WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Закріплення та узагальнення знань про слова, які означають назви предметів - Реферат

Закріплення та узагальнення знань про слова, які означають назви предметів - Реферат


Реферат на тему:
Закріплення та узагальнення знань про слова, які означають назви предметів
Мета: повторити і поглибити знання учнів про слова, які є назвами предметів; удосконалювати вміння розпізнавати їх серед інших слів, будувати з ними речення; закріплювати навички написання слів з великої літери; розширювати словниковий запас учнів, уміння працювати зі словником; розвивати творчу уяву, навички діалогічного і монологічного мовлення; виховувати любов та бережне ставлення до природи рідного краю.
Обладнання: малюнки із зображенням тваринок - учнів Лісової школи, Сови - вчительки та двох сорок - лісових поштарів; штучна ялинка; загадки; словники "Словникова скарбничка"; лист, який надійшов від Сови; книга порад для учнів Лісової школи; сторінки з правилами, які вкладаються у цю книгу по ходу уроку; маски сорок, що їх використовують учні, складаючи діалог - підсумок уроку; картки із завданнями для роботи в групах та індивідуальної роботи.
Хід уроку
I. Організація учнів до уроку.
Пролунав дзвінок, Щоб почути у кінці,
Починається урок. Що у нашім другім класі
Будем працювать старанно, Дітки - просто молодці!
II. Повідомлення теми і мети уроку.
- Діти, пригадуєте, на святі Букварика ми подружилися з учнями Лісової школи та їхньою мудрою вчителькою Совою? І сподобалися, мабуть, їм, бо дехто навіть був гостем на нашому уроці. А лісові поштарі-сороки принесли нам цього листа. Що ж у ньому? Прочитаємо? Ось такий лист. (Зачитується лист.)
- Але у нас зараз урок рідної мови, нам потрібно повторити все, що ми вивчили про слова - назви предметів.
Що ж тоді робити? Відмовити Сові?
Давайте зробимо так: закріпимо наші знання про іменники і створимо казкову книгу, в яку протягом уроку будемо вкладати сторінки з порадами. Вони допоможуть звірятам вивчати рідну мову в Лісовій школі. А після закінчення уроку відішлемо цю казкову книгу Сові!
- Згідні? Отже, до роботи.
III. Узагальнення і систематизація знань.
1. Каліграфічна хвилинка.
- Відкрийте зошити і запишіть дату.
- У наступному рядку запишіть каліграфічне такі з'єднання букв.
іл ве ць ак
- Пригадайте звірят-учнів Лісової школи, у назвах яких є такі буквосполучення. Запишіть їх каліграфічне.
Білка, ведмідь, заєць, їжак.
- Якого правила ми дотримувалися, пишучи слова?
Це і буде перша сторінка, перше правило для звірят Лісової школи.
Пишіть каліграфічно!
Граматичне завдання.
- Що об'єднує ці слова? (Усі назви тварин у лісі належать до іменників і відповідають на питання хто?)
- До яких ще іменників, крім назв тварин, ставимо питання хто?
- На яке ще питання відповідають іменники? (Що? )
- То які слова відносимо до іменників? (Відповіді учнів.)
2. Малюнковий диктант.
- Яка пора року зараз хазяйнує?
- Як ви гадаєте, чи працює у цю пору Лісова школа? Чому?
- Справді, звірята-учні повернуться до навчання навесні. Але кожній тварині Сова дала завдання на зимові канікули.
- Давайте спробуємо допомогти лісовим школярам і виконаємо нелегкі завдання.
- Відгадайте, для кого це завдання.
Очі сяють, як намисто, Мов дві цяточки вогнисті. В неї хата гарна, тиха, Взимку повненька горіхів. В лісі любить вона жити. Відгадайте, хто це, діти? (Білка)
- А ось і завдання для неї.
Завдання: навчитися грамотно писати іменники - назви цих предметів. Виконаємо це завдання замість білочки.
- Назва цього предмета. (Показ малюнків.)
Барліг, ялинка, дупло, кубельце.
- Ми впоралися із завданням білочки і грамотно (без помилок) записали слова.
- Яку наступну пораду дамо звірятам з Лісової школи? (На уроках рідної мови вчіться писати грамотно.)
Вчіться писати грамотно
Граматичне завдання.
- Ще раз прочитайте слова і скажіть, вони називають один предмет чи кілька?
- Змініть їх так, щоб вони означали багато предметів.
- У якому слові більше звуків, більше букв, менше звуків, менше букв?
- Уважно перегляньте слова цих двох речень і поміркуйте, чи можна утворити з них пари.
- Складіть речення про те, хто як зимує.
(Білочка зимує в теплому затишному дуплі. Ведмідь на зиму облаштовує барліг. Заєць ховається під ялинкою, їжачок мостить для сну м'яке кубельце з опалого листя.)
- Одне речення запишіть (на вибір).
Хвилинка-цікавинка.
- Ми згадали, як зимує білочка. Цікаво, що білочка, готуючись до зими, висушує до двох тисяч грибів. Вона вміє дуже швидко їсти: з соснової шишки виїдає насіння за 1,5 хв. А живе ця тваринка близько трьох років. У білочки чудова пам'ять. Ховає запаси не лише в дупло, але й під ялинку, інші дерева. І добре запам'ятовує ці схованки.
3. Робота в групах.
- Для кого ж наступне завдання Сови?
Гляньте, друзі, на горбочок,
Дивний котиться клубочок -
Гратися із ним не сміх,
Захиститься від усіх,
Колючками обпече
І до лісу втече, (їжачок)
- Їжак - тварина розумна, тому Сова дала йому не одне завдання, а кілька. І виконаємо ми їх у групах. (Учитель роздає листочки із завданням.) Прочитайте завдання і виконайте їх.
Завдання для груп.
I група. Запишіть чотири іменники - назви зимових птахів.
II група. Запишіть три іменники - назви дерев, які не скидають на зиму вбрання.
III група. Доберіть клички тварин.
IV група. Випишіть слова, близькі за значенням до іменників (барліг, балакуха).
Перевірка завдань.
I група:
- Це іменник? Доведіть.
- На яке питання відповідають слова?
- Звідки ви знаєте про зимових птахів? (Із книжок.)
- Яку пораду дасть ваша група лісовим школярам? (Щоб більше знати, треба більше читати.)
- Ось ваша сторінка у казковій книзі.
Більше читайте
II група:
- Яке питання ставиться до ваших слів?
- Знання з якого предмета допоможе вам виконати завдання? ("Я і Україна".)
- Яку пораду ви дасте лісовим школярам? (Щоб краще знати рідну мову, дружіть з іншими предметами.)
- Ось ваше правило у казковій книзі порад.
Дружіть з іншими предметами
III група:
- Про яке правило української мови йдеться?
- Яку пораду дасть ваша група звірятам-учням? (Щоб мати міцні знання з рідної мови, треба обов'язково вчити правила.)
- Ось ваша порада, вкладіть і цю сторінку.
Вчіть правила рідної мови
IV група:
- Важче завдання отримали учні четвертої групи.
- Що вам допомогло впоратися із завданням? (Словник.)
- Що ви порадите звірятам? (Щоб ваше мовлення було багатшим, користуйтеся словниками.)
Користуйтеся словниками
- Їжачок дякує вам за допомогу.
4. Фізкультхвилинка.
5. Творча робота над текстом.
- Спритному Зайчикові Сова підготувалаНаступне завдання.
- Послухай, яка пригода трапилася одного разу із твоєю Ялинкою і спробуй продовжити розповідь.
a) Читання зачину.
Завітала до нас Зима. Вона побачила, що Осінь славно потрудилася. Спить березовий гайок. Пташки в теплих гніздечках сидять. Тільки Ялинка не хоче скидати зелених хвоїнок. Розгнівалася Зима...
б) Усне складання казки за запитаннями вчителя.
- Як ви гадаєте, що вона зробила? Кого послала до Ялинки? (Вітер холодний, Мороз колючий, який хотів Ялинку заморозити, хуртовину.)
- Як оборонялась Ялинка? Чи мала вона чим захищатися? (Лісова красуня поколола їх своїми гострими голками.)
- Чи злякалися Мороз і Вітер? (Злякалися, завили і втекли геть.)
- А Ялинка? (Вона й досі стоїть зеленою і пишною. І всю зиму слугує Зайчикові надійною домівкою.)
в) Робота з роздатковим матеріалом.
- А тепер із конвертів, які лежать на партах, витягніть листочки із зайчиковим завданням.
Послала______до____________холодного і______колючого.
Та дарма.
Ялиночка поколола їх__________________________________.
Мороз і_______________завили від_______________і втекли.
А__________________й досі стоїть______________________.
- Там записане продовження казки, яке ми щойно склали. Але у ньому пропущені слова-іменники.
- Візьміть ручки і вставте пропущені слова. Можете порадитись у парах.
г) Написання казки дітьми.
ґ ) Зачитування казок учнями.
- А тепер спробуємо відтворити всю казку.
- Яке завдання дала Сова Зайчикові? (Скласти казку.)
Що ми порадимо лісовим школярам? (Вивчаючи рідну мову, вчіться складати казки.)
Вчіться складати казки
Виховний момент.
- Скоро Новий рік - і у кожному домі з'явиться Ялинка.
- Як ви гадаєте, чи хотів би Зайчик, щоб люди зрізали його Ялинку? (Ні, бо не буде де сховатися.)
- Отже, не треба нищити, зрізати цих лісових красунь, нехай вони з довго ростуть у лісі і милують око.
- А як ми вчинимо? (Прикрасимо свої домівки штучними новорічними ялинками.)
IV. Підсумок уроку.
- Ми виконали всі завдання і, відгукнувшись на прохання Сови, склали книгу порад. А наші лісові поштарі віднесуть її до лісу.
- А закінчимо ми урок розмовою цих двох сорок.
Уявіть собі, що одна з них була на уроці і чула все, що ми пригадували про іменник, а друга у цей час розносила лісову пошту і не чула теми уроку.
- Складемо діалог-підсумок. Одна з учениць буде сорокою, що не була на уроці, а друга - сорокою, яка разом із нами вивчала тему "Іменник". Привітайтеся. Розкажи подрузі, що ти вивчила на уроці.
- Привіт, подруго!
- Привіт! Рада тебе бачити!
- Ну що, повертаємося до лісу?
- Так, але спочатку розкажи мені, що ти чула, чого навчилась у дітей.
- Я вже знаю, що іменники називають предмети і відповідають на питання хто? або що?
- Ой, як цікаво! А які це іменники відповідають на питання хто?
- Назви людей і тварин. А ще я дізналася, що іменники можуть бути близькі і протилежні за значеннями. Наприклад, ми з тобою сороки, а ще балакунки, щебетушки.
- А писати іменники ти навчилася?
- Так, я дізналася, що клички тварин пишуться з великої літери.
- Ну що ж, недаремно ти час провела з цими дітками. Мерщій летимо додому!
Учитель. Закінчується наш урок. І на згадку про нього я хочу подарувати вітальні листівки з побажаннями, які підготувала для вас вчителька Сова з Лісової школи:
Працюйте завжди залюбки,
Діліться радощами з другом.
Ходіть до школи, малюки,
І хай вона вам домом буде!
Loading...

 
 

Цікаве