WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Система превентивної роботи на основі гуманізації сучасної школи - Реферат

Система превентивної роботи на основі гуманізації сучасної школи - Реферат

увагу до себе.
У практиці роботи школи спостерігаються різні типи ставлення колективу до важковиховуваного учня. В одному випадку підліток тільки формально вважається членом колективу, а насправді він ізольований від нього; у другому - колектив ставиться до підлітка іронічно, не сприймає його серйозно; в третьому - з глибокою неприязню; у четвертому - засуджує його поведінку, але водночас співчуває йому; в п'ятому - намагається вплинути на важковиховуваного. Кожний з розглянутих випадків потребує свого підходу для встановлення правильних взаємовідносин між підлітком і колективом.
Учнівський колектив у наш час має ряд особливостей:
- зниження рівня здорового морально-психологічного клімату;
- несформованість колективу як такого;
- зміна суспільно значимих орієнтацій;
- конфліктність, ускладнення взаємостосунків між учнями та педагогами.
Вище викладене потребує посиленої виховної роботи педагога по згуртуванню учнівського колективу, а відтак і покращення його позитивного впливу на неповнолітніх, які характеризуються відхиленнями від поведінки.
Формування учнівського колективу, який би функціонував повною мірою забезпечується:
- усуненням частих конфліктів;
- визначенням лідерів (формальних і неформальних);
- відповідністю стиля керівництва;
- постановкою цілей і завдань, перспектив;
- врахуванням змін;
- інтенсивністю діяльності;
- налагодженням взаємостосунків з педагогами, іншими колективами;
- зменшення впливу чи ліквідація неформальних об'єднань негативного спрямування в межах колективу.
5. Взаємодія школи з батьками.
Соціально-педагогічна робота цього напряму здійснюється у випадках:
а) послаблення чи відсутність нагляду й контролю за неповнолітніми з боку батьків;
б) відсутність належної уваги й зусиль для усунення причин, що заваджають їх вихованню;
в) упущення в залученні неповнолітнього до навчання чи праці;
г) ведення батьками антигромадського чи аморального способу життя. Батьками не завжди забезпечуються умови, необхідні для нормальної життєдіяльності та розвитку неповнолітніх.
Вибір форми роботи з батьками залежить від того, якими є недоліки сімейного виховання. Одні батьки потребують поради, інші - конкретної допомоги, треті - роз'яснювально-профілактичної роботи, четверті - застосування заходів примусового впливу. Організація індивідуальної роботи соціального педагога з неповнолітнім, його сім'єю з метою запобігти й усунути негативний вплив неформальних зв'язків здійснюється у двох напрямах:
1. Соціально-організаційний напрям соціально-педагогічної роботи. Соціально-правовий захист неповнолітніх здійснюється задля забезпечення нормальних умов проживання й виховання, навчання та отримання спеціальності, захист від морального і фізичного насильства. Формами й методами соціально-організаційного напряму забезпечується активізація діяльності самих батьків. Можна назвати наступні форми роботи.
- поради, рекомендації, консультації;
- відвідування сім'ї за місцем проживання;
- індивідуальні бесіди з батьками за місцем проживання;
- сприяння у залученні неповнолітнього до навчання чи праці, організації життєдіяльності у різних сферах.
2. Психолого-педагогічний вплив. Робота в цьому напрямі здійснюється з метою організації морально-психологічного впливу на батьків неповнолітнього. Вибір форм і методів обумовлений необхідністю надання соціально-організаційної чи соціально-психологічної допомоги та типом сім'ї, в якій він виховується: налагодження взаєморозуміння між батьками і неповнолітнім; подолання вад стилю взаємовідносин; допомога у виборі методів впливу на дітей; організація самостійної роботи батьків з питань виховання неповнолітніх; посилення відповідальності батьків за поведінку дітей шляхом контролю й нагляду; залучення до організації виховання неповнолітніх у сім'ї працівників органів державної виконавчої влади та місцевого самоврядування; ізоляція неповнолітнього від батьків шляхом направлення його в інтернат, влаштування на проживання в гуртожиток професійно-технічного закладу; встановлення опіки над неповнолітніми іншими членами родини, які утримують їх, допомагають ізолювати від негативного впливу батьків; сім'ю неповнолітнього ставлять на облік у службі у справах неповнолітніх як неблагополучну і застосовують до батьків заходи виховно-примусового характеру.
До батьків неповнолітніх, які не виконують належним чином обов'язків з виховання дітей, застосовують примусові заходи впливу. Індивідуальна робота з батьками здійснюється у випадках порушення основних прав і законних інтересів дітей. Вона спрямована на нормалізацію стосунків між батьками і дітьми, сімейного виховання дітей.
Література:
1. Зайцева З.Г. Школа та важковиховувані підлітки: Книга для вчителя.-К.: Рад.школа, 1991.-78с.
2. Оржеховська В.М. Профілактика правопорушень серед неповнолітніх. Навчально-методичний посібник.- К.:ВіАн, 1996.- 352с.
3. Оржеховська В.М. Формування соціальної відповідальності учнів у сучасній школі // Педагогіка і психологія.- 1996 - №4. -С.25-31.
4. Раевская З.Д. Преодоления девиантного поведения школьников совместными усилиями школы и семьи // Дисциплина и предупреждение педагогической запущенности школьников.- Кишинев: Штиинца, 1991.-С.153-159.

 
 

Цікаве

Загрузка...