WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Cистема педагогічної допомоги і підтримки в зарубіжних школах - Реферат

Cистема педагогічної допомоги і підтримки в зарубіжних школах - Реферат

всього механізму. І знову повторю, що центром усього є вчитель-предметник.
Для експертної моделі характерна діяльність з розв'язання проблем дитини з допомогою експертів-фахівців, організована поза класом з ди-ректором, психологом чи іншим фахівцем. Модель класного керівника (тьютора) передбачає відповідальність за благополуччя та розвиток усіх дітей у класі. Для секційно-групової моделі характерний розподіл учителів школи на підгрупи, коли кожна відповідає за благополуччя обмеженого числа учнів, закріплених за нею.
Якщо розглядати розвиток системи педагогічної допомоги і підтримки, то можна побачити, що він ішов від першої моделі до двох інших.
Міністерство освіти Нідерландів виділяє спеціальні кошти та оргструктури на підвищення якості педагогічної підтримки і допомоги дітям, особливо на обов'язкових загальноосвітніх ступенях навчання.
США, МІННЕСОТА
Якщо почати з передісторії, то коріння "school counseling and guidance" сягає початку двадцятого століття. Розвиток "гайденс" відбувався в умовах великих потрясінь і різних подій. Серед них можна назвати експлуатацію дитячої праці, негативний моральний розвиток учнів, підробітки, якими змушені були займатися учні, тощо. Люди, котрі займалися процесом соціальних реформ, були переконані, що система "гайденс" допоможе дітям знайти своє місце в житті.
На початковому етапі свогорозвитку система торкалася в основному учнів старших класів і пов'язана була з професійною орієнтацією.
У подальшому, протягом XX століття, стався ряд подій, що значно вплинули на розвиток системи "гайденс", наприклад, запуск Росією космічного супутника. Росіяни дуже вплинули на американців. 1958 року уряд видав закон, за яким серед інших заходів заохочував розвиток системи педагогічної допомоги і підтримки, тобто діяльності, яка була додатковою і спеціально організованою. І від початку 60-х ця система почала розвиватися високими темпами.
Майже в кожній вищій школі, в багатьох середніх, та й у початкових, почали на повний робочий день з повним навантаженням запрошувати фахівців з системи педагогічної підтримки.
Нині педагоги, що консультують у системі "гайденс", як правило, не ведуть уроків. В основному, вони займаються консультуванням у чистому вигляді. Кожен має справу з кількома сотнями учнів (від 70 до 300).
Ключова постать служби - каунселер (фахівець-консультант). Про-фесійна підготовка цих фахівців здійснюється у ВНЗ 1 - 2 роки на базі вищої педагогічної освіти.
Каунселер поєднує в собі: координатора виховної роботи школи, що бере участь у плануванні та вдосконаленні навчально-виховного процесу; консультанта учнів, батьків, педагогів (першим він допомагає виявляти здібності й можливості, другим - розуміти дітей); дослідника, що вивчає особистість дитини; методиста, що допомагає працівникам школи оволодіти принципами і методикою "гайденс".
У змісті діяльності служби "гайденс" визначають три напрями: економічний (профорієнтації), навчальний (добір навчальних програм), соціальний (вивчення особистості учня та керівництво її розвитком).
Наведемо приклад. Ось із чого складається діяльність Бонні Далхаусер, каунсеяера школи в Ігені, штат Міннесота (учасниця проекту "ТРІО". Як "school guidance counselor" вона щотижня викладає тридцятихви-линний урок з життєвої орієнтації, охоплюючи учнів усіх 26 класів. Так само працює з групами учнів (кожна група складається з 6 - 8 дітей), з котрими зустрічається раз на тиждень упродовж двох місяців. У цих групах розглядають такі питання: як справлятися з розлученням батьків, зі смертю близьких людей, як розв'язувати конфлікти, як дружити з однокласниками і взагалі-бути в добрих стосунках з іншими.
Крім того, каунселер радиться з батьками і вчителями, якщо необхідно надати допомогу якійсь дитині, що має проблему. Іноді шкільний радник розмовляє на перервах і після уроків з окремими учнями. Він надає батькам інформацію про агентства та бюро обслуговування, що готові допомагати сім'ям у розв'язанні проблем. Каунселер керує програмою "Гарантія успіху", яка допомагає дітям, котрі потребують додаткової допомоги, освоювати навички читання й математики.
Каунселер и часто вдаються до допомоги самих учнів для надання підтримки одноліткам. Це зазвичай учні, в яких за плечима подолані труднощі й проблеми. Вони збираються, щоб поділитися своїми думками й почуттями з приводу подій, які їм довелося переживати. Часто ці діти надають серйозну підтримку одноліткам у повсякденному шкільному житті.
Отже, комплексна модель системи педагогічної допомоги і підтримки передбачає звернення до трьох сфер діяльності.
До особистісної (соціальної) сфери належить самооцінка, взаємини з батьками, однолітками, вчителями.
До академічної (навчальної) сфери - оволодіння навчальними на-вичками та академічні досягнення учнів.
До сфери кар'єри (економічної) - вибір подальшого життєвого шляху, подальша освіта.
Увесь шкільний колектив працює як команда. В центрі перебувають каунселер та учень. Каунселер взаємодіє з учителями-предметниками, батьками, шкільними фахівцями (психолог, шкільний медпрацівник, фахівці, котрі займаються окремо взятими сферами). До позашкільних фахівців можна віднести тих, хто займається психічним здоров'ям учнів, питаннями соціалізації і працівників місцевого поліційного відділку. Інформаційне поле відкрите для обміну інформацією в будь-якому напрямі.
Під керівництвом каунселерів увесь шкільний колектив працює як злагоджена команда: йдеться про зловживання дитиною наркотиками (алкоголем), чи про неуспішність, чи про погані взаємини з однолітками.

 
 

Цікаве

Загрузка...