WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Школа і проблеми статі - Реферат

Школа і проблеми статі - Реферат

еротичний (але не порнографічний) зміст. Коли учні, дивлячись на портрет оголеної жінки, чують розповідь учителя про красу тіла, про фарби і лінії, які це передають, вони зовсім по-іншому сприймають картину, змінюється їх ставлення до неї, пропадають цинічні посмішки і хибна соромливість. Правильному сприйманню таких картин (зрештою й не тільки таких) слід учити, зокрема організовувати екскурсії в музеї і картинні галереї, говорити щиро і відверто про те, що зображено, не давати зародитись у душах школярів цинізмові відносно жінки.
У статевій соціалізації важливе місце посідають уроки фізичної культури, які сприяють вдосконаленню як фізичних, так і моральних якостей людини, виключають можливість провокації раннього статевого інтересу, формують чесні, дружні, щирі відносини між особами різної статі тощо. Фізкультура, з одного боку, має виключити чи послабити шкідливі впливи на дитячийорганізм, які б стимулювали передчасний статевий потяг, з другого боку - створювати умови, що сприяють переключенню гормональної активності статевого дозрівання на іншу діяльність і тим самим покращувати фізичний і розумовий розвиток підростаючого покоління.
Учнівська молодь має знати, що гармонія в сексуальному спілкуванні значною мірою визначається хорошою фізичною підготовкою. Вітчизняними і зарубіжними сексологами доведено, що хороша фізична форма чоловіка значною мірою визначає його сексуальні бажання. Жінки, що регулярно роблять фіззарядку, мають менше проблем з менструальним циклом. Фізкультура корисна дівчатам, вона робить пружнішими м'язи черевного пресу і тазу, що так важливо в пору материнства. Пологи у жінок, що дружать з фізкультурою, проходять легше і швидше. При цьому слід завжди пам'ятати, що не треба розвивати у дівчат "мужніх" рухів. Це шкідливо для формування як фігури жінки, так і її характеру. Тому такі види спорту як штанга, футбол, боротьба, бокс та деякі інші не рекомендуються для дівчат не тільки з фізіологічних міркувань, але й з естетичних. Замість них пропонується художня і ритмічна гімнастика, що сприяє формуванню граціозності, витонченості рухів, краси постави і ходи.
Статевій соціалізації, оволодінню знаннями і практичними навичками, необхідними в домашньому господарстві, сприяють уроки трудового навчання, особливо розділи, присвячені роботі з харчовими продуктами, з тканиною і електротехнічними приладами. Дівчат і хлопців вчать бути справжніми господарями, розуміти основи раціонального харчування, готувати різноманітні страви, знати правила зберігання продуктів. Учитель звертає увагу на акуратність, чистоту посуду, знайомить з правилами поведінки за столом, користуванням столовим приладдям; формує навички сервування столу, подачі страв, говорить про особливості їх оформлення.
Таким чином, знання, які можуть виявитися корисними для молодих людей при вирішенні різних питань сімейного життя, до певної міри учні отримують на уроках з багатьох предметів. Однак ці знання, в силу специфіки кожної навчальної дисципліни, не можуть скласти загального уявлення про сім'ю, не дають змоги учням орієнтуватися в питаннях соціології сім'ї, сексуальної культури, сімейної педагогіки, психології конфліктів тощо. Тому необхідний спеціальний предмет, в якому за певною системою відображені найважливіші питання з різних галузей наук про сім'ю, вивчаються основні рекомендації з їх практичної реалізації.
Статева соціалізація здійснюється в школі не лише в процесі занять і не лише вчителями-предметниками. Великі можливості в цьому плані має позаурочна робота, передовсім етичні бесіди. Етична бесіда дає можливість задовольняти пізнавальні інтереси старшокласників у галузі міжстатевих стосунків, сформувати необхідні моральні поняття і уявлення. Індивідуальні бесіди проводяться з питань неправильної поведінки юнака чи дівчини, коли треба допомогти їм розібратися у своїх переживаннях, дати добру пораду. А. С. Макаренко вважав, що приводом для таких бесід можуть бути вільні цинічні розмови, що їх ведуть учні, окремі нецензурні слова, які вони вживають, їх підвищена цікавість до чужих сімейних скандалів, підозріле і не досить моральне ставлення до закоханих пар, легковажна дружба з дівчатами, надмірне захоплення туалетами, раннє кокетування, інтерес до еротичної літератури. Роздільні бесіди розкривають питання, що стосуються статевого дозрівання, статевої гігієни, сексуальної культури. Поради мають бути науково обґрунтованими, чіткими. Загальні (спільні) бесіди проводяться з метою створення правильної громадської думки в колективі з найзагальніших проблем статевого виховання. У спільних бесідах, на нашу думку, можна обговорювати такі теми: "Культура міжстатевого спілкування", "Перше кохання", "Дорослі ми чи діти?", "Про сучасне лицарство", "У чому секрет сімейного щастя?", "Особистість, сім'я, суспільство". Окремі, навіть дуже "слизькі", теми теж можна обговорювати в змішаному складі. Коли юнаки і дівчата разом сприймають інформацію про якусь проблему та ще можуть її обговорювати, тоді не лише краще засвоюється інформація, але й розмиваються бар'єри побоювань (наприклад, про використання презервативів).
Корисними є наступні правила організації та побудови змісту етичних бесід:
1. Не варто зводити бесід до анатомо-фізіологічних питань.
2. Не йти в своїх поясненнях далі і глибше того, чим цікавиться чи що переживає учень сьогодні.
3. Не треба лякати дівчат і юнаків важкими нервово-психіч-ними і венеричними захворюваннями.
4. Не варто говорити тільки про те, що і як має бути в людських стосунках, розкривати тільки світлі сторони життя, чи, як кажуть, виховувати тільки на позитивних прикладах; треба говорити і про те, чого не має бути.
5. Недопустиме "смакування" різних подробиць і моментів чисто інтимного характеру.
6. Треба прагнути до того, щоб учні вміли скласти свою думку, оцінити самого себе, свої вчинки і поведінку інших людей, щоб у них з'явилось прагнення стати кращими, боротися зі своїми недоліками.
7. У ході бесіди педагог обов'язково повинен висловити своє особисте ставлення до обговорюваних питань, вчинків.
8. Велике значення для ефективності бесіди має правильний підбір ілюстративного матеріалу: художні твори, публіцистичні статті, кіно і діафільми.
9. Психолог, педагог чи запрошений фахівець має бути готовим до того, що в процесі бесіди учні можуть задавати (і задають) питання, які нерідко ставлять у важке становище навіть досвідчених спеціалістів.
Важливе місце в сексуальній просвіті, підготовці молоді до сімейного життя займає диспут. Він потребує особливо ретельної підготовки, яка починається з визначення теми - проблемної, дискусійної, такої, що хвилює підлітків. Серед таких тем слід назвати: "Чи застаріло лицарство?", "Розлучення - благо чи нещастя?", "Сімейне щастя. В чому воно?", "Тільки кохання чи кохання й обов'язок?", "Сила жінки

 
 

Цікаве

Загрузка...