WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Технологія групової творчої справи в навчанні історії в школі - Реферат

Технологія групової творчої справи в навчанні історії в школі - Реферат


Реферат на тему:
Технологія групової творчої справи в навчанні історії в школі
План
1. Навчання історії в школі як творча справа
2. Специфіка технології групової творчої справи
3. Мета групової творчої справи у вивченні історії
4. Етапи технології групової творчої справи
1. Навчання історії в школі як творча справа
На сьогоднішній день все більше вчителів починають усвідомлювати необхідність докорінної перебудови всієї системи викладання історії в школі, яка перетворюється на творчість, співробітництво з учнями, реалізацію їхнього особистісного потенціалу. Все більшого поширення набувають такі форми і методи викладання, які збуджують творчість учнів, створюють атмосферу розкутості, емоційного піднесення, залучають інтереси і захоплення учнів до навчального процесу. У практиці навчання почали з`являтися театралізовані вистави, рольові ігри, різноманітні турніри, змагання, багатопланові дискусії. Через свою незвичність вони отримали назву нестандартні або нетрадиційні уроки.
Підготовка нетрадиційних уроків вимагає серйозних коректив у підготовці вчителя до уроків, в оволодінні інноваційними технологіями викладання. Під технологією навчання в дидактиці розуміється система дій учасників навчального процесу, спрямованих на досягнення чітко визначеної мети шляхом послідовного та неухильного виконання навчальних дій в умовах оперативного зворотного зв`язку.
В основі технології групової творчої справи у навчанні історї в школі лежить популярна ідея ленінградського педагога І.Іванова про визначальну роль колективної творчої справи. Зазначений підхід був розроблений у дидактиці і отримав назву технологія групової творчої справи у навчанні історії.
2. Специфіка технології групової творчої справи
Специфіка застосування зазначеної технології полягає у тому, що вона використовується не на загальнодидактичному рівні або на рівні методики окремого навчального предмету, а як технологія окремого виду діяльності, а саме - творчої діяльності учнів. Тому домінуючою метою у ній є розвиток або вивільнення творчих здібностей учнів.
Робота за технологією групової творчої справи потребує великих затрат часу і неабияких організаторських здібностей вчителя, тому її використовують кілька разів на чверть або півріччя паралельно з іншими технологіями, спрямованими на засвоєння учнями знань, формування умінь і навичок учнів.
Технологія групової справи, на відміну від інших технологій (у яких діяльність учнів ґрунтується на мотивах, пов`язаних зі змістом і процесом навчання та соціальними мотивами обов`язку), базується більше на особистісних мотивах - прагненні до самоствердження та самовизначення. Через це в технології групової творчої справи відкидається примус та відкрите нав`язування вчителем своєї думки. За учнями завжди зберігається право вибору виду діяльності при її підготовці.
Робота за технологією групової творчої справи починається з діагностики потенційних можливостей учнів класу, тобто виявлення дітей здатних до відповідної творчої роботи і схильних до цього, визначення кола інтересів учнів, наявності згуртованих учнівських груп. На основі результатів діагностики, вчитель визначає такі види групової творчої справи, які під силу виконати учням даного класу.
З цією метою починається копітка робота вчителя для непрямого введення учнів у технологію групової творчої справи, спрямована на пробудження в них інтересу до такої діяльності. Найкращий спосіб дати уявлення про групову творчу справу - запросити учнів на урок, підготовлений за цією технологією, а потім у загальних рисах розповісти про основні етапи уроку.
Наступний крок - дати учням можливість поміркувати над тим, як групову творчу справу вони бажали б здійснити, запропонувати перелік тем, які мають вивчатися найближчим часом. Практика свідчить, що доцільніше уводити учнів у технологію групової творчої справи наприкінці чверті, з тим, щоб за канікули вони змогли самовизначитись. Як засвідчує практика учні не в змозі запропонувати по справжньому дієву форму роботи. Тому вислухавши пропозиції учнів вчитель повинен їх творчо синтезувати і запропонувати власну форму проведення, враховуючи безумовно все цінне з учнівських пропозицій. Остаточне рішення про конкретну групову творчу справу відразу не приймається. Учням треба дати можливість подумати над новим варіантом. На наступному уроці вчитель і учні приходять до остаточного варіанту.
Як приклад можна привести групову творчу справу - кінофестиваль на тему "Роки застою" (1964-1985) при вивченні теми "СРСР. Відновлені та незалежні держави" (11 клас).
Аргументація вибору:
- можливість виявити у школярів не тільки навчальні творчі здібності, а й літературні, музичні, образотворчі та інші;
- наявність в класі учнів, які схильні і бажають виконувати творчі завдання;
- наявність літератури, наочного матеріалу і технічних засобів для підготовки і проведення групової творчої справи.
Суть групової творчої справи:
Учні класу створюють три творчі об`єднання "кінематографістів". Користуючись визначеним вчителем мінімум джерел і додаткової літератури, вони складають сценарії документальних фільмів про епоху застою. Вчитель перевіряє готові сценарії і вносить до них відповідні правки. Після цього учні "беруться за створення фільму". Під "фільмом" мається на

 
 

Цікаве

Загрузка...