WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Методика проведення уроків природознавства (з прикладами уроків і тестів) (пошукова робота) - Реферат

Методика проведення уроків природознавства (з прикладами уроків і тестів) (пошукова робота) - Реферат

спостережень за погодою, сезонними змінами в рослинному й тваринному світі та праці людей.
Спостереження являє собою цілеспрямоване пізнання предметів і явищ навколишнього середовища органами чуттів, які можна спостерігати в самій природі або в класі. Вони проводяться самостійно або під керівництвом учителя. Організоване вчителем спостереження - основний спосіб ознайомлення учнів з предметами і явищами природи. У процесі спостережень учні розглядають предмети і явища природи, виділяють істотні і неістотні ознаки, встановлюють залежність між ними. Завдяки цьому в них формуються чіткі уявлення і поняття про навколишню природу. Навчальні години на спостереження не відводяться, тому вчитель планує цю роботу незалежно від того, чи є в цей день урок природознавства. Щодня на одному з уроків 2-3 хв відводять на бесіду за самостійними спостереженнями учнів. Після бесіди черговий занотовує в класному календарі Природи і праці людей результати спостережень.
У розробках викладено основний зміст уроків, який складається із таких структурних елементів:
I. Актуалізація знань учнів та повідомлення теми уроку.
II. Вивчення нового матеріалу.
III. Закріплення вивченого матеріалу.
Актуалізація знань учнів пропонується у вигляді бесід, спрямованих на виявлення раніше набутих знань, які є складовою частиною нових. Ураховуючи те, що актуалізація знань повинна створювати емоційний настрій і мобілізувати увагу школярів на сприймання нового матеріалу, на цьому етапі уроку рекомендується відгадувати загадки, розв'язувати ребуси, головоломки, проблемні ситуації.
При вивченні нового матеріалу рекомендуються до використання різноманітні методи та прийоми навчання:
o створення і розв'язання проблемної ситуації, дидактична гра;
o бесіда і розповідь з використанням наочності;
o демонстрація дослідів;
o практична робота з колекціями, гербаріями, натуральними об'єктами;
o робота з таблицями і схемами;
o описування тіл і явищ природи;
o порівняння і виявлення істотних ознак;
o повідомлення цікавих фактів та ін.
Для закріплення вивченого матеріалу пропонуються види робіт, спрямовані-на запам'ятовування, систематизацію і узагальнення знань. Це бесіда, робота з таблицями та схемами, дидактична гра, відгадування загадок, відповіді на запитання.
Урок 4. Дерева, кущі, трав'янисті рослини.
Плоди і насіння. Спостереження за рослинами
Зміст уроку. Різноманітність життєвих форм рослин (дерева, кущі, трави). Виділення істотних ознак у будові дерев, кущів, трав'янистих рослин та порівняння їх за тривалістю життя. Поділ рослин на хвойні та листяні. Походження плодів та насіння з квіток. Різноманітність плодів та насіння. Спостереження за сезонними змінами в житті рослин.
Мета уроку: Формувати поняття "дерева", "кущі", "трави"; вміння порівнювати їх за будовою та тривалістю життя. Встановлювати подібність та відмінність між хвойними та листяними рослинами. З'ясувати, з чого утворюються плоди з насінням. Ознайомити учнів з різноманітністю плодів та насіння. З'ясувати значення плодів для насіння. Розкрити різноманітність пристосувань плодів з насінням до розповсюдження. Формувати вміння спостерігати за рослинами. Формувати уявлення про сезонні зміни в житті рослин. Виховувати естетичні почуття.
Матеріали до уроку
Пізнавальні та тестові завдання
1. Закінчіть речення.
Рослина, що має міцний дерев'янистий стовбур, живе сотні і навіть тисячі років, називається... .
Рослина, що має багато дерев'янистих стовбурів, серед яких складно визначити головний, живе десять або більше років, називається ... . Рослина з м якими соковитими стеблами називається.... 2. Липа живе 800 років, модрина на 200 років менше, береза в 4 рази менше, ніж модрина, осокір - на 50 років менше, ніж береза, а верба - на 30 років менше, ніж осокір. Скільки років живе кожне дерево? Заповніть таблицю:
Липа Модрина Береза Осокір Верба
800р.
3. Про яку рослину йдеться?
Це широко відома в народі рослина, що росте в лісах і перелісках, на кручах, на горбах, на високих берегах річок, над урвищами, біля залізничних шляхів. Гілки мають гострі та міцні колючки. Квітки п'ятипелюсткові, з білими або рожевими пелюстками. Плоди світлі або криваво-червоні з 1-5 кісточками. Цвіте рослина в кінці травня - на початку червня. Плоди достигають у кінці серпня - на початку вересня. 1. Шипшина 2. Глід 3. Барбарис
4. Позначте знаком " + " ознаки дерева:
o одне м'яке соковите стебло;
o один міцний дерев'янистий стовбур;
o декілька міцних дерев'янистих стебел (стовбурів).
5. Що зайве? Чому?
Каштан, акація біла, малина, ялиця, верба - листяні рослини.
6. Чому дерева необхідні для природи та життя людей? Виберіть та підкресліть правильні відповіді.
а) дерева мають гарний вигляду різні пори року;
б) з деревами пов'язане життя тварин;
в) очищують повітря від пилу;
г) виробляють кисень, необхідний для дихання живих організмів;
д) дають деревину.
7. Коли прийдете на місце екскурсії, знайдіть дерева, кущі, трав'янисті рослини. Порівняйте їх. Порівнюючи, зверніть увагу на те, скільки стебел (стовбурів) вони мають, звідки починається розгалуження гілок. Подумайте, як довго живуть ці рослини. Поясність, що в них спільне, чим вони відрізняються. Який висновок з цього можна зробити?
8. Доведіть, що дуб - це дерево. (Хід міркувань: усі дерева мають один дерев'янистий стовбур. У дуба є такий стовбур. Отже, дуб - дерево).
9. Доведіть, що калина - це кущ. (Хід міркувань: усі кущі мають багато дерев'янистих стебел. У калини також багато дерев'янистих стебел. Отже, калина - кущ).
10. Доведіть, що калюжниця - трав'яниста рослина. (Хід міркувань: усі трав'янисті рослини мають м'які, соковиті стебла. У калюжниці також соковите, м'яке стебло. Отже, калюжниця - трав'яниста рослина.)
11. Доведіть, що каштан - це дерево, смородина - кущ, чорнобривці - трав'янисті рослини.
12. У статті "Дерева, кущі, трави" на с. 11 підручника прочитайте останній абзац. Які рослини називаються листяними, а які - хвойними?
13. Розгляньте схему. Наведіть приклади хвойних та листяних дерев.
14. На місці екскурсії знайдіть хвойне й листяне дерево. Порівняйте їх. При цьому зверніть увагу на колір кори, напрям гілок, що відходять від сто-вбура; форму верхівки; формуі величину хвої. Що спільного в цих деревах? Чим вони відрізняються?
15. Відгадайте загадки. Вкажіть, до якої групи рослин належать рослини - відгадки.
а) Росте куля біла, подув вітер - полетіла.
б) У вінку зеленолистім, у червоному намисті. Видивляється у воду на свою хорошу вроду.
в) Біла-білява у лісі стояла.
Моє тіло рубають, мою кров п'ють.
16. Доведіть, що сосна і ялина - хвойні дерева.
17. Доведіть, що яблуня і смородина - листяні рослини.
18. Запишіть, які пристосування мають рослини для розповсюдження.
19. Насіння яких рослин розноситься за допомогою вітру? тварин?
20. Порівняйте плоди огірків, маку, квасолі. Що в них спільного і чим вони відрізняються? Який висновок з цього можна зробити?
21. Випишіть в одну колонку назви тих рослин, що мають соковиті плоди, у другу - тих, що мають сухі плоди: каштан, кавун, горіх, диня, горох, персик, помідор, дуб, абрикос, калина, обліпиха, липа, ліщина, квасоля, клен.
22. Що зайве? Чому?
Огірок, кавун, диня, перець, морква, помідор, горіх - це плоди.
23. Що відбувається восени з пожовклим листям? Порівняйте, як опадає листя з

 
 

Цікаве

Загрузка...