WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Микола Чернявський. Життя і творчість(пошукова робота) - Реферат

Микола Чернявський. Життя і творчість(пошукова робота) - Реферат

поезію. Свобода, у потрактуванні М.Чернявського, формується на ґрунті внутрішньої, психологічної розкутості. Для митця свобода пов'язана з відчуттям простору - фізичногой духовного. У його художній свідомості набувають синонімічності, взаємозумовленості такі поняття, як "простір", "серце", "життя".
Одним із найбільш приємних вражень від Чернігова було знайомство з М.Коцюбинським та Б.Грінченком, з якими він близько зійшовся під час служби у губернському земстві. Приятельські стосунки й творчі контакти з ними були плідними для розширення його літературно-художнього світогляду.
Проте навіть сприятлива літературно-духовна обстановка не поліпшувала дискомфортне самопочуття письменника на українській півночі. Перед М. Чернявським все гостріше поставала проблема змін у власному житті.
Микола Чернявський шукав нове місце служби й мешкання. Його приваблювали море, морська стихія з усіма їх географічними та літературно-образними атрибутами. Море для художника було символом повноти самовираження, розквіту й життя.
1903 року він вирушає на омріяний південь - до Одеси. Дорогою зупинився в Херсоні. Місто йому сподобалося, і він залишився в ньому жити. Тут, у Херсоні, пройшла друга частина його напруженого творчого життя.
З сімдесяти років, прожитих письменником, тридцять чотири пов'язано з Таврійським краєм.
Для "явища Миколи Чернявського" періодом розквіту літературно-творчої діяльності став час його проживання у Херсоні.
Херсон початку ХХ століття, хоча й мав статус губернського міста, проте не належав до художньо-мистецьких центрів. Херсонщина була територією, з якої митці виїжджали у "великий" світ (І.Потапенко, М.Жук, Б.Лавреньов, М.Куліш, І.Дніпровський, О.Кручених, Є.Фомін та інші).
М.Чернявський став одним з перших відомих письменників, який на тривалий час свідомо пов'язав своє життя з Таврійським краєм. Він перебував у витоків традиції сприйняття Таврії як місця для творчості та джерела художньої діяльності.
Пізніше, у 30-ті роки, Херсон і Таврія стали джерелом образів, творчої активності для прозаїка Сави Божка, поета Арона Копштейна. У другій половині ХХ століття цю традицію продовжили Олесь Гончар, Іван Стариков, Леонід Куліш, Юрій Голобородько, Володимир Куликівський, Іван Григурко, Анатолій Кичинський та інші письменники.
Микола Чернявський стає провідною літературною постаттю, центром художнього руху Херсона. Поет активно переймається літературною, літературно-організаційною та просвітницькою діяльністю.
Незабаром по приїзді, 1905 року, завдяки зусиллям М.Чернявського в Херсоні виходять два літературні альманахи - "З потоку життя" та "Перша ластівка". Перший з них набув загальнонаціонального розголосу й став помітною подією в художньому житті українського суспільства. У другому було видрукувано твори молодих літераторів.
Коли М.Чернявський мешкав у Херсоні, він активно працював у галузі прози. 1904 року редакція часопису "Киевская старина" провела конкурс на кращі літературні твори. З двадцяти шести поданих було вибрано три. Серед відзначених - повісті В.Винниченка "Голота", М.Коцюбинського "Під мінаретами" та М.Чернявського "Vae vіctis!..".
У херсонський період поетом і прозаїком створюються повісті "Весняна повідь" (1906), "Варвари" (1908), "Душа поета" (1914).
Рубіжним у духовному розвитку М.Чернявського став початок 1917 року. Демократичні процеси в суспільстві суттєво пожвавили його громадянську діяльність і просвітницьку активність, внесли нові акценти у динаміку його літературної творчості.
У березні 1917-го він стає одним із засновників у Херсоні товариства "Українська хата", що брало на себе функції "осередку національного, політичного, культурно-просвітницького життя на Херсонщині". За активної участі М.Чернявського було засновано "Вісник товариства
"Українська хата", перше число якого побачило світ 12 квітня 1917 року. В цій газеті письменник видрукував свої публіцистичні статті "Чого плакали люде?", "Україна, автономія, федерація", педагогічно-соціальні роздуми "Рідна школа", окремі поезії.
З цього ж, 1917-го, до 1922 року митець головував у херсонській філії "Просвіти".
1920-го року в житті Миколи Чернявського сталася подія, яка зберігала б риси надзвичайності для будь-якого письменника, - побачило світ вісім його книжок. Усі вони вийшли в Херсоні. Це три поетичні збірки, які було випущено у формі поетичної трилогії, що підкреслювалося уніфікованістю їх назв - "Поезії. Книга 1. Молодість", "Поезії. Книга 2. Молодість" та "Поезії. Книга 3. Молодість", три збірки прози, а також дві мемуарні книжки - "Червона лілея. Спогади про М.Коцюбинського" та "Кедр Лівана. Спогади про Б.Грінченка".
З 1917 року під впливом активізації національного руху в Російській державі М.Чернявський поновлює педагогічну діяльність у навчальних закладах Херсона, у яких працює до 1927 року. Письменник викладає в установах різного фахового спрямування - комерційному училищі, учительській семінарії, кооперативному та сільськогосподарському технікумах, соціально-економічній профшколі та в Херсонському інституті народної освіти - ХІНО, як тоді називався сучасний педагогічний університет.
Наприкінці 20-х років М.Ф.Чернявський готує до друку 10-томне зібрання своїх творів - поезій та прози, яке побачило світ у Харкові в кооперативному видавництві "Рух". Вихід у 1927-1931 роках багатотомного зібрання його творів став помітною подією в українській літературі. Чернявський, який ще на межі ХIХ - XX століть заявив про себе як про непересічного діяча національної художньої культури, цим виданням значно збагатив й розширив уявлення про себе. Проте й воно не вмістило усієї літературної спадщини митця.
Останнє десятиліття Миколи Чернявського виявилося важким. Хвилі арештів під час кампанії боротьби з "ворогами народу", з ініціаторами національного відродження постійно відбивалися й на ньому. Письменника тричі заарештовували.
Уперше це трапилося у жовтні 1929 року. Його було заарештовано, за словами письменника Ю.Голобородька, який працював з архівами НКВС, "як представника центру Спілки визволення України на Херсонщині" ( 2 , 149). Миколі Чернявському "поставили на карб зв'язки з її (Спілки - Я.Г.) керівником С.О.Єфремовим - у минулому одним з чільних діячів Центральної ради та Директорії. У процесі слідства Чернявського вже називали "переконаним українським буржуазним націоналістом", "організатором групи", головним її авторитетом і ідеологом" ( 2 , 149 ).
Для покарання письменника слідство вимагало п'ять років концтаборів, але прокурор тоді не вбачав у діях М.Чернявського та інших педагогів - працівників Херсонського інституту народної освіти та шкіл міста - складу злочину, і письменника було

 
 

Цікаве

Загрузка...