється найбільш сприятливою темою. І ось чому.
Ці твори цілком доступні для 5-класників і, як правило, любимі, що позволяє розраховувати на активне емоціональне їх сприйняття, і як відповідну реакцію - спробу створення власного твору.
Кожного року в 5-х класах при вивченні твору Распе "Пригоди барона Мюнхаузена" діти складають нову історію барона Мюнхаузена. Ця своєрідна гра в маленьких брехунців заставляє працювати уяву п'ятикласника, намагатися бути таким же сміливим, смекалистим як барон Мюнхаузен.
В 5-му класі учні придумують свої казки і оформляють їх у вигляді книжечки.
В системі аналізу уривку із вступу до поеми "Руслан і Людмила" О.С.Пушкіна "У лукомор'я дуб зелений..." одним із центральних може стати вміння словесного малювання, основою якого являється вміння відтворювати в уяві картини, створені письменником - вміння таке необхідне для читця і взагалі для читача.
В роботі над казкою "Про мертву царівну і сімох богатирів" даю завдання самостійно вибрати уривок для читання напам'ять.
Тут для мене важливо, як діти виявляють межі, закінченість уривку.
Дуже важливе питання. Чому вибраний саме цей уривок. Це активізує, поки що на початковій стадії, вміння визначити мету свого читання.
В зв'язку з накопиченням перших відомостей про віршовану мову вже на новому етапі ("опора" на знання) вдосконалюємо вміння передавати основні особливості вірша (ритм, рифма, пауза, акцентні слова). Для розуміння тексту діти повинні також навчитися виділяти незрозумілі слова.
"Снігова королева" Х.К.Андерсена дає матеріал для формування вміння читати описи і діалоги. Хоча, звичайно. дітям-п'ятикласникам ще важко читати в особах, виходячи із характеру персонажа, тому робота над читанням в особах носить пропедевтичний характер. Головна увага приділяється виразному читанню описів в казці.
Для самостійного завдання пропоную учням визначити логічні наголоси у даному мною уривку.
Вперше ставлю чітко задачу-питання:
- "З яким почуттям будемо читати уривок? Яке почуття повинні ми передати читачам?"
Одним словом, вчу визначати мету читання, загальний емоційний тон, передавати особисте відношення до прочитаного.
Аналізуючи казку Астрід Ліндгрен "Пеппі Довгопанчоха", виховую в учнів благородні почуття; детально розглядаємо епізод, коли Пеппі встряє в бійку, щоб захистити хлопчика, на якого напало п'ятеро хлопців.
Діти, що так згуртувалися проти одного, звичайно - боягузи.
В душах дітей треба виховувати не звіра, а Людину.
В 6-му класі вже видно результат роботи.
До Дня Валентина підготувала 4 закохані пари:
6-Б, Галя і Левко, М.Гоголь "Травнева ніч, бо Утоплена".
6-Б, коваль Вакула і Оксана. М.Гоголь "Ніч перед Різдвом".
9-Б, Фауст і Маргарита. Гете "Фауст"
8-Б, Ромео і Джульєтта. Шекспір, трагедія "Ромео і Джульєтта".
Діти професіонально зіграли сценки з творів, з допомогою костюмів відтворили епоху, в яку жили дані герої, діти добре, вільно володіють виразним читанням напам'ять в особах, в сценках вони відтворили щодо закоханих персонажів твору. Їм цікава ця тема.
Небайдужими до підготовки свята були і батьки.
Галя і Левко зайняли І місце за найщиріше признання в коханні. Але жюрі найкращою парою визнало пару, яка зайняла перше місце за артистизм. Але ж кохання і артистизм - речі несумісні.
Звичайно, творчою особистістю є Робінзон Крузо з романуД.Дефо.
"Що може бути страшнішим, ніж попасти на безлюдний острів?! І ось в цьому романі саме так розпорядилась доля з людиною, яка спаслась і не загинула під час кораблекрушіння"...
Учні характеризують Робінзона Крузо як винятково працьовиту, смекалисту, винахідливу, добру, щиру людину.
Обов'язково даю дітям під запис поради Робінзона Крузо тим, хто попав в екстремальну ситуацію.
"Треба обов'язково прислухатись до внутрішнього голосу!"
Тільки завдяки своїй праці. Своїй вірі в спасіння. Робінзон Крузо витримав випробування і залишився живим. Діти пишуть твір-роздум "Подвиг Робінзона Крузо".
Яскравим прикладом того. якою повинна бути особистість є Мцирі з одноіменної поеми М.Лермонтова (7-й клас).
Мцирі - помирає. Він не може жити в монастирі, куди попав не по власній волі, він дуже сумує за батьківщиною і понад усе любить свободу.
На уроці використала такі форми роботи: бесіда, виразне читання 8,9,10 строф, усне малювання.
У 8-му класі з твору Гофмана "Малюк Цахес на прізвисько Циннобер", учні дізнаються про те, що в деградованому суспільстві кар'єру здобувають деградовані люди, а розумні, ентузіасти - затоптуються.
Цей твір - соціальна сатира, в якому показані вади суспільства: один працює, а похвала, слава і гроші - іншому.
Гофман у цій казці порівнює потворність і красу, висміює владу і возвеличує простих людей, які вміють кохати: таких, як Бальтазар.
Учні роблять висновок: той, хто має багатство і силу, незалежно від особистих якостей, привласнює собі плоди розуму і праці інших.
Тому завдання благородних людей боротися з такими, як Цахес. На домашнє

 
 

Цікаве

Загрузка...