WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Природничі екскурсії, як форма організації навчального процесу - Курсова робота

Природничі екскурсії, як форма організації навчального процесу - Курсова робота

можуть побачити різні предмети живої і неживої природи і проводить бесіду:
- Подивіться навкруг себе, які предмети природи навколо вас?
Відповідаючи, діти можуть сказати, що вони бачать дерева, кущі,квіти, птахів, комах, різні предмети неживої природи.
Учитель уточнює і доповнює відповіді учнів, пояснюючи, що навколо нас предмети природи. Потім вчитель пояснює, що природа потребує постійної уваги і піклування. Ми повинні завжди берегти і прикрашати нашу рідну природу не тільки для сьогоднішніх, але для майбутніх поколінь.
Після цього вчитель каже, що природа ділиться на живу, і пропонує дітям названі окремі предмети, які належать до живої або неживої природи. Учні відповідають.
Вчитель дає завдання подивитись, як і чим живляться пташки, бджоли, мурашки. Він підводить учнів до того, що всі живі організми живляться, що вони знають про живлення рослин. Що отримують рослини у землі? Для чого в неї дають добриво?
Вчитель відмічає що ознакою всього живого являється те, що вони народжуються, живляться, дихають, ростуть, розвиваються і вмирають. Нежива природа такого немає.
- Могла би людина жити без навколишнього світу?
- Ні, - відповідають діти.
- Природа дає все необхідне людині для життя.
Щоб діти краще навчились розрізняти живу і неживу природу і їх об'єкти, вчитель організовує гру. При цьому клас ділиться на дві команди, визначає ведучого. Який швидко називає різні об'єкти. Якщо він називає живий об'єкт, діти піднімають руки, а якщо неживий - присідають. Той, хто помиляється, виходить з гри. Перемагає команда, де більше залишається гравців.
Проводиться практична робота на вимірювання тіні від гномана, щоб учні прослідкували за зміною висоти Сонця на небосхилі. Один учень встановлює гномон перпендикулярно до поверхні землі. Другий - в тому місці, де закінчується тінь, проводить рисочку, а третій - вимірює відстань від гномана до рисочки. Проводиться бесіда про те, які признаки, осені можна уже оприділити в неживій і живій природі.
В парку учні розглядають дерева, кущі, трав'яні рослини, згадують. Якими вони були літом і встановлюють причини змін. На цьому місці треба провести екскурсію зимою і весною для порівняння змін в природі.
Підсумки екскурсій. В класі проводиться підсумкова бесіда по питанням: що таке природа? Що відрізняється нежива природа від живої? Що відноситься до неживої і живої природи? Чому природу треба вивчати і охороняти? Чим відрізняються тварини від рослин? Чому після літа наступає осінь? Які признаки ранньої осені ви уже спостерігали в природі? Що вам сподобалось в природі? Коли поверхність Землі отримує більше тепла - зранку чи в обід? Чому? Звідки людина бере все необхідне для життя?
Дома учні записують свої бачення під час екскурсії.
Екскурсія на тему "Дерева, кущі, трави".
Ціль екскурсії: ознайомити учнів з деякими деревами, кущами і травами: навчити розрізняти ці рослини, виховувати естетичні почуття, бажання охороняти і розмножувати лісні насадження.
Спорядження: папки з гербарієм, газетний папір, кошики, сумки, прості олівці.
Підготовка вчителя до екскурсій. В лісі чи в парку вчитель вибирає місце, де ростуть листяні і хвойні дерева, кущі і трав'яні рослини, продумує маршрут, встановлює місце зупинок, готує питання для бесіди.
Підготовка учнів до екскурсі.
Перед екскурсією вчитель проводить бесіду, під час якої вияснює, що учні знають про ліс, які дерева і кущі їм знайомі; якого кольору були листки і трава літом, які знають лісові квіти. Вчитель встановлює час, ціль і місце проведення екскурсій, радить, як одягнутися.
Проведення екскурсії. Підходячи до лісу вчитель звертає увагу учнів на красу осіннього пейзажу, на яскраві листки дерев, на весь вид лісу. В лісі діти спостерігають листопад, прислухаються до шелесту листків під ногами.
Після короткого відпочинку вчитель проводить невелику бесіду про значення лісу в природі; потім запитує учнів, які із дерев ростуть навколо них, вони знають. Діти називають знайомі їм дерева (ялинка, сосна, береза, дуб). Вчитель пропонує розглянути березу зблизька і запитує, як діти й впізнали, що бачать на її білій корі. Пропонує зірвати листок і розглянути. Задає питання, якої він форми, кольору? Що вони побачили на його краях? Які гілки у берези?
Потім вчитель пропонує дітям стати під березою і подивитись вверх: Що ви бачите крізь листя?" (синє небо). "А тепер подивіться вниз і скажіть, що ви бачите на землі під березою? (тут росте багато різних трав'яних рослин).
Потім діти розглядають липу, і вчитель дає завдання: стати під деревом і подивитись вверх і сказати, що вони бачать. Відповідь: кріль листки липи майже нічого не видно. А що бачите на землі під липою? (Під липою трав'яних рослин дуже мало). Вияснюють, чому їх мало. (Сюди попадає мало світла). Роблять висновок: для росту кожної рослини необхідно світло.
На прикладі ялинки і сосни треба познайомити учнів з хвойними деревами. З допомогою вчителя вони встановлюють, що стовбур цих дерев прямий, у ялини темно-коричневий, у сосни - жовто-червоний, а листя схожі на голки, але у ялини вони коротші і розміщені на гілках по одній, а у сосни - попарно, вертушка у ялини гостра, а у сосни закруглена; шишки у ялини довгі, а у сосни короткі.
Діти бачать, що осінню листки на деревах втрачають зелений колір і дістають різний колір, починається листопад. Вчитель пояснює причину. Колір листя змінюється через те, що під впливом подолання і скорочення дня порушується мальовничий ефект, який дає листям зелений колір залишаються другі фарби.
Листопад також зв'язаний з підготовкою рослин до зими. Бо зимою коріння не можуть вбирати із землі воду, якщо листя залишалося б, то рослина засохла і з нього випарилась би вся вода.
На основі спостережень учні приходять до важливого висновку: в залежності від умов життя в різний час року - температура повітря, освітлення проходить зміни в життєдіяльності рослин.
В кінці бесіди про дерева вчитель питає, що є спільного між всіма деревами. (Всі дерева мають корінь, стовбур, листя, вони цвітуть і дають плоди).
Під час екскурсії в ліс треба приділити увагу естетичному вихованню учнів. Їх необхідно навчити бачити красу природи, слухати шелест листя, шум ліса, аромат хвойних дерев.
Вчитель підводить дітей до куща горіха, пропонує порівняти його з березою.
На основі порівняння учні встановлюють що дерева вищі за кущі, стовбури у них грубий, кущі не мають великого стовбура. У них багато тоненьких стовбурців.
Учні збирають різні по кольору і формі листя дерев і кущів.
Зібрав учнів на поляні, вчитель пропонує їм подивитись навкруги і сказати, які ще рослини, крім дерев і кущів, ростуть в лісі. Діти називають різні трав'яні рослини. Вчитель запитує, чим ці рослини відрізняються від дерев і кущів. Під час розмови вияснюється, що у трав'янистих рослин стебла

 
 

Цікаве

Загрузка...