WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Типи уроків з природознавства. Організація та методика проведення предметних уроків в початковій школі - Курсова робота

Типи уроків з природознавства. Організація та методика проведення предметних уроків в початковій школі - Курсова робота

ознаки, обмірковувати, аналізувати, виокремлювати, підбивати підсумки, доводити правильність чи хибність того чи іншого висновку. Іноді ознаки предметів виділяють і вивчають за допомогою дослідів (сніг, лід, рослини, термометр,...). На цих уроках максимум часу відводиться на вивчення нового матеріалу (25-30 хвилин) та його закріплення (5-10 хвилин).
На перевірку знань на таких уроках час, як правило, не відводиться.
У ході вивчення нового матеріалу на предметних уроках важливо виділити такі етапи: завдання учням для спостережень за предметами чи явищами, що з ними відбуваються; самостійні спостереження за отриманим завданням та бесіда за результатами спостережень. Закріплення матеріалу традиційно проводиться тими ж прийомами, що і на комбінованому уроці.
Ефективність навчальної діяльності на предметних уроках досягається використанням таких методів, як демонстрація натуральних об'єктів, проведення спостережень, дослідів, виконання практичних завдань. У ході цієї діяльності необхідно систематично зацікавлювати дітей у самостійному пошуку знань, озброювати прийомами дослідницько-експериментальної роботи, вчити спостерігати, аналізувати, систематизувати, порівнювати, удосконалювати, робити висновки...
Спостереження представляє собою цілеспрямоване пізнання предметів та явищ оточуючого світу органами чуттів, що можна помітити в самій природі чи класі. В процесі спостережень в учнів формуються чіткі уявлення про оточуючий світ. Навчальний час для спостережень обмежений, тому вчитель планує роботу незалежно від розкладу уроків. Щоденно на деяких уроках по 1-3 хвилини приділяється бесіді за результатами тих спостережень, що діти проводять самостійно.
Ось яким може бути орієнтовний план спостережень за сезонними природними явищами та сільськогосподарською працею людей протягом року.
В усі пори року спостерігають за:
1) зміною висоти Сонця на небосхилі;
2) температурою повітря, напрямом і силою вітру, станом неба, опадами;
3) рослинами;
4) тваринами;
5) ґрунтом;
6) водоймами;
7) працею людей;
8) екологічною роботою дорослих; здійснюють фенологічні спостереження.
Спостерігаючи за зміною висоти Сонця, необхідно звернути увагу на закономірність змін пір року (вимірювання довжини тіні гномона опівдні 1 раз на місяць; порівняння та аналіз).
Від висоти Сонця залежить температура повітря, тому ці спостереження варто зіставляти із спостереженнями за температурою повітря (один раз на добу чи тиждень в один і той самий час).
Термометр кріплять із зовнішньої сторони вікна, що найменше нагрівається сонцем, нарівні очей людини, яка буде ним користуватись.
Спостерігаючи за погодою, учні помічають, що зміна температури залежить від напрямку вітру. Уявлення про силу вітру діти отримують, коли спостерігають за кронами дерев та кущів у тиху та вітряну погоду.
Із цікавістю діти вчаться передбачати погоду за місцевими ознаками та прикметами. Доречно навчати дітей збирати і записувати прикмети про погоду.
Спостереження дітей за неживою природою проводяться одночасно І із спостереженнями за рослинами |та тваринами.
Залучаючи дітей до проведення фенологічних спостережень, учитель пояснює необхідність та значущість цієї роботи в народному господарстві. На основі спостережень діти роблять висновки про раціональне використання природи людиною та її відтворення.
Впевненість учнів у користі навчальної праці - важливий фактор активізації пізнавальної активності, прагнення до самовдосконалення.
Накопичення дітьми практичного чуттєвого досвіду з різних джерел сприймання - та основа, що прискорює розвиток процесів мислення, мовлення, загострює увагу, збагачує інтелектуальні почуття, фантазій дітей.
Опануванню практичних умінь сприяє проведення предметних уроків, на яких розвиваються процеси сприймання, збагачується зорова пам'ять, удосконалюються практичні навички учнів (користування рулеткою, термометром, терезами, флюгером, гномоном).
Одним із таких уроків є предметний урок у 3 класі чотирирічної початкової школи з теми "Термометр".
Мета: ознайомити учнів із властивостями рідин, що здатні розширюватися при нагріванні та стискуватися при охолоджуванні, використанням їх у термометрах; навчити користуватися різними видами термометрів: вимірювати та записувати температурі повітря, розвивати спостережливість, уміння аналізувати природні явища та приймати адекватні рішення щодо збереження свого життя і здоров'я: спонукати дітей до здорового способу життя.
Обладнання: зразки термометрів (кімнатного, вуличного, медичного, водного); склянки з теплою і холодною водою; битий лід; моделі термометрів; "Щоденники спостережень за погодою" за другий клас.
ХІД УРОКУ
I. Організація класу
II. Мотивація навчальної діяльності
1. Читацька розминка (опади, вітер,...).
2. Хвилинка аналізу сюжетних малюнків "Одягайся відповідно до погоди".
3. Календар дня (число, місяць, рік, день тижня, порядковий номер робочого дня; стан неба, вітер, опади,...)."
ІІІ. Актуалізація опорних знань
1. Огляд "Щоденників спостережені
за погодою" за 2 клас. - Як за хмарністю можна визначити погоду?
- Які види опадів спостерігалися?
- Як за опадами можна передбачити температуру повітря? Чи завжди вони правильні?
- Як слід одягатися залежно від погоди?
Слід допомогти дітям зробити висновок, що без знань про температуру повітря практично неможливо правильно зорієнтуватися в природних умовах та одягатися відповідно до погоди.
2. Розгадування кросворду - визначення теми уроку.
1) Якщо на шляху сонячного променя трапиться непрозорий предмет, то від нього утвориться...
2) Джерело тепла і світла на Землі -
3) Влітку сонячні промені падають на Землю...
4) ... - прилад для вимірювання висоти Сонця на небосхилі.
5) Протягом доби найяскравіше Сонце...
6) Сонце найближче до Землі... (пора року).
7) Найдовший день року - ...
8) Добери запитання самостійно.
9) Найкоротший день року - ...
(Правильні відповіді: тінь, Сонце, прямолінійно, гномон, опівдні, взимку, 22 червня, тіла, 22 грудня; ключ - термометр.)
IV. Організація вивчення нового матеріалу
1. Диференційована робота над проблемними запитаннями.
- Від чого змінюється температура тіла людини? .
- Як Сонце впливає на температуру тіл живої та неживої природи?
- Як ви розумієте вислів "одягайся відповідно до погоди"?
2. Пояснення нового матеріалу.
1) Розповідь учителя з елементами бесіди та демонстрацією термометрів (будова; поділки - градуси - умовне позначення "°"; "+" - тепло, вище нуля; "-" - холодно, нижче нуля; ртуть - запаяна колбочка - обережність - здоров'я).
Гра "Домалюй" - будова термометра.
2) Практична робота з моделями термометрів - показ і запис різних температур.
Гра "Одягни ляльку відповідно до погоди".
3) Колективна робота над проблемними запитаннями.
- Чому ртуть у запаяній колбочці опускається чи піднімається?
4) Демонстрація дослідів на виявлення властивостей рідин розширюватись при нагріванні і стискуватись при охолодженні.
Самостійний висновок учнів.
3) Робота з підручником.
1) Опрацювання статті "Термометр"

 
 

Цікаве

Загрузка...