WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Типи уроків з природознавства. Організація та методика проведення предметних уроків в початковій школі - Курсова робота

Типи уроків з природознавства. Організація та методика проведення предметних уроків в початковій школі - Курсова робота

діти придумують казку "На що схожі хмари", малюють композиції "Світить сонечко на небі", "Сонечко виглянуло Із-за хмар", "Хмари і дощик" та ін.
Наслідки спостережень фіксують раз на тиждень у "Календарику", вміщеному в підручнику, за допомогою умовних знаків, що намальовані поряд (роботу цю проводити у день, коли є заняття з предмета "Ознайомлення із навколишнім світом").
На екскурсії з теми "Золота осінь" у дітей формуються прийоми спостережень за деревами. Для проведення екскурсії вчитель намічає чудовий куточок природи в парку чи в лісі (якщо він поблизу). Дорогою проводиться бесіда, під час якої закріплюються одержані внаслідок спостережень знання про зміни в неживій природі восени. Діти відмічають, що Сонце світить не так яскраво, як влітку, менше тепла посилає на Землю. Все частіше бувають хмарні дні, йдуть дощі. На місці, передбаченому для проведення екскурсії, вчитель пропонує дітям тихенько-тихенько постояти, прислухатись і приглянутись до природи, яка їх оточує. Після 1-2 хв мовчання повідомляє, що діти спостерігали золоту осінь. "Чому цю пору року так назвали?- запитує вчитель.- Які кольори зараз переважають у природі?" Він звертає увагу дітей на те, що крім золотисто-жовтого кольору осінь розфарбувала листя дерев і в інші кольори, пропонує дітям визначити, в які саме.
Організовуються спостереження за окремими деревами за таким планом: як називається дерево? як ти впізнав, що це липа (клен, береза...)? які в нього стовбур, гілки? яка кора за кольором, на дотик? як змінилося забарвлення листя з приходом осені?
Слід також запропонувати дітям простежити, як окремі листочки відриваються від гілок і падають на землю. Назвати спостережуване явище "листопадом". Пригадати відому їм пісню "Падає листя" (муз. М. Красєва, слова М. Івенсен, перекл. з рос. В. Гужви):
Падає, падає листя,
Листя в саду мерехтить,
Жовте, яскраво-вогнисте
Тихо за вітром летить. Діти відгадують загадки ("Хто золотом дерева вкриває, а потім його зриває?", "Невидимка ходить в гаї, всі дерева роздягає"), їм дається завдання провести спостереження за подальшою зміною забарвлення листя в окремих дерев.
Під кінець екскурсії можна провести дидактичну гру "Вгадай за описом", "Знайди дерево за листком" чи іншу; запропонувати дітям побігати по опалому листю; послухати, як воно шурхотить, зібрати листя різних відтінків жовтого, зеленого, червоного кольорів з тим, щоб
використати його на уроках образотворчого мистецтва для виготовлення аплікацій, при малюванні композицій.
По дорозі додому проводиться бесіда про зміни в поведінці тварин восени за такими запитаннями: де поділися мухи, метелики? чому вони поховались? як поводяться восени птахи? де поділися ластівки? як готуються до зими зайчик, білочка, їжачок?
На одній із прогулянок слід навчити дітей спостерігати за птахами за таким планом: як називається птах? який він за розмірами (великий, малий, середніх розмірів)? чим вкрите тіло? яке забарвлення оперення? який дзьоб? як пересувається по землі? чим живиться? які видає звуки? чи боїться людей?
Знання, набуті внаслідок безпосереднього спілкування дітей з природою, узагальнюються на уроці "Ознаки осені". Працюючи з підручником "Світ навколо тебе" (с. 16-21), учні виділяють характерні ознаки осені у неживій та живій природі, праці людей.
Проте цим уроком робота по ознайомленню дітей з ознаками осені не закінчується. Вони продовжують вести спостереження у природі, фіксують їх раз на тиждень у "Календарику". Більшість учителів веде і класні календарі природи та праці людей. Зверху наклеюють ілюстрацію із зображенням пори року. Нижче прикріплюються великі за розміром кишені, у які діти вставляють щоденно відповідно до змін у погоді картки з тим чи іншим умовним знаком ("сонячно", "хмарно", "дощ", "сніг"), а також ілюстрації, власні малюнки рослин, тварин, картинки із зображенням праці людей.
Для формування цілісного уявлення про осінь слід провести екскурсію на тему "Пізня осінь". Екскурсія проводиться на те ж місце, де діти спостерігали золоту осінь.
У бесіді підбиваються підсумки спостережень за неживою природою. Діти відмічають, що Сонце мало тепла посилає на Землю; стало значно холодніше; все частіше небо вкривається хмарами; ідуть дрібні, затяжні дощі; дмуть холодні вітри; ранком бувають приморозки, від яких замерзають калюжі. Дітям пропонуються загадки: "Що за гість, що тепло їсть?", "Прозорий, наче скло, та не вставиш у вікно" тощо.
Діти спостерігають пізню осінь, порівнюючи її із золотою. Відмічають, що листяні дерева стоять голі, а сосна та ялина зеленіють; у парку стало просторіше, але сумніше. Діти порівнюють сосну і ялину за листям, встановлюють, що в обох дерев є листочки - хвоїнки. Вони зелені, вузенькі, вкриті восковим нальотом; дерева їх на зиму не скидають. Проте у ялини хвоїнки короткі, розміщені на гілках поодиноко, а у сосни - довгі, ростуть попарно.
Діти помічають, що на деяких деревах і кущах є плоди, багато їх і на землі; порівнюють плоди ясена, клена, липи, горобини між собою. На закріплення знань проводиться гра "Знайди дерево за плодом". Учитель роздає дітям плоди. За його сигналом вони повинні підбігти до дерева, з якого у них плоди. Учні збираютьплоди для підгодівлі птахів узимку.
По дорозі додому відмічають, що вже не видно комах, менше стало птахів. _
Емоційного забарвлення знанням дітей про осінь надасть розучування на уроках музики "Осінньої пісеньки" (муз. Д. Васильєва-Буглая, слова О. Плещеева), слухання музичних творів: "Осінь" П. Чайковського та "Осінь" Б. Лятошинського, "Сумна пісенька" Р. Верещагіна.
Взимку першокласники продовжують спостерігати за неживою і живою природою. Увага їх звертається на такі ознаки зими: Сонце стоїть низько; дні короткі, а ночі довгі; холодно; небо часто вкрите хмарами, проте бувають і ясні дні; дмуть холодні вітри; замерзають водойми; йде сніг; дерева і кущі стоять голі, лише хвойні зеленіють; одні птахи відлетіли у теплі краї, інші - наблизились до житла людини.
Великий інтерес викликає у дітей взимку сніг. Тому зимового дня, коли йде сніг, слід провести з ними цільову прогулянку, мета якої - ознайомити дітей із снігом, сніжинками. Надворі, розмістивши учнів півколом, дайте їм завдання поспостерігати, як падають сніжинки. Для порівняння покажіть падіння камінця. Діти роблять висновок: сніжинки падають повільно, вони кружляють, вітер відносить їх убік. Подальші спостереження дітей вчитель спрямовує такими запитаннями: чи видно Сонце на небі? якого кольору небо? чим воно вкрите? Учням пропонується впіймати сніжинку і розглянути, яка вона. Проте сніжинка в руках розтає. Діти роблять висновок, що від тепла сніжинка стає краплиною води. Вчитель показує, як треба ловити сніжинку на рукавичку. Діти розглядають, яка сніжинка за формою, на що схожа,
скільки має променів (бажано показати їм сніжинку через лупу). Діти малюють сніжинки на снігу, граються у сніжки, ліплять "снігову бабу".
Під час екскурсії на тему "Ознаки зими" робота по формуванню у дітей образних уявлень про природу взимку триває. Для екскурсії краще обрати ясний, сонячний день і проводити її у тому ж місці, що й восени. По дорозі провести бесіду: яке сьогодні Сонце? високо чи низько воно

 
 

Цікаве

Загрузка...