WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Природничі екскурсії, як форма організації навчального процесу - Курсова робота

Природничі екскурсії, як форма організації навчального процесу - Курсова робота

екскурсій.
В плані-конспекті вчитель вказує ціль, порядок проведення екскурсій відмічає скільки етапівбуде мати екскурсія, конспектує пояснення на кожному етапі, записує, що повинні побачити учні, з ким зустрітися.
Дуже важливо наперед сформулювати запитання на які діти повинні будуть відповідати під час екскурсії.
Вчитель повинен продумати, які навчальні ігри і який активний відпочинок буде організований з учнями в час екскурсій, визначити основні питання бесіди з ними після екскурсії.
Підготовка учнів до екскурсії
Перед екскурсією вчитель знайомить учнів з її ціллю, планом, маршрутом, визначає час проведення екскурсії. Діти повинні знати, куди вони йдуть, що будуть робити під час екскурсії, що бачити, що взяти з собою (папки, коробки, банки, ножики, ножиці, блокноти, ручки, олівці). Перед виходом вчитель перевіряє чи не забули щось.
Учні повинні розуміти, що екскурсія - це не прогулянка, а навчальне заняття, яке проводиться на природі, тому до неї треба відноситись так само, як до уроку.
Перед екскурсією вчитель проводить в класі бесіду, демонструє кінофільм, де зображені чи показані об'єкти, подібні темі, яку діти побачать на екскурсії. Це допоможе вчителю об'єднати знаючий учнями матеріал з тем, який вони будуть спостерігати на природі.
Наприклад, організовуючи екскурсію у 2 класі з ціллю ознайомити учнів з зміною в природі зими, вчитель розробляє з ними розповіді, вірші. Діти розучують пісні, відгадують загадки про зиму.
Велике значення для успіху проведення екскурсій є інтерес дітей і настрій.
Під час екскурсій на природу, частину бесіди проводять не в класі, а на місці екскурсії, перед її початком.
Успіх екскурсі залежить від організованості і дисципліни учнів. Тому у виступаючій бесіді вчитель пояснює, як діти повинні поводити себе на вулиці, в лісі, в полі, у річки, в цеху, на фермі, як їм треба одягнутись в залежності від погоди і часу року.
Учням потрібно дати консультацію як під час екскурсії роботи записи, складати план, зібрати екскурсійний матеріал.
Діти разом з вчителем переглядають діаграми, малюнки, написані роботи, екскурсійні експонати, які є в школі. Це підвищує їх інтерес в роботі, заставляє серйозно відноситись до вирішення задач. Добиватись високих результатів. Вони знають, що результати їх роботи будуть порівнювати з результатами їх товаришів, а зібрані матеріали доповнять шкільні підручники, якими будуть користуватися їх молодші товариші.
Проведення екскурсії
Екскурсія не може бути прости повторенням пройденого матеріалу, вона повинна дати дітям щось нове, закріпити і розширити їх знання про навколишній світ.
Під час екскурсії вчитель повинен забезпечити потрібну дисципліну, поклопотатися, щоб екскурсія мала організований і цілеспрямований характер. Щоб увага учнів під час екскурсії не розсіювалась, не треба захоплюватись розгляданням багатьох об'єктів, швидко переходити від одного об'єкта до другого.
Задача вчителя екскурсій - розвивати ініціативу і активність дітей, організовуючи під час екскурсії спостереженні колекціонування, малювання, фотографування, ведення потрібних записів.
Стійкій увазі і активності учнів будуть групові і індивідуальні завдання, які учитель дасть їм перед екскурсією.
Важно, що під час екскурсії і після неї учні готували доступні їм завдання слідкую чого характеру і практичного характеру.
Наприклад у Карпатах, під час весняних екскурсій до річки учням можна дати завдання: слідкувати, як змінюється рівень води в річці в різний час дня (зранку рівень води один, а вдень він самітно піднявся, так як в цей час у горах інтенсивно тане сніг. Разом з тим змінюється швидкість води, прозорість і температура).
Велике значення під час екскурсії має пояснення вчителя. Його розповідь повинна бути короткою, інтересною і доступною для учнів.
Якщо екскурсія потребує теоретичних пояснень, то їх треба давати або перед екскурсією, або після неї, та не під час екскурсій.
На екскурсіях дітей треба привчати бережливо відноситись до природи (не рвати без потреби квітів, не ламати гілок на деревах і кущах, не залишати своїх слідів на екскурсійному об'єкти). Вчитель повинен пояснити учням, якої шкоди приносять рослинам обламані гілки, зірвана кора.
Треба обов'язково звернути увагу дітей на фарби осіннього лісу, різнокольоровий килим весняних лугів на дзюрчання струмка, на різноголосі співання і щебетання птахів, на тишу в зимовому лісі. Все це пробуджує в них почуття прекрасного, виховує естетичні почуття, любов до рідної природи, лишаючи незабутні враження на все життя.
Під час екскурсій: через кожні 40-45 хвилин активної діяльності учнів робити невелику перерву на 10-15 хвилин.
Необхідно правильно організувати відпочинок дітей: ігри, хороводи, відгадування загадок, читання віршів, проведення інтересних конкурсів.
Підсумки екскурсії
Після екскурсій проводиться підсумкова бесіда. Діти обмінюються враженнями розказують свої думки, розв'язують з допомогою вчителя питання, які виникли під час екскурсії.
Вчитель уточнює, доповнює відповіді учнів.
Бесіда повинна бути короткою, інакше вона послаблює емоційне бачення від самої екскурсії.
Матеріал екскурсій можна закріплювати на уроках - бесіда, складання і вирішення задач, складання диктанту. В позашкільній роботі - це організація виставки на тему екскурсії, проведення тематичних ранків, дидактичних ігор, читання науково-популярної літератури, випуск стінгазети.
Після екскурсій зібраний матеріал обробляють. Наприклад: матеріали екскурсій оформити у виді альбомами з малюнками, фотографіями, записами, схемами, діаграмами, текстами задач, можна буде використати під час повторення теми.
Для закріплення екскурсійних бачень створюють такий вид роботи, як скласти твір. Така робота помагає дітям згадати побачене і те що чули на екскурсії.
Одним із способів закріплення матеріалу екскурсій становить дидактична гра. Такі ігри допомагають вчителю навчити дітей правильно називати різні предмети показувати подібність і різне між ними. Прикладом дидактичної гри може бути гра "Угадай. З якого дерева цей листочок".
Осіння екскурсія на природу
Ціль екскурсії: Закріпити поняття про живу і неживу природу, причини зміни в природі; на основі порівнянь, вміти сформувати уявлення про ранню осінь, виховувати в учнів любов і бережливе відношення до природи.
Підготовка вчителя до екскурсії.
Екскурсія проводиться на території школи, в парку. Для успішного проведення вчитель вивчає які саме предмети живої і неживої природи зможуть побачити учні, складає план екскурсії, готує питання для бесіди, спорядження для екскурсій.
Підготовка учнів до екскурсій
Вчитель знайомить учнів з місцем і ціллю екскурсії.
Проведення екскурсії. Вчитель виводить дітей із класу в зручне місце на території школи чи недалеко від неї, де вони

 
 

Цікаве

Загрузка...