WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Виховна година “Перше квітня” - Сценарій

Виховна година “Перше квітня” - Сценарій


Cценарій
Виховна година "Перше квітня"
Звичай обманювати в день першого квітня існує майже в усій Європі й Азії. Початок цього звичаю губиться в сутінках старовини.
Індійці напередодні весняного рівнодення, що припадає на початок квітня за стародавнім літочисленням Вед, святкують - чи святкували - народження богині Сіти (або бога Шиви). Це свято називається у них "Голі" або "Голак". Святкуючи "Голак", індійці влаштовували сценічні вистави, а в тих виставах обманювали один одного. Стародавні індійці вірили, що обманюючи, вони цим умиротворяють своє божество.
Римський ритор і філософ Апулей (II століття по Христі) першоквітневий обман виводив з римського свята на честь божества сміху - Risus. Це свято відбувалося навесні, коли дні робилися довші. Апулей пише: "Забави (ігри), які кожного року ми влаштовуємо на честь Сміху, завжди мають яку-небудь нову вигадку. Ми - єдиний з усіх народів, що уласкавлюємо забавами, веселощами та жартами божество, яке називається Сміхом".
Ісландські саги кажуть, що звичай обманювати в день першого квітня введений асами (богами) в пам'ять Скадеї, дочки Тіясса. Цей звичай дуже поширений у Данії, Швеції Норвегії.
В Англії перше квітня - це день усіх дурнів ("all fools day"). Обманутий в цей день називається квітневим дурнем (aprilfool). У Шотландії першоквітневий обман називається "гонити шуліку" ("hunting the gowk").
У французів обман у день першого квітня називається квітневою рибою - "poisson d'avril". Походить ця дивна назва ніби від того, що в день першого квітня втік із в'язниці Людовик XIII. Він переодягнувся в одяг селянина і переплив річку, "як риба". Але таке пояснення викликає сумнів, бо звичай обманювати в день першого квітня значно старший у Франції, ніж перша половина XVII століття, коли жив Людовик XIII (1610-1643). Деякі дослідники вважають слово "poisson" зіпсованим "passion" - страждання і надають йому релігійногозначення: страждання Ісуса Христа. Який це має стосунок до обману - невідомо.
У німців існує звичай в день першого квітня посилати хлопця до сусідів чи знайомих, щоб він побачив або попросив те, чого неможна ані побачити, ані попросити. Наприклад: голос якогось птаха або свист диявола. Це у них називається "in den April schicken" (посилати в квітень). Обманутий таким способом називається "Aprilnarr".
Походження цього звичаю пояснюється тим, що за середньовіччя в країнах Європи любили вистави сцен св. Письма. Зокрема навесні, напередодні Великодня, темою вистав були Страсті, а там водять Ісуса Христа від Кайяфи до Пілата, а від Пілата до Ірода. Це ніби дало підставу до виникнення німецької приповідки: "Jemanden vom Pilatus zum Herodes schikken". Вживається ця приповідка тоді, як хочуть сказати: "Послати когось даремно".
У чехів і словаків кажуть: "Poslati koho s Aprilem". Цей же звичай відомий і в Польщі, і в Литві під назвою "Primaprilis". В цій назві є вказівка на римське походження цього звичаю, бо по-польськи "квєцень", а не апріль. Це дає підставу думати, що звичай обманювати на перше квітня прийшов до Європи з Риму разом з назвою місяця - "априль".
Якби ми мали більше відомостей про релігійні обряди дохристиянського періоду, нам було б легше встановити джерело - довідатися, звідкіля походить цей звичай. Більшість дослідників погоджується з тим, що обманювати в день першого квітня - поганий звичай, а до християнства він приплетений лише штучно.
У нас, в Україні серед сільського населення цей звичай зовсім невідомий. Міське населення його знає. Імовірно, до наших міст цей звичай принесли німці не раніше, як у XVII столітті. В наших фольклорних матеріалах звичай обманювати в день першого квітня зовсім не занотований.

 
 

Цікаве

Загрузка...