WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Використання комп'ютера як засобу навчання на уроках з курсу „Історія України” - Дипломна робота

Використання комп'ютера як засобу навчання на уроках з курсу „Історія України” - Дипломна робота

інформаційні технології, змушений звертати увагу на логіку подачі учбового матеріалу, що позитивно проявляється на підвищені рівня знань учнів;
- змінюється на краще відносини вчителя з учнями, далекими від історії, особливо з тими хто цікавиться комп'ютерами: ці учні починають бачити в учителі"споріднену душу";
- змінюється, особливо у учнів середньої ланки, відношення до комп'ютера як до дорогої цікавої іграшки. Учні починають сприймають його як інструмент для роботи в будь якої галузі людської діяльності.
Отже, з розглянутих методик використання комп'ютера на уроці історії, можна побачити, що вони ще не зовсім ідеальні і потребують постійного вдосконалення. Вивчаючи цю тему, автор кваліфікаційної роботи вважає, що тільки при застосування сукупних рис вищезгаданих методик, можна створити найбільш вдалий підхід до сучасного навчального процесу.
2.3. Педагогічні умови ефективного використання комп'ютера
у навчальному процесі
Серед безлічі проблем застосування комп'ютера (як уособлення нових інформаційних технологій) слід особливо виділити одну - проблему впливу комп'ютера на здоров'я людини. Її значущість і актуальність визначаються стрімкістю і глибиною проникнення комп'ютера у всі сфери життя і діяльності сучасного суспільства. Найбільший вплив з боку комп'ютера відчувають діти, формування особистості яких відбувається в умовах настання нової інформаційної ери.
Охорона здоров'я користувача комп'ютера - проблема багатогранна, яка може бути вирішена на основі збалансованого комплексного підходу, що враховує цілий ряд чинників: педагогічних, медичних, правових, технічних, організаційних. Педагогічні задачі в області здорової роботи з комп'ютером сьогодні вийшли вже далеко за рамки забезпечення правил техніки безпеки в навчальному класі. Школа повинна готувати учнів до свідомої, самостійної і активної організації своєї роботи і дозвілля в просторі екранної культури і комп'ютерних технологій. Причому не тільки в можливій майбутній професійній діяльності, але вже й сьогодні.
Увага при висвітленні проблеми здорової роботи з комп'ютером повинна бути перенесена в педагогічній діяльності з технічних характеристик комп'ютерної техніки (важливість яких ніхто не ставить під сумнів) на біологічні і соціальні особливості користувача. Проблема охорони здоров'я на заняттях з використанням комп'ютера - це не вивчення реакції пасивних організмів, що піддаються дії електростатичного поля, електромагнітних, рентгенівських і інших випромінювань з боку працюючого активного комп'ютера. Це питання формування в учнів адекватного сприйняття нових, особливих умов своєї діяльності в комп'ютерному класі.
Визнаючи численні переваги комп'ютера для розвитку, навчання, творчості особистості всі сходяться в тому, що він наносить невиправну шкоду.
Найважливіший для практичного педагога наслідок системного розуміння здоров'я полягає у тому, що завдяки йому вдається зняти безумовно негативне сприйняття комп'ютера ( як загрози здоров'ю), яке так заважає об'єктивному і обгрунтованому розгляду відповідних питань з учнями. У вчителя з'являється можливість і потреба вийти за вузькі рамки нормативів техніки безпеки, оцінити комп'ютер як явище культури, спробувати разом з учнями визначити своє цілісне відношення до нього і вже на цій основі будувати взаємодію з ним.
Розуміння здоров'я як динамічної, адаптивної, пристосувальницької до змінних умов системи дозволяє побачити неспроможність тези про те, що проблеми захисту здоров'я учнів в комп'ютерному класі обумовлені недосконалістю його технічного оснащення і шляхи їх вирішення лежать в області впровадження ультрасучасних ергономічних робочих місць.
Здоров'я - це, крім всього іншого, здатність пристосовуватися до змінних умов діяльності. Якщо при роботі з комп'ютером виникають болі, затікають ноги, відбувається перенапруження м'язів шиї і плечового поясу, то початковою причиною цього є не машина. Вона просто дозволяє через загострення виявитися хворобі, реальна причина якої полягає в неправильному використанні людиною компенсаторних можливостей свого організму.
Щоб поява і активне застосування комп'ютерних технологій не стала додатковим чинником погіршення здоров'я для цього необхідно, щоб робоче місце відповідало гігієнічним вимогам безпеки [56,145].
У приміщеннях, де використовуються комп'ютери, формуються специфічні умови навколишнього середовища - мікроклімату. Для підтримки нормальної температури і відносної вогкості в приміщенні необхідне регулярне провітрювання, а так само наявність систем іонізації і кондиціонування повітря. Так само важлива правильна організація освітлення. Фахівці рекомендують застосовувати переважно люмінесцентні лампи. Їх розташовують у вигляді суцільних або переривистих ліній, розташованих збоку від робочих місць, паралель лінії моніторів. При периметральному розташуванні комп'ютерів світильники розташовують локалізовано над робочим місцем ближче до переднього краю, зверненого до користувача.
Особливу увагу слід приділяти організації групових робочих місць, оскільки в цьому випадку користувач схильний до випромінювання не тільки свого комп'ютера, але і тих, які розташовані поряд з ним. Кожне робоче місце створює магнітне поле, радіус якого може бути 1,5 м і більше, причому випромінювання виходить не тільки від екрану, але і від задніх бічних стінок монітора. Фахівці радять розміщувати робочі місця з комп'ютерами так, щоб відстань між бічними стінками дисплея сусідніх моніторів була не менше 1,2 м, а відстань між передньою поверхнею монітора у напрямку тилу користувача від електромагнітних випромінювань сусідніх комп'ютерів.
Рекомендації при роботі за комп'ютером
Висота столу повинна регулюватися від 680 до 800 мм, якщо це неможливо, стіл повинен бути заввишки 725 мм і мати підставку для ніг. Крісло користувача обов'язково повинне бути підйомно -поворотним і регульованим по висоті і кутам нахилу сидіння і спинки, а також по відстані спинки від переднього краю сидіння. Робоче місце повинне бути оснащене пюпітром для документів, розташованих поблизу екрану.Відстань від очей користувача до екрану монітора повинна бути не менше 50 см, оптимально - 60 - 70 см. Відстань від екрану монітора до задньої стінки монітора сусіднього ряду повинна бути не менше 2 м, а відстань між бічними стінками - не менше 1,2 м.
Лікарі б'ють тривогу: захоплення дітей комп'ютерами погіршує їх зір: кількість короткозорих дітей від 1 - го до 9 - го класу збільшується більш ніж в 10 разів, а до кінця навчання, в 11 - му, класі короткозорістю страждає вже кожен четвертий Також медики вже давно заборонили застосовувати в школах застарілу комп'ютерну техніку, що не забезпечує необхідну чіткість, контрастність і стабільність зображення, тобто всього того, що створює оптимальні умови для зорової роботи.
У 1996 році були затверджені "Гігієнічні вимоги до відео дисплейних терміналів, персональних

 
 

Цікаве

Загрузка...