WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Порівняльна характеристика систем вищої освіти Японії і України - Реферат

Порівняльна характеристика систем вищої освіти Японії і України - Реферат

система факультетів і кафедр. Замість уведені навчальні секції ("гакугун") і науково-дослідні секції ("гакукей"). Студенти розподіляються по навчальних секціях, зв'язаним з визначеними напрямками науки і техніки. У секціях ведеться навчання як по прикладним, так і по фундаментальних галузях знань. Спеціалізація тут виступає більш опукло, але примат загального освіти залишається непорушним.
При аналізі даної проблеми варто мати на увазі, що завжди і скрізь розвиток загальноосвітньої і вищої школи розглядався з двох протилежних точок зору. Прихильники однієї з них віддають пальму першості загальному, а другий - фаховій освіті. Історія педагогіки дає нам у цьому плані чимало цікавого і повчального. Нерідко між прихильниками названих точок зору спалахувала сама дійсна боротьба. У Росії, наприклад, така боротьба загострилася в XIX в. У той час суперничали прихильники так називаного "формального" і "матеріального" освіти [101, с. 238]. Перші вважали, що справжнє освіти - це розвиток пам'яті, уваги, мислення, мови, виховання ерудиції і т.д. Тільки всебічна підготовка людини, затверджували вони, здатна приготувати його для майбутнього. Другі ж висували на перший план практицизм, спеціалізацію. Відомий російський педагог того часу К. Д. Ушинский покритикував обоє ці напрямки, показавши їхню однобічність. Розвиток педагогіки і школи (загальноосвітньої і вищий) постійно супроводжується акцентуванням те однієї, те інший точок зору. Як показує історія, перемогу зрештою беруть прихильники загального освіти.
Японія не є виключенням. Звичайно і тут прихильники примата загального освіти домагаються переваги. Кращі, найбільш престижні японські університети відрізняються від звичайних, рядових саме тим, що дають своїм випускникам велику загальноосвітню підготовку. Цим особливо славляться найстарші Токійський і Киотоский університети. Саме випускники цих університетів утворять інтелектуальну еліту японської економіки.
Аналіз розвитку і сучасного стану японської вищої школи показує, що вище освіти в Японії є одним з основних важелів державної політики. В епоху науково-технічного прогресу вище освіти служить наймогутнішим стимулом трудової активності всіх шарів населення країни. Підготовка фахівців вищої кваліфікації при цьому ведеться па основі ряду принципів, серед яких на першому місці - принцип примата загального освіти. Цей принцип дає японським промисловцям можливість забезпечувати себе такими кадрами, що здатні упевнено вирішувати поточні задачі виробництва, швидко адаптуватися до нової технології і вести активний пошук методів підвищення економічної ефективності. Якої би реформи в області вищого освіти ні починалися, загальноосвітня підготовка студентів у Японії залишиться пануючої на всіх напрямках і на всіх рівнях навчання.
У Японії близько 600 університетів, включаючи 425 часток. Загальна чисельність студентів перевищує 2,5 млн. чоловік. Самими престижними державними університетами є Токійський (заснований у 1877 році, має 11 факультетів), університет Кіото (1897 рік, 10 факультетів) і університет в Осаці (1931 рік, 10 факультетів). За ними в рейтингу випливають університети Хоккайдо і Тохоку. З часток найбільш відомі університети Тюо, Нихон, Васеда, Мейдзи, Токай і Кансайский університет в Осаці. Крім них є значна кількість "карликових" вищих навчальних закладів, що нараховують 200-300 студентів на 1-2 факультетах.
Система вищого освіти Японії містить у собі :
університети повного циклу (4 роки);
університети прискореного циклу (2 роки);
професійні коледжі;
технічні інститути
Університети повного циклу. Навчання продовжується 4 роки, на медичному і ветеринарному факультетах - 6 років. Після закінчення основного 4-літнього курсу навчання в університеті випускник може надійти в чи магістратуру докторантуру. Термін навчання в магістратурі в японських вузах - 2 роки. Докторантура припускає 5 років навчання. Японські вузи мають унікальний у світі інститут "студента-дослідника" - кенкюсей. Це значить, що студент, що поставив перед собою ціль одержання наукового ступеня, має можливість займатися дослідницькою роботою в обраній їм конкретної області знань у течениеот 6-ти місяців до 1-го академічного року.
Існують 3 основні види студентів-дослідників:
студент, що має намір домогтися конкретного наукового результату в процесі перебування в стінах університету на додаток до основного 4-літнього освіти;
студент, що продовжує навчання в іншому університеті за згодою з університетом, де він проходив основний курс;
студент-іноземець, що може бути прийнятий в університет для підготовки до здачі вступних іспитів терміном до 2-х років, але без наступного продовження свого перебування в Японії; у цьому випадку студент може повернутися додому і через якийсь час знову звернутися з запитом про в'їздну візу для надходження в університет.
Університети прискореного циклу. В університетах прискореного циклу термін навчання складає 2 роки, але для бажаючих одержати спеціальність медичної сестри термін навчання складає 3 роки. Близько 60% студентів університетів прискореного циклу складають дівчини. Вони спеціалізуються на таких напрямках, як економіка, література, іноземні мови, педагогіка, соціальний захист. В останні роки в Японії особливою популярністю користаються суспільні науки.
Професійні коледжі. Цей вид вищого освіти в Японії орієнтований на ті, хто бажає одержати вузько технічне освіти. Термін навчання в цьому випадку не більш 3-х років.
Технічні інститути. Термін навчання в таких інститутах складає 5 років. Вони дають широку технічну підготовку своїм студентам. Випускники таких інститутів улаштовуються на роботу у фірми ідослідницькі центри, зв'язані з розробкою нової передової технології і ноу-хау. У технічних інститутах готують також фахівців торгового флоту.
Прийом іноземних студентів здійснюється на тих же підставах, що і японських абітурієнтів. Претендент повинний пред'явити документ про те, що він провчився 12 років у своїй країні. Стосовно до Росії це означає, що він повинний закінчити школу (11 років), потім відучитися в коледжі, чи інституті на підготовчих курсах ще рік. Претендент повинний бути не моложе 18 років. До навчання допускаються і ті, хто здав екзамени з програмам International Baccalaureate, Abitur і ін.
Іноземні студенти зобов'язані здати загальноосвітній іспит. Наприклад, його варіант для гуманітаріїв включає перевірку за математиці, всесвітній історії, англійському. Варіант для природно-наукових спеціальностей містить питання по математиці, фізиці, хімії, біології й англійській мові.
Однак найважливіше - це тест по японській мові, що проводить Асоціація міжнародного освіти в 31 країні світу. Він включає три блоки: перевірку знання ієрогліфів і лексики; сприйняття на слух, читання і перевірку знань в області граматики. Цей іспит проводиться по чотирьох рівнях складності. Перший рівень припускає вивчення японської мови протягом 900 година. І знання 2000 ієрогліфів, другий - 600 годин і 1000 ієрогліфів, третій - 300 годин, 300 ієрогліфів, четвертий - 150 годин, 100 ієрогліфів. У Росії перший раз такий тест проводився в грудні 1998 року в Інституті країн Азії й Африки при МГУ.
Офіційний документ про успішно зданий іспит першого рівня є достатньою підставою для надходження в будь-який вуз Японії (навіть на магістерський ступінь). Для окремих вузів досить здати й іспит другого рівня. Наявність документа про зданий іспит третього рівня дозволяє влаштуватися на роботу в японські фірми.
Плата за навчання в японських вузах для іноземних студентів варіюється від 380

 
 

Цікаве

Загрузка...