WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Природничі екскурсії, як форма організації навчального процесу - Курсова робота

Природничі екскурсії, як форма організації навчального процесу - Курсова робота

рослин ставковика, котушки. Ось по поверхні води, як на ковзанах, пробігла довгонога комаха - водомірка, яка нагадує павука. Чому ж вона не тоне? Дати учням можливість висловити свої думки. Уточнюючи їхні відповіді, вчитель пояснює, що у водомірки кінчики лапок, якими вона ледве торкається води, вкриті густими волосками. Це допомагає водомірці триматися на поверхні води. Підскакуючи над водою, водомірка ловить різних дрібних комах. На поверхні води крутяться, ніби танцюють жуки з чорною спинкою - вертячки. Задні лапки у них короткі, мають перетинки, якими жук як веслами гребе і тримається на воді. Очі у них нібиподілені на дві частини, і тому жуки можуть бачити здобич і вгорі і внизу. А ось на піску залишила слід жабурниця. Від інших тварин її легко відрізнити за черепашкою з двох стулок, в яких заховане м'яке тіло. Жабурниці хоч і виповзають на берег, та не надовго. Адже багато з собою води між стулок не набереш, а дихати треба. Зябра ,у них пристосовані вбирати розчинене у воді повітря. От і поспішають вони скоріше заповзти у воду. А перелякані волохокрильці вмить ховаються у свій будиночок, майстерно складений з дрібних відмерлих стебел рослин. У сачок потрапляють жуки-водолюби й плавунці. Стежать діти також за польотом ненажерливих бабок, які полюють на комарів та інших комах. Яскраві квіти лучних трав своїм ароматом приваблюють безліч бджіл, джмелів, різнобарвних метеликів. Голосно подають знак про своє перебування на луках численні коники. Чудовий краєвид водойми доповнюють водоплавні птахи - качки, гуси.
Безпосередньо на природі діти вчаться не тільки класифікувати тварин, а й дізнаються, що деяких з них до водойм приваблює наявність корму. Життя кожної тварини пов'язане з існуванням у водоймах рослин та інших тварин. Діти відкривають для себе наявність взаємозв'язку в природі, і це дуже важливо для формування наукового світогляду їх.
Підтримати інтерес у дітей до вивчення тваринного світу можна завжди, якщо розповідати їм про не відомі для них повадки тієї або іншої тварини, про її чудове пристосування до життя в певному середовищі. Наприклад, доцільно запитати в дітей, чи спостерігали вони, як жаба полює на комах. Розповісти їм про те, що, помітивши комашку, вона викидає довгий язик і ловить її. Язик у жаби прикріплений до щелепи переднім кінцем, а задній - вільний та ще й липкий. Перед дощем жаби вилазять з водойм і полюють на комах, а в суху погоду сидять у воді. Як ви гадаєте, чому?
По можливості учні збирають для куточка живої природи різних тварин, щоб продовжити за ними спостереження, а також для виготовлення колекцій.
Наприкінці екскурсії проводять узагальнюючу бесіду за запитаннями І завданнями.
Завдання додому. Зробити малюнок за спостереженнями на екскурсії, написати твір на тему "Екскурсія в природу", уявивши, що ви пишите лист своєму другу. Рослини покласти під прес, а тварин помістити в акваріум і тераріум, щоб вести за ними спостереження. З ґрунтів і корисних копалин будемо виготовляти колекції.
Екскурсія не буде ефективною, якщо вчитель не зверне на неї увагу дітей на уроках читання, мови, малювання, праці і, звичайно, природознавства. Вражень і екскурсійного матеріалу вистачить не тільки для уроків, а й для позакласної роботи. Все, що буде виготовлено учнями - малюнки, творчі роботи, унаочнення, вироби з природничого матеріалу, фотостенд (залучити батьків) - необхідно оцінити, використати на дитячих виставках, показати батькам. Оформлення екскурсійного матеріалу є однією з умов розвитку творчих здібностей молодших школярів, виховання їхнього естетичного смаку і працьовитості.
Запитання і завдання
1. Яку пору року ми спостерігаємо в природі? Назвіть характерні її ознаки. 2. Де бере початок і куди впадає наша річка? 3. Що характерно для місцевості, по якій тече річка? 4. Які рослини ростуть у воді і біля водойми? 3. За якими ознаками ви розпізнаєте очерет, осоку, латаття біле, конюшину? 6. Яка залежність існує між тваринами, рослинами, що живуть у річці та на її берегах? 7. Яке значення має річка в народному господарстві? 8. Чому наша країна приділяє велику увагу охороні водойм? 9. Що робиться в нашій місцевості для того, щоб не забруднювати воду в річці і збільшити в ній запаси риби? 10. Як використовується наша річка?
Виховне значення спадщини В.Сухомлинського.
Вивчайте спостерігати, вивчайте бачити
Треба сказати, що спостереження в деяких школах розглядається, як один із видів активної роботи розумової діяльності, не як шлях розвитку розумових сил, а як засіб для ілюстрації вибраних тем, розділів. В початкових класах спостереження дитини потрібне, в екскурсіях на природі. Так, як сонце, повітря і вологість потрібні рослинам. Спостерігаючи під час екскурсії є найважливішим джерелом енергій розуму, виховання естетичних почуттів. Чим більше дитині потрібно вивчити і запам'ятати тим більше потрібно їй побачити відношення і взаємозв'язок в оточуючій природі, в праці.
Вивчаючи учнів початкової школи, вчив їх бачити в звичайному незвичайне, слухати і відкривати зв'язки відповідаючи на запитання чому? ...Лютий, зимний, холод. Але ось удався сонячний день.
Ми йдемо в тихий, засипаний снігом сад. Придивіться діти, уважно до всього, що навколо вас, - бачите чи ви перші признаки весни? Дивіться, слухайте, думайте - кажу я дітям. Я бачу як придивляються діти до засніжених гілок, до кори дерев, прислухаються до звуків. Їх тішить кожне маленьке відкриття. Кожному хочеться знайти щось нове. Потім ми приходили в сад, через неділю, ще раз і ще раз через неділю - кожний різ перед допитливими дитячими очима відкривається щось нове. Навчайте спостерігати і придивлятися до навколишнього світу. Приводьте дітей на природу в ті переломні для неї моменти, періоди, коли проходять бурні зміни - пробудження життя, накопичується енергія для могутнього життєвого ривка.
Сухомлинський про естетичне виховання дітей засобами природи і мистецтва.
Найважливіше завдання естетичного виховання навчити дітей бачити красу навколишнього світу і на основі цього утверджувати прекрасне в собі. Важливу роль у системі естетичного виховання відіграють подорожі у світ краси - екскурсій, походи, спостереження, аналіз явищ природи. Ми йдемо з дітьми в поле, на луки, на берег ставка і річки, у плодовий сад - краса є скрізь, й в різні пори року - восени, взимку, навесні, влітку.
В першу осінь свого шкільного життя діти в нас проводили 1 день - зранку до ночі - у лісі, у полі, на луках.
Читали художні твори, в яки описується краса природи. Ми обираємо для читання обстановку, яка нагадує описані художні картини природи.
Для кожного року в нас відібрані твори, які ми читаємо на лоні природи.
Ми дбаємо про нагромадження в дитині естетичних вражень, розвиток в учнів творчих здібностей, вироблення вмінь і навиків до прекрасного.

 
 

Цікаве

Загрузка...