WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Комп`ютерні технології у навчанні історії в школі - Реферат

Комп`ютерні технології у навчанні історії в школі - Реферат

відбувається розвиток особистості.
Реалізуючи основні принципи дидактики, комп`ютерні технології привносять в навчання і деякі нові закономірності.
По-перше, всі елементи учбового процесу повинні бути орієнтовані на індивідуальні інформаційні можливості і особливості учня, тобто вони повинні володіти адаптованістю до індивідуальних особливостей учня по формі, об`єму і темпу надання інформації. Способи застосування комп`ютерних технологій у навчанні повинні визначатися віковими, фізіологічними і розумовими можливостями школярів.
По-друге, навчання повинно бути мультимедійним, тобто комплексним по змісту інформації і по формі організації. Об`єднання в учбових комп`ютерних програмах візуальної і звукової форм надання учбової інформації в значній мірі підвищує її наочність і виразність і тим самим дозволяє перетворити вивчення історії в цікавий і змістовний процес.
Усвідомлюючи високий дидактичнийпотенціал комп`ютерних технологій навчання, спеціалісти переконані в тому, що комп`ютери не повинні бути перепоною у взаємовідносинах вчителя і учнів. Організаційно будь-яка, в тому числі і комп`ютерна технологія навчання обов`язково повинна містити і традиційні форми взаємодії вчителя і школярів.
2. Комп`ютери на уроках історії
У сучасній школі використання комп`ютера частіше всього пов`язане з уроками інформатики. Впроваджувати інформаційні технології на інших уроках дуже складно. Причин тут є кілька:
1. Не вистачає комп'ютерної техніки (в школах, як правило є лише один комп`ютерний клас).
2. Більшість вчителів не володіють комп`ютером.
3. Відсутня програмна база (практично не існує програм, які можна використовувати на уроках).
Разом з тим, якщо заглядати у майбутнє, комп`ютер на уроках історії може відігравати велику роль:
- швидко перевіряти знання учнів за допомогою тестів;
- показувати відеофрагменти з метою подальшого обговорення, систематизації і узагальнення отриманої навчальної інформації;
- показувати графічне зображення карти з подальшою мультимедійною обробкою інформації, яка дає змогу учневі вільно орієнтуватися в просторі історичних подій, об`єднувати текстову, фото-, відео- та іншу інформацію.
Існуючі на сьогоднішній день навчальні комп`ютерні програми з історії можна поділити на такі групи:
- мультимедійні енциклопедії ("Кирило та Мефодій", "Архітектура", "Олександр та Наполеон" та ін.);
- іnternet-сторінки (наприклад, "Історія");
- тестувальні програми;
- пояснювальні програми.
Зусиллями групи ентузіастів на чолі з методистом О.Охредько розроблено пакет програм з історії стародавнього світу для 6 класу, який був апробований у ряді шкіл України.
Пакет програм з історії стародавнього світу для 6 класу складається з 3-х блоків, які, в свою чергу, мають кілька програм.
Всі програми об`єднані єдиним меню, але кожна з них може використовуватись самостійно. Пакет програм розрахований для використання в DOS I Windows і працює на комп`ютерах вироблених в Україні ("Пошук -1", "Пошук-2", "Електроніка МС" та ін.), та на інших ІВМ-сумісних комп`ютерах.
Розглянемо програму "Походи Олександра Македонського" як типову для цього блоку. Вона застосовується при вивченні теми "Східний похід А.Македонського та утворення його імперії" і складається з таких розділів:
Повторення - перевірка готовності учнів до уроку за допомогою тестів (20 тестів з 4 варіантами відповідей).
Підготовка до походу - пояснення нового матеріалу за допомогою таблиці. Порівнюється Македонія і Персія, розповідається (в текстовій формі) про причини походу на Персію: порівнюються території двох держав (в графічній формі - поряд з величезною Перською державою, зображеною рожевим кольором, виникає маленька біла Македонія і через деякий час копіюватися на Персію - кілька разів одне біля одного).
Походи Олександра Македонського. На карті за допомогою кольорових цяточок показується шлях македонської армії (кожному року відповідає свій колір). Коли він наближається до Тіру, Єгипту, Вавілону, території Персії, Середньої Азії, Індії, з'являється текст з поясненням подій, які відбулися в цьому місці, або розповідь про битви біля Граника, Ісс, Гавгамел (зображення за допомогою мультиплікації рухомих схем основних битв - розташування перед битвою, рух військ - з коментарем кожної події). Наприкінці на екрані з`являється карта всіх походів А.Македонського.
Розпад держави А.Македонського - з`являється карта держави А.Македонського та текст, де йдеться про його смерть, а також про розподіл його держави між діалогами (з графічним зображенням царств діадохів - кожне має свій колір).
Закріплення - тестування з контролем часу для перевірки рівня засвоєння нового матеріалу.
В кінці програмою виставляються кожному учневі дві оцінки за урок (домашнє завдання і засвоєння нового матеріалу). Програма "Олександра Македонського" розрахована на синхронну роботу класу на протязі 45 хвилин. Пояснює новий матеріал вчитель ( перехід від однієї події до іншої на моніторах відбувається за його командою). Водночас ця програма може використовуватись для самостійної підготовки, а в разі відсутності певної кількості комп`ютерів для всього класу для групової роботи (по 2-3 учні на один комп`ютер).
Таким чином, використання комп`ютера у навчальному процесі значно підвищує його ефективність; його можна використовувати не лише на уроках, а й позаурочний час.
Література:
1. Берельковский И.В., Павлов Л.С. История. Методика преподавания. - М., 2001.
2. Ванина Э.В. Диагностика результатов обучения истории в школе // Преподавание истории и обществоведения в школе. - 2001. - №4. - С.22-27.
3. Вихрев В.В. Компакт-диск по истории древнего мира // Преподавание истории и обществоведения в школе. - 2001. - №6. - С.43-45.
4. Рыжкова Н.Г. Использование компьютерного учебника на занятиях по истории // Преподавание истории и обществоведения в школе. - 2000. - №3. - С.52.
5. Охредько О. Комп`ютери на уроках історії // Історія в школах України. - 2001. - №4. - С.23-26.

 
 

Цікаве

Загрузка...