WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Суть процесу самопізнання - Реферат

Суть процесу самопізнання - Реферат

життєдіяльності людини свідомість і самосвідомість внутрішньо єдині. У процесі свідомості самосвідомість присутня у формі усвідомлення віднесеності акту свідомості саме до свого "Я", а процеси самосвідомості можуть здійснюватися тільки на основі свідомості.Людина не тільки усвідомлює вплив об'єктів реального світу й своїми переживаннями виявляє ставлення до них, а, відокремивши себе з цього світу й протиставлюючи себе йому, усвідомлює себе як своєрідну особистість і певним чином ставиться до свого "Я"
Психологічне поняття "Я - концепція" - це сукупність всіх уявлень людини про себе, пов'язаних з їх оцінкою; це переконання, тенденція поведінки, набір установок, спрямованих на самого себе.
Установки, спрямовані на самого себе, містять:
- образ "Я" - уявлення індивіда про себе (я щасливий, я оптиміст, я дратівливий і т.ін.);
- понтенційну реакцію поведінки та конкретні дії, які можуть бути викликані образом "Я".
В "Я - концепції" запрограмовано, якою повинна бути поведінка людини. Наприклад: якщо в моєму "Я" запрограмовано, що я доб'юся успіху , то я можу подолати всі спокуси розваг, свою слабкість і лінощі, щоб ствердити своє "Я". Якщо ж моєму "Я" нерідко записано, що мене очікує поразка , то мені важко в цій ситуації добитися успіху.
"Я- концепція" формується під впливом:
- минулого досвіду;
- успіхів та невдач;
- ставлення до нас людей, особливо в дитячі роки;
- власної зовнішності.
Ц компоненти контролюють образ власного '"Я" .Образ власного "Я"- ключ до особистості та її поведінки. Образ власного "Я" визначає і діапазон можливостей людини-те, що вона в змозі чи не в змозі здійснити. Розширюючи діапазон образу, людина розширює для себе і сферу можливого. Створення адекватного, реалістичного уявлення про самого себе ніби наділяє людину новими здібностями, талантами.
Численні експерименти абсолютно чітко продемонстрували , що як тільки змінювалась "Я - концепція", проблеми та задачі, пов'язані з нею вирішувалися швидко та без надмірних зусиль, Найбільш переконливі експерименти у цьому напрямку провів Прескот Лекі, один з перших дослідників образу власного "Я".
Отже, осягнення та використання "Я-концепції" відкриває простір для суттєвих змін якостей людини, завдяки наступним важливим умовам:
1. Всі наші дії, почуття, вчинки завжди узгоджуються з "Я-концепцією". Змінюючи "Я- концепцію", ми змінюємо себе, своє життя.
2. Уявлення про себе дійсно можна змінити.
3. Основні характеристики процесу самопізнання
Самопізнання - це відкриття себе, виявлення передусім своїх позитивних якостей і можливостей і тих задатків, які потім шляхом самовиховання людина зможе перетворити в здібності, а талант :, в стійку рису характеру.
Девіз "пізнай самого себе" був накреслений на арці Дельфійського храму в V ст. до нашої ери в Греції. Він означав: пізнай волю богів у своїй долі, підкорись їй. Давньогрецькі мислителі часів Платона трактували цей девіз зовсім по-іншому: пізнай своє призначення, відкрий свої можливості, передбач свою поведінку. Основне правило самопізнання- шукати в собі істинне "Я". Все в собі пізнати неможливо, вірніше, важко. Однак в багатьох випадках педагог може допомогти школяреві, якщо відкриє йому шлях до самопізнання. Один із, них - це уважний аналіз не стільки замислів власників вчинків, скільки самих вчинків у співвідношенні із замислами. Це тим більш важливо, якщо мати на увазі, що оточення нічого не знає про твої замисли, які б чудові вони не були, а бачить твої вчинки і робить про тебе висновок саме на основі здійснення їх.
Наступний шлях - звернення до можливостей науки, в завдання якої входить з'ясування того, яким закономірностям підкоряється людська пам'ять, мислення, уява тощо, які особливості їх. Ця наука - психологія, і кожна людина має пізнати психологію власної особистості, мати уявлення про психологічні механізми і закономірності образу власного "Я", своєї пам'яті, уявлення, волі, здібностей, індивідуальності - всього того, що як кінцевий результат якого-небудь складного і важливого процесу вона підмічає в самій собі. Ці два шляхи, як вважає психолог А. В. Петровський, багатократно переплітаючись, приведуть кожного, хто по них пройде, до пізнання себе.
Важливим етапом в процесі самопізнання є самовизначення своєї спрямованості, темпераменту, характеру, здібностей і таланту.
Старшокласникам слід допомогти усвідомити, що спрямованість визначає моральне обличчя людини. Щоб визначити вид спрямованості, слід визначити:
а) життєві цілі, ідеали;
б) ціннісні орієнтації (в якій галузі вважаю себе знавцем, які блага хочу мати, яке становище займати, чого не вистачає для задоволення життям, самоповага і відчуття гідності);
в) провідні потреби (чого найбільше бажаю, провідні інтереси, звички, стабільні відносини);
г) провідні мотиви поведінки.
На основі вчення І. П. Павлова психологи розробили систему показників, за допомогою яких кожен може визначити тип темпераменту і, якщо потрібно, вносити відповідні корективи в свою поведінку. Навичками самовизначення типу свого темпераменту повинні оволодіти і учні. Шляхи озброєння школярів подібними навичками можуть бути різні: стимулювати їх до читання відповідної літератури, прочитати лекцію, провести семінар-практикум. Остання форма самовизначення з особливим інтересом сприймається школярами. Наприклад, під час проведення психологічного практикуму можна використати методику, розроблену А. Бєловим.
Учні з цікавістю виявляють, що в кожного з них є одночасно риси всіх типів темпераменту з переважанням якого-небудь одного, що кожен тип темпераменту має свої позитивні і негативні сторони. Позитивні якості слід розвивати, негативні - усувати.
Аналізуючи темперамент на основі наведених характеристик, увагу школяра слід звертати на те, що саме йому перешкоджає в навчанні, спілкуванні з товаришами і дорослими. Наприклад, якщо школяр знає, що нестриманість, гарячковість, властиві йому,- це характерні якості його темпераменту як вродженого явища, він не шукатиме причини роздратованості в співбесіднику, а буде формувати уміння регулювати свої емоції. Меланхоліка потрібно стимулювати до подолання пасивності, невпевненості, сором'язливості тощо. Якщо людина несмілива, боязлива, її слід навчити діяти за правилом: "Чого боюсь, за те берусь".
Важливим об'єктом самопізнання школяра є властивості його характеру. Характер - це особливі прикмети, риси, котрих людина набуває в суспільстві. Таких рис психологи налічують декілька тисяч. Характер утворюється із сукупності стійких індивідуальних особливостей особистості, які складаються і виявляються у спілкуванні та спільній діяльності людей. Характер зумовлює типові для особистості засоби поведінки, вчинки у стосунках з іншими. Знаючи характер людини, можна передбачити, як вона буде діяти за тих чи інших

 
 

Цікаве

Загрузка...