WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Природничі екскурсії, як форма організації навчального процесу - Курсова робота

Природничі екскурсії, як форма організації навчального процесу - Курсова робота

тонкі, зелені не міцні.
Якщо діти знайдують у лісі гриби, вчитель повинен оприділити, які вони - їстівні, неїстивні чи отруйні. Велику увагу звертають на характерні ознаки отруйних грибів.
В ході екскурсії треба розказати про участь людини на життя лісу: про чищення, боротьбу з шкідниками пожарами, пророзмноження лісних дерев і кущів, вирубування лісу.
Підсумки екскурсії.
Які ви знаєте дерева і кущі, які ростуть в лісі (парку)? В яких умовах краще розвивається дерево? Чим відрізняється дерево від куща? З якими трав'яними рослинами ви познайомились? Під якими деревами краще розвиваються трав'яні рослини? Чому? Яке значення має ліс для людини?
Зимова екскурсія в природу.
Ціль екскурсії: на основі спостережень розширити уявлення учнів про зміну природи зимою (стан дерев і кущів, сніговий, висоту сонця, колір неба, температуру повітря).
Спостереження: коробки, ножі, метр, термометр, бінокль, блокноти, олівці.
Підготовка вчителя до екскурсії: За декілька днів до екскурсії вчитель оприділяє в лісі (парку) об'єкти для спостереження.
Підготовка учні до екскурсії. На уроках і позашкільний час вчитель знайомить учнів з картинами видатних художників, на яких показана зимова природа. Бажано порекомендувати дітям самим найти і прочитати про зиму.
Під час короткої розмови перед екскурсією учні згадують, який був ліс осінню: що вони там бачили, які ознаки осені. Вчитель повідомляє, що вони підуть в той самий ліс і побачать, який він зимою.
Проведення екскурсій.
Під час екскурсій учні спостерігають за висотою Сонця, кольором неба, вимірюють товщину снігу в різних місцях, записуються результати вимірювання, визначають температуру повітря. Під час розмови випливає, що в різних місцях товщина снігу неоднакова.
Вчитель звертає увагу учнів на красу зимового пейзажу. Пропонує їм трохи постояти і послухати, чи шумить ліс, чи чути голоси птахів.
Продовжують спостерігати за деревами, кущами. Трав'яними рослинами.
Діти згадують, що літом дерева, кущі і трави були зеленими. Осінню листя багатьох рослин стали жовтими, оранжевими і бурими і опали. Діти відмічають, що зимою на деревах немає листя, тільки на соснах і ялинках зеленіє хвоя, а на дубах висять закручені жовто-коричневі листки.
Вчитель пояснює, що земля в лісі промерзла, коріння дерева не може вбирати із землі воду. Виконує невеликий кусок замерзлої землі, який учні повинні принести в школу. Там його потрібно положити в ящик тримати в теплому місці, поливати і вести спостереження. Через деякий час на поверхні землі появляться зелені рослини. Учні з допомогою вчителя роблять висновок, що багато трав зимою не гинуть, але не можуть рости в зв'язку з холодом.
Чому сосна і ялина зелені, якщо вони також не можуть вбирати своїм корінням, воду із замерзлої землі. Щоб діти зрозуміли, вчитель пропонує їм розглянути листя-голки цих дерев. Діти бачать, що вони дуже вузенькі, пропитані смолою. Такі листки майже не випаровують воду, і тому сосна і ялина на зиму залишаються зеленими і не сохнуть.
Треба показати учням, що деякі трав'яні рослини під снігом не замерзають і залишаються зеленими. Вчитель пропонує в деяких місцях розгребсти сніг під деревами і сказати, що вони там побачили (земні рослини і мох) чому ці рослини зелені зимою (ці рослини накриті снігом, який захищає від холоду) Під снігом температура вища, ніж температура навколишнього повітря.
В лісі завжди можна знайти пень, під корою якого живуть різні жуки. Мухи і навіть метелики. Але вони не рухаються і здаються мертвими. Вчитель пропонує покласти на долоню жука. Через декілька хвилин ін відігріється і почне рухатись. Роблять висновок, що багато комах ховається від холоду під сніг і в різні сховища, перебувають в стані оціпеніння.
Не завжди можна побачити в лісі білку, зайця. Ласку, лісову мишу, лисицю, косулю. Однак їх присутність можна оприділити по слідам. Для зайця. Наприклад, характерний є слід: спереду дві великі ямки (слід від задніх ніг) ззаду - дві маленькі (слід від передніх.
Задні ноги у зайця довші, чим передні; під час бігу він відкидає їх вперед, передні більш короткі залишаються ззаду.
Підсумки екскурсії:
Вчитель підводить учнів до висновку, що життя в природі продовжується і зимою.
В купку живої природи ставлять на вікно в банках з водою зрізані гілки дерев і кущів і спостерігають за їх розвиванням.
Добре, щоб учнів написали невеликий твір на теми: "Ліс зимою", "дерева і кущі лісу", "Життя під снігом", "Ліс в зимовому вбранні".
Весняна екскурсія на природу.
Ціль екскурсії: прослідкувати, як просинається природа ранньою весною, виховувати у учнів естетичне почуття, бережливе відношення до природи.
Спорядження: коробки, ножі, лопати, банки, олівці, блокноти.
Підготовка учнів до екскурсій: На уроках читання природознавства учні вчать вірші, читають оповідання, в яких показана природа. На уроках музики вони можуть послухати записи музики "П.І. Чайковського "Март", "Апрель" вивчити пісні про весну, прослухати пластинку з записами голосів пташок, подивитись картини художників. На приклад, А.К.Соврасова "Грачи прилетели", И.И. Левитана "Большая вода", Н.Н.Громадина "Весенний день".
Проведення екскурсії.
Екскурсію треба проводити в ясний день.
По дорозі в ліс можна побачити стаї грачів. Необхідно розказати, яку користь приносять ці птахи, який спосіб життя у них.
Учні впізнають ліс, в якому вони були осінню і зимою, зате тепер він виглядає інакше: він прозорий і де-не-де накритий ніжно-зеленим і жовтим пухом. Підійшовши ближче, діти бачать, що зелений пух - це листочки, які почали розвиватися на деревах.
В лісі вчитель проводить розмову про погоду. Діти відзначають, що сильніше гріє сонце, небо ясне, голубе. Порівнюють висоту сонця тепер, з тією, що була в цей час зимою.
Перед лісом учні бачать багато жовтих квітів, які називаються мати-й-мачуха. Вчитель пояснює чому ця рослина так називається. Чому мати-й-мачуха так рано цвіте?
Вчитель пояснює, що в корені цієї рослини є багато корисних комплектів, які відклались ще з осені. Через це ця рослина так рано цвіте. Мати-й-мачуха це лікарська рослина, її використовують при захворюваннях.
Зайшли в глибину лісу. Тут тихо вітру нема, тільки вверху колишуться вертушки древ; в лісі темніше, чи на відкритому місці, повітря вологе.
Після цього вчитель пропонує показати і назвати дерева і кущі з минулих екскурсій: береза, липа, дуб. Клен, ялина, сосна, горіх, шипшина. Приводи їх до берези, в корі якої декілька днів тому, був зроблений невеликий надріз. Із нього тече сік. Рухання соку в дереві говорить про те, що з приход теплих днів посилається поступання води із землі. Вчитель пояснює, що надрізи шкідливі для дерева. Тому пошкоджене місце необхідно акуратно змазати глиною.
Під час екскурсії учні спостерігають за комахами, які літають

 
 

Цікаве

Загрузка...