WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Cистема педагогічної допомоги і підтримки в зарубіжних школах - Реферат

Cистема педагогічної допомоги і підтримки в зарубіжних школах - Реферат


Реферат на тему:
Cистема педагогічної допомоги і підтримки в зарубіжних школах
У світовій системі освіти широю відомий термін "school-counselling and guidance"-шкільне консультування й керівництво. Служба "guidance" з'явилася в Америці на початку XX століття. З самого початку система зачіпала головним чином учнів старших класів і була пов'язана з професій-ною орієнтацією. Приблизно в 60 - 70-ті роки XX століття "гайденс" як система педагогічної підтримки почала бурхливо розвиватися в багатьох країнах і набувати нормативного регульованого характеру.
В Америці в зміст поняття "guidance" входить і "classroom environment", що означає створення атмосфери класу, середовища, або екології класу.
В Англії суть педагогічної допомоги і підтримки найточніше виражено в поняттях "pastoral care" - пасторське піклування; "tutoring" - опікунство.
У Голландії зміст обговорюваного поняття передано через англійське "school counseling and guidance and career counseling", що перекладають як система психолого-педагогічної допомоги і підтримки дитини в освітньому процесі та у виборі професійного шляху (іноді перекладають як педагогічна допомога і підтримка в освіті та виборі кар'єри). Інший варіант - "pedagogical support" (педагогічна підтримка).
Різниця у вживанні термінів пов'язана передусім з культурними тра-диціями кожної країни. Наприклад, "guidance" - керівництво і "support" - підтримка в Голландії можуть бути сприйняті рівнозначно. Тоді як у Росії слово "керівництво" не сприймають як допомогу, підтримку, а як домінування дорослого над дитиною, ведення останньої, підштовхування вперед. Цікаво, що "counseling" і "guidance" за кордоном вживають традиційно разом, в одному словосполученні, що можна трактувати як "керівництво через консультування", тобто м'яке керівництво, що йде від запиту дитини, а не нав'язане їй.
У зарубіжній школі трапляються різні моделі діяльності дорослих у системі підтримки: "tutor" - тьютор, куратор (індивідуальний, груповий, класний), класний вихователь, класний керівник, психолог, координатор, "adviser"-радник, "counsellor" - радник, консультант, "career-counsellor" - консультант за вибором професійного шляху, "remedial teacher" -учитель компенсаційного навчання (іноді перекладають як "лікувальний" педагог)... В американській системі освіти існують поряд із згаданими формами підтримки такі як: шкільний радник - - "school-counsellor", шкільний психолог - "school-psychologist", шкільний соціальний працівник - "school social worker" тощо.
Приблизно на початку 70-х років систему педагогічної підтримки почали усвідомлювати як важливу для Голландії. Динаміку можна означити так. Якщо раніше можна було спостерігати лише випадкові, разові дії окремих педагогів на добровільних засадах і поза класом, то на теперішній момент діяльність з педагогічної підтримки почала набувати нормативного регульованого характеру.
Структуру допомоги і підтримки введено до загальношкільної. Залучено велику кількість фахівців як всередині школи, так і поза нею для роботи з дітьми. Дії фахівців координуються. Педагогічну підтримку інтегровано в повсякденний освітній процес. Стосовно шкільного клімату, атмосфери, то, якщо б у присутніх була можливість відвідати 50 різних шкіл у Голландії, ви б побачили 50 різних картинок.
Звичайно, картина не така вже райдужна, насправді, в деталях, усе не настільки благополучно.
Це пов'язано зі складністю змін у поглядах на освіту загалом. Новий підхід, власне, полягає в тому, що освіта-не просто передача певного багажу знань, а діяльність, яка тримає в центрі своєї уваги особистість дитини, її розвиток.
У системі "school counseling and guidance" існують три основні поля діяльності:
o особистісний, соціальний та емоційний розвиток учнів;
o навчальні вміння та навички;
o керівництво у виборі кар'єри - і як професії, і взагалі подальшого життєвого шляху. Це особливо характерно в ситуації Голландії, коли іс-нують школи-комплекси, де в рамках одного навчального закладу співі-снують різноорієнтовані структури.
У голландських школах можна виокремити отри основні моделі си-стеми педагогічної допомоги й підтримки: експертна модель; модель класного керівника (тьютора); командно-секційна модель.
Усі моделі в основі своїй приблизно однакові. Центром усієї структури є вчитель-предметник та його учні. У найближчому колі перебувають ті, кого ми називаємо тьюторами, класними керівниками. Це вчитель, закріплений за одним класом. Він веде спеціально передбачені розкладом курси, години особистісного та соціального розвитку, професійного консультування. Крім того, до тьютора можуть звертатися вчителі-предметники, батьки, щоб обговорити як проблеми учнів, так і свої особисті, безпосередньо пов'язані з дітьми.
Іще тьютори зазвичай займаються позаурочною дозвіллєвою діяль-ністю. В деяких школах до їхніх обов'язків належить здійснення моніто-рингу. Крім навантаження в рамках системи педагогічної підтримки такий класний керівник викладає навчальний предмет.
У наступному колі - фахівці, що працюють всередині школи. Вони входять у шкільний колектив. Здебільшого це теж учителі-предметники, але ті, що отримали спеціальну підготовку. Це може бути спеціалізація в компенсаційному навчанні, в соціалізації учнів, у статевому вихованні тощо.
У деяких випадках бувають потрібні зовнішні консультанти. Вони можуть бути з нашого педагогічного інституту або фахівцями з поведінкових та інших проблем учнів. Ці консультанти складають зовнішнє коло фахівців. Важливо сприймати ці кола як взаємопов'язані компоненти, що забезпечують роботу

 
 

Цікаве

Загрузка...