WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Використання комп'ютера як засобу навчання на уроках з курсу „Історія України” - Дипломна робота

Використання комп'ютера як засобу навчання на уроках з курсу „Історія України” - Дипломна робота

Перевірка домашнього завдання за допомогою комп'ютера 7хв.
III. Вивчення нового матеріалу за допомогою комп'ютера 26хв.
1. Поява перших Січей. Д. Вишневецький
2. Утворення козацької республіки - Запорізька Січ
3. Військово - політична організація Січі
4. Козацька символіка
IV. Закріплення нових знань учнів звикористанням комп'ютера. 6хв.
V. Підсумки уроку 2хв.
VI. Домашнє завдання 2хв.
Хід уроку
1)Організаційний момент.
Повідомлення вчителем теми та мети уроку. Запуск комп'ютерної навчальної програми з даної теми. Ознайомлення учнів з методикою використання комп'ютерної програми, яка містить карти, таблиці, схеми, текстовий матеріал і тести для закріплення знань учнів.
2)Перевірка домашнього завдання за допомогою комп'ютера
Вчитель опитує учнів за такими питаннями:
Назвіть основні теорії виникнення українського козацтва ?
Яка з цих теорій, на вашу думку є найбільш слушною і чому?
Чи була альтернатива українському козацтву?
3)Вивчення нового матеріалу за допомогою комп'ютера.
2.Поява перших Січей Д.Вишневецький
Вчитель пояснює учням новий матеріал
Постійна загроза нападу зовнішніх ворогів змушувала козаків будувати укріплення з дерев - засіки. З ними вчені пов'язують походження слова січ (згромадження січеного дерева).
Можливо існувало багато січей, але столицею запорізьких козаків була Запорізька Січ. Січ - це місто - фортеця. Її розташовували на річковому острові, щоб було важко дістатися її ворогам. Природні укріплення підсилювалися 10 - 13 - метровим валом і ровом. Вал зміцнювався частоколом із баштами, де містилися бійниці.
Усередині фортеці був майдан із православною церквою. Навколо церкви стояли довгі будинки - курені, де жили січовики, а також оселя старшини, канцелярія, ремісничі. Майстерні, торгові лавки тощо.
Чисельність козаків і Січі постійно коливалася але 2 - 3 тисячі людей мало бути постійно. Вчитель пропонує учням розглянути малюнок однієї з січей на екрані комп'ютера.
Першою відомою Січчю вважається фортеця, зведена 1556 р. на о. Мала Хортиця українським князем Дмитром Вишневецьким. Восени 1557р. Її зруйнували орди кримського хана. Учням пропонується проглянути коротку біографію князя та його портрет.
3.Утворення козацької республіки - Запорізька Січ.
Територія козацької держави називалась Землями війська Запорізького. Відомо 8 дніпровських січей. Учні на екрані комп'ютера розглядають їх назви та місце розташування на карті. За внутрішнім устроєм козацька держава була своєрідним військовим товариством. Козацька держава -це християнсько -православна демократична республіка.
Кожен козак приписувався до куреня - військово - господарської одиниці на Січі (їх було 8). Назва куренів свідчила про походження козаків: Уманський, корсунський тощо.
4.Військово - політична організація Січі.
Вчитель коментує схему військово - політичної організації Запорізької Січі, а учні записують основні моменти.
Уся повнота влади в козацькій державі належала Січовій ( Військовій) раді, причому право голосувати мав кожен запорожець (звідси і назва республіка). Ради відбувалися 2 - 3рази на рік : на початку січня, другого - третього дня після Великодня, 1 жовтня ( на свято Покрови).
Рада керувала всіма важливими справами Січі. Вона проводила внутрішню та зовнішню політику, укладала мир чи оголошувала війну, приймала й надсилала посольства, чинила суд. На вибраній раді обирали козацький уряд - Кіш - військову старшину.
Військове та адміністративне керівництво Запорізької Січі називалося козацькою військовою старшиною: кошовим отаманом, військовим суддею, військовим осавулом, військовим писарем і курінними отаманами).
Кошовому отаману належала військово - адміністративна та судова влада на Січі. А під час війни у нього була взагалі необмежена влада. Його помічники були: військовий писар, військовий осавул тощо.
5.Козацька символіка.
Під час розповіді учні розглядають на екрані комп'ютера козацькі клейноди.
Українське козацтво мало свої атрибути - відзнаки, або клейноди. Уперше їх офіційно закріпив за Військом Запорізьким польський король Стефан Баторій 1578 р. Серед них - корогва, бунчук, булава та печатка з гербом. Згодом до клейнодів долучили пірначі, литаври, значки, палиці тощо.
Найбільшою святинею козацтва вважалася корогва - прапор. Шили їх з найдорожчої тканини. Вишивали золото образ Покрови Пресвятої Богородиці Діви Марії - заступниці козаків, або козака з рушницею.
Булава, найважливіша ознака кошового отамана - палиця з горіхового дерева завдовжки 50 - 70см. зі срібною чи визолоченою кулею на кінці. Вона розкішно оздоблювалася, здебільшого смарагдами і перлами.
Бунчук - деревко завдовжки 2 - 2,5 м, верхівку якого прикрашала кулька - маковиця, від якої донизу звисали пасма кінського волосся й червоні мотузки.
Символом влади судді була військова печатка. Нею стверджувалися офіційні документи.
Символом влади військового писаря був срібний каламар, відзнакою довбиша були литаври, якими скликали Січову раду.
Усі козацькі клейноди, за винятком палиць для литаврів, які постійно були у довбиша, збереглися в сечовій Покровській церкві, у скарбниці, й вносилися тільки за особливим наказом кошового.
IV. Закріплення нових знань учнів з використанням комп'ютера.
Учні за комп'ютером відповідають на 6 тестів і на 1питання творчого характеру ( на папері). Поки одна група відповідає на тести, інша - на творче завдання.
V.Підсумки уроку.
Вчитель підводить підсумки уроку.
Отже, Запорізька Січ відіграла винятково важливу роль в історії українського народу, насамперед у його національно - визвольній боротьбі, розвитку збройних сил України та військового мистецтва, в освоєнні та заселенні степових просторів Центральної та Південної України. Запорізька Січ виступала захисником держави, в ній сформувалися органи законодавчої та виконавчої влади. Це була християнська козацька республіка - одна з перших республік у тогочасній Європі.
VI. Домашнє завдання
a.Опрацювати текст підручника ( стор. 23, 31 - 34, 36).
b.Позначити на контурній карті місце розташування запорізьких січей.
3.3.Результати дослідно - експериментальної роботи
З метою оцінки ефективності комп'ютерної програми після завершення вивчення теми: "Запорізька Січ - козацька республіка" була здійснена зрізові контрольна робота в контрольному та експериментальному класах. Контрольна робота складається з 4-х блоків. Це дозволяє реалізовувати принцип систематичності та диференційованого підходу при оцінюванні учнів. Максимальною оцінкою є 12 балів: з них I і II рівні оцінюються по одному балу за правильну відповідь, III рівень по 2 бали, IV - 3 бали.
Завдання першого блоку (I рівень) містять переважно тести, спрямовані на діагностування початкових уявлень учня про предмет вивчення і відіграють роль своєрідної гімнастики

 
 

Цікаве

Загрузка...