WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Використання комп'ютера як засобу навчання на уроках з курсу „Історія України” - Дипломна робота

Використання комп'ютера як засобу навчання на уроках з курсу „Історія України” - Дипломна робота

перед початком роботи з персональним комп'ютером необхідно чітко сформувати ціль роботи з ним. Поряд з цим вчитель повинен чітко сформулювати задачу, повинен дати завдання. Сприйняття інформації через комп'ютер - складний процес, що потребує одночасної напруги і слухових, і зорових аналізаторів.Психологи довели, якщо ці аналізатори працюють одночасно над однією задачею - ефект забезпечений.
Комп'ютер на етапі закріплення знань
На уроці, де використовуються комп'ютери вчитель, звісно, повинен прагнути до того, щоб забезпечити стійкість знань. Фізіологи стверджують, що в основі наших знань лежать тимчасові зв'язки, що виникають у корі головного мозку. Стійкість цих зв'язків в значній мірі залежить від сили процесів збудження та застою в корі головного мозку. В свою чергу ці процеси пов'язані з досвідом школярів, з їх активністю в момент отримання знань [32, 27]. Однак отримані зв'язки швидко згасають, якщо їх не закріпити і не посилити. Наука довела, що в процесі закріплення зв'язків (устаткування знань) вагоме значення мають наочні посібники, особливо - динамічні. Ось чому досить нелегко організувати роботу в класі після роботи з комп'ютером, зуміти підживити отриманий матеріал.
Комп'ютер на етапі перевірки знань
В процесі опросу відкривається можливість зробити мультимедіашоу за допомогою знань учнів - така перевірка більш діюча, набагато точніша, ніж повсякденний переказ параграфу підручника. Така перевірка дає неочікувані, але досить цікаві результати.
Досвід використання комп'ютера у процесі навчання дозволив сформулювати деякі загальні положення. Зміст навчального предмету, різні можливості комп'ютерних програм, різний фаховий рівень підготовки вчителів у галузі комп'ютерних технологій впливають на методичні прийоми використання комп'ютера. Вирішальне значення також мають вікові особливості учнів [16, 33].
Гевал П.А. пропонує такий вигляд технології взаємодії, поєднання доцільності вчителя, учнів і комп'ютера на уроках.
Почнемо з уроку засвоєння нових знань, уроки цього типу опри традиційнім методиці мають таку структуру:
1.Перевірка домашнього завдання, корекція (взаємозв'язок із попереднім матеріалом)
2.Оголошення теми, мети, завдань уроку й мотивація навчальної діяльності.
3.Первинне пізнання учнями нового матеріалу.
4.Узагальнення і систематизація знань.
5.Підведення підсумків уроку та оголошення домашнього завдання.
Під час проведення уроків за допомогою комп'ютера, урок може мати таку структуру:
1.Актуалізація й корекція опорних знань учнів перевіряється за допомогою комп'ютера (5-7 хв.)
1.Засвоєння учнями нового матеріалу: група учнів з високим рівнем підготовки вивчає матеріал за допомогою комп'ютера, інші слухають пояснення вчителя чи працюють за підручником (10 хв.)
2.Систематизація знань: учні з високим рівнем підготовки виконують самостійно завдання за підручником: слабкі учні працюють з учителем: третя група перевіряє рівень засвоєння матеріалу за допомогою комп'ютера (15 хв.)
3.Підсумок уроку і домашнє завдання.
Комбінований урок може проводитися за допомогою комп'ютера на будь - якому етапі. Загальна схема проведення комбінованого уроку така: перевірка засвоєних знань + вивчення нового матеріалу.
Методика проведення комбінованого уроку з використанням комп'ютерів може бути такою:
1.Учням оголошується тема, яка буде розглядатись на уроці, але підкреслюється, що для вивчення нової теми необхідно перевірити, як вони засвоїли попередній матеріал. Після цього частина учнів працює за комп'ютером над завданням, а з рештою учнів працює вчитель, причому форми роботи можуть бути різні (фронтальна бесіда, самостійна робота, диктант, перфокарти та ін)
2.Далі вчитель переходить до наступного етапу уроку - пояснення нового матеріалу. Сильні учні можуть вивчати новий матеріал за комп'ютером, а з рештою учнів працює вчитель.
3.Опрацювавши новий матеріал, учитель і учні переходять до нового етапу уроку - закріплення вивченого. Тут, знову ж таки, група учнів може працювати за комп'ютером самостійно, а з рештою класу може працювати вчитель. Учні, що працюють за комп'ютером, можуть виконувати завдання які складені за новим, щойно вивченим матеріалом. Отже, якщо в них виникнуть проблеми, учитель бачить, на що потрібно звернути увагу під час повторення даної теми на наступному уроці.
В кінці уроку, вчитель підводить підсумки, визначає домашнє завдання.
Для більш ефективного проведення комбінованого уроку в комп'ютерному класі П. А. Гевал рекомендує поділити учнів на три групи, які будуть по черзі працювати за комп'ютером.
"Перша - на етапі перевірки знань, у цю групу можуть входити учні з будь - якими розумовими здібностями, як сильними так і слабими - у залежності від характеру завдання;
"Друга - на етапі вивчення нового матеріалу, у цю групу можуть входить, як правило, учні з високим розумовими здібностями, або зі середніми, якщо рівень складності матеріалу високий;
"Третій - на етапі перевірки знань, куди як і в першу групу, можуть входити учні з різними здібностями.
Урок узагальнення й систематизації знань може мати такий вигляд:
1.Постановка мети уроку, мотивація навчальної діяльності учнів - 3 хв.
2.Відтворення й корекція опорних знань - 6 хв.
3.Повторення й аналіз основних фактів, подій і явищ - 6 хв.
4.Узагальнення й систематизація понять, засвоєння знань і їх застосу-вання для пояснення нових фактів, виконання практичних завдань - 20 хв.
П.А.Гевал пропонує клас поділити на групи.
1)Перша група працює на комп'ютерах 5-7 хв.
2)Друга група дітей самостійно працює 5-7 хв.(наприклад учні можуть виконана ти завдання творчого характеру на розвиток логічного мислення).Після виконання поставлених завдань учні міняються місцями.
3)Третя група учнів працює з учителем, виконує завдання творчого характеру.
Перша група після виконання завдань на комп'ютерах може працювати з учителем, або одержати індивідуальне завдання.
5.Засвоєння провідних ідей і основних теорій на основі широкої систематизації знань - 5 хв.
Учитель ставить проблемні запитання, на які учні дають відповідь.
6.Підведення підсумку уроку - 5 хв.
Учитель підводить підсумки роботи учнів, виставляє оцінки. Крім цього, дає домашнє завдання і пояснює його. Досить схожу методику використання комп'ютера на уроці історії пропонують А.Фоменко і О.Пометун.
На думку А.В.Чернова взагалі, системне використання комп'ютера на уроці приводить до цілого ряду важливих наслідків:
- різко підвищується рівень використання наочності на уроці;
- підвищується ефективність праці на уроці і учня і вчителя;
- встановлюються між предметні зв'язки з основами інформатики та обчислювальної техніки;
- виявляється можливість організації проектної діяльності учнів по створенню учбових програм під керівництвом інформатики та історії;
- вчитель який створює або використовує

 
 

Цікаве

Загрузка...