WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Проблема морального виховання особистості в педагогічній спадщині Василя Сухомлинського - Дипломна робота

Проблема морального виховання особистості в педагогічній спадщині Василя Сухомлинського - Дипломна робота

українського народу. Він розкриває конкретні принципи, істини, повчання, настанови, рекомендації тощо. Подаються вони у вигляді правил, законів як 14 Законів дружби, правил "Десять не можна", "Дев'ять негідних речей" та ін., що складають азбуку моральної культури. Вона включає зміст і методику роботи з виховання у дітей любові до Батьківщини і громадянства, ставлення до людей і обов'язку перед ними, ставлення до батьків, рідних, близьких, розуміння життя, добра і зла в ньому, виховання високих моральних якостей.
Успіхам у практичній педагогічній і творчій науково-педагогічній діяльності Сухомлинського сприяло і глибоке знання народної педагогіки. Вийшовши з глибин народу, він усвідомив можливості народної педагогічної мудрості у навчанні і вихованні учнівства. У багатьох своїх творах педагог радив учителям, батькам брати в користування все цінне створене народною педагогікою, і створювати умови правильного виховання дітей, які століттями діяли в українських родинах. Сухомлинського, на мою думку, можна вважати видатним етнопедагогом, оскільки він, здійснюючи науковий аналіз здобутків народної педагогіки, визначав шляхи її раціонального використання у навчанні та вихованні молодших школярів, досліджував способи встановлення контактів виховної мудрості людності з педагогічною наукою, аналізував педагогічне значення тих чи інших явищ національного життя і з'ясовував їх відповідність сучасним освітнім завданням.
Гуманізм Сухомлинського особливо яскраво виявився у його ставленні до організації навчання учнів. Розумову працю дітей педагог розглядав як засіб розвитку розумових сил і здібностей, засуджуючи механічне заучування і неусвідомленість знань. На думку Сухомлинського, розв'язання проблеми міцних осмислених знань можливе за умови напруження власних зусиль, досягнення працею успіху, радості розумової праці - цих трьох сходинок на шляху пізнання.
Навчання в "зелених класах", складання книжок-картинок про природу, подорожі у природу, проведення уроків мислення, використання і розв'язування задач із живого задачника, кімната казки, острів чудес, куточок краси, використання в духовному житті пісні, книжки, проведення свят Матері, троянд, польових квітів, праця в Саду Матері, написання дітьми оповідань, казок, - ці та інші знахідки педагога сприяють розумовому розвитку дітей, засвоєнню духовних цінностей свого народу.
Сучасна українська школа будує свою життєдіяльність на філософії родинності, творить мікроклімат, просякнутий цінностями здорової, завжди еволюціонуючої сім'ї, що забезпечує найкращі умови для становлення особистості. Родина несе собою універсальні цінності, які вносять гармонію в життєдіяльність будь-яких соціальних установ, наповнюють стосунки між суб'єктами особливою теплотою, турботою один за одного, терпимістю, доброчинністю, - саме такою філософією просякнута спадщина В. Сухомлинського.
Тому так важливо творити в школах, усіх установах, де перебувають діти, філософію родинності. Виключно важливою часткою цього досвіду є художньо-педагогічний доробок В. Сухомлинського.
Українська національна школа має утверджуватися духовною і турботливою. Не лише реалізація права дитини здобути освіту, а й всіляко сприяти її загальному культурному розвиткові, що забезпечує рівні можливості розвинути свої здібності і особисте мислення, усвідомлення моральної та соціальної відповідальності, становлення корисного громадянина України. У школі дитина за будь-яких обставин, першою одержує захист і допомогу.
Особливу актуальність для розвитку позитивної мотивації набувають рекомендації Сухомлинського щодо гуманізації навчального спілкування, збереження емоційного і фізичного благополуччя дітей, розкриття можливостей "лікувальної педагогіки". Думки педагога засвідчують його пристрасний захист інтересів дитини, утвердження її людської гідності. "Навчання - не механічне перекладування знань з голови вчителя у голову дитини, а "складні моральні стосунки у яких провідною, визначальною рисою є виховання почуття честі, гідності і на цій основі бажання бути гарним".
Аналіз спадщини Сухомлинського під цим поглядом дає підстави стверджувати, що впродовж усієї педагогічної діяльності виняткову увагу він приділяв проблемі всебічного розвитку особистості у різних видах діяльності, постійному і планомірному формуванню пізнавальних здібностей дітей.
ЛІТЕРАТУРА
1. Антонець М. Гуманізм педагогічних нововведень В.О. Сухомлинського // Початкова школа. - 1997. - №9. - С. 35-38.
2. Бик А. Мислення як категорія педагогіки В.Сухомлинського в контексті новітньої освітньої парадигми // Наук.зап. - Вип. 52. - ч.2. - Серія: Педагогічні науки. - Кіровоград: РВВ КДПУ ім. В.Винниченка, 2003, - С. 7-11.
3. Богуславський М. Сухомлинський Василь Александрович / Российская педагогаческая энциклопедия: В 2 т. - М., 1999. - Т.2.
4. Мухин М. Гуманизм педагогики В.А. Сухомлинського. - М., 1994.
5. Сухомлинський В. Народження громадянина // Вибр. тв.: У 5 т. - К, 1987. - Т. 3. - С. 300.
6. Сухомлинський В. Вчити вчитися // Вибрані твори в 5 т. - К., 1976. - Т.5:- С. 426-436.
7. Сухомлинський В. Вічна тополя. - К., 2003.
8. Сухомлинський В. Гаряча квітка.- К., 1978.
9. Сухомлинський В.О. Духовний світ школяра // Вибр.твори: У 5-ти т. - Т.1. - К., 1976. - С. 209 - 401.
10. Сухомлинський В. Казки школи під голубим небом. К., 1991.
11. Сухомлинський В. Книга о любви. М., 1983.
12. Сухомлинський В. Методика виховання колективу // Вибр. твори: У 5-ти т. - Т.1. - К., 1976. - С. 405-637.
13. Сухомлинський В. Павлиська середня школа // Вибр.твори: У 5-ти т. - Т. 4 - К., 1977. - С. 7-390.
14. Сухомлинський В. Проблеми виховання всебічно розвиненої особистості // Вибрані твори: У 5-ти т. - К.: Рад. шк., 1976. - Т.1 - С.5-502.
15. Сухомлинський В. Проблеми виховання всебічно розвиненої особистості // Вибрані твори: У 5-тит. - К.: Рад. шк., 1977. - Т. 5. С. 639.
16. Сухомлинський В. Розмова з молодим директором школи // Вибрані твори: У 5-ти т. - К., 1977. - Т.4 - С.393-628.
17. Сухомлинський В.Серце віддаю дітям // Вибрані твори: У 5-ти т. - К.: Рад. шк., 1977. - Т-3. - С.7-282.
18. Сухомлинський В. Слово вчителя в моральному вихованні // Вибр. твори: У 5-ти т. - Т.5. - К., 1977 . - С. 321-330.
19. Сухомлинський В. Слово про слово // Вибр. твори: У 5-ти т. - Т.5. - К., 1977. - С. 160 - 167.
20. Сухомлинський В. Сто порад учителеві // Вибр.твори: У 5-ти т. - .2. - К., 1976. - С.419-654.
21. Сухомлинський В. Хрестоматия по этике. М., 1990.
22. Сухомлинський В. Чиста криниця. К., 1993.
23. Сухомлинський В. Як виховати справжню людину // Вибр.твори: У 5-ти т. - Т.2. - К., 1976. - С. 149-416.
24. Сухомлинський В. Школа і природа // Вибр. тв.: У 5 т. - К., 1977. - Т. 5. - С. 549.
25. Українська педагогіка в персоналіях: У 2-х кн. /За ред.. О.Сухомлинської. - К: Либідь, 2005. - Кн.2. - 550 с.

 
 

Цікаве

Загрузка...