WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Школа і проблеми статі - Реферат

Школа і проблеми статі - Реферат

типу.
Багатий матеріал для роботи зі статевої соціалізації закладено в курсі зарубіжної літератури. Вчитель має можливість використати більшість художніх творів, включених до програми загальноосвітньої школи, в справі підготовки школярів до сімейного життя, виконання ними материнських і батьківських функцій. Уже в молодших і середніх класах ряд творів, що вивчаються учнями, розкривають проблеми дружби (Г. Х. Андерсен "Снігова королева", О. С Пушкін "Дубровський", Ш. Руставелі "Витязь в тигровій шкірі" тощо), вірності в коханні (М. В. Гоголь "Травнева ніч", М. Ю. Лермонтов "Бескид", "На півночі дикій", І. О. Бунін "Перше кохання", У. Шекспір "Ромео і Джульєтта", Ф. Петрарка "Сонети", О. С. Пушкін "Євгеній Онєгін"), душевної величі іблагородства у взаєминах людей (М. Сервантес "Дон Кіхот", Ш. Алейхем "Пісня піснею", О. С. Грін "Червоні вітрила"), протиставлення душевної краси красі зовнішній (О. С. Пушкін "Казка про мертву царівну та сім богатирів", О. М. Островський "Снігуронька) тощо.
Через весь курс зарубіжної літератури проходить тема материнства (поезія М. О. Некрасова, С. О. Єсеніна, твори М. О. Шолохова, Р. Гамзатова тощо) і жіночності (Тетяна Ларіна у О. С. Пушкіна; Наташа Ростова у Л. М. Толстого; Ліза Калітіна, Олена Стахова у І. С. Тургєнєва; Дарія, Матрона Тимофіївна у М. О. Некрасова; Надія, Ганна у А. П. Чехова; Дженні Герхардт у Т. Драйзера; Лаура у Ф. Петрарки). Торкаючись питання взаємин чоловіка і жінки, учитель зарубіжної літератури допомагає школярам знайти необхідний естетичний ідеал морально-етичних норм поведінки, виховати серйозне ставлення до почуття кохання, шлюбу і сім'ї. Аналіз взаємин закоханих у творах О. С. Пушкіна ("Капітанська дочка"), А. П. Чехова ("Весілля"), Л. М. Тол-стого ("Війна і мир"), О. І. Купріна ("Гранатовий браслет") та десятків інших літературних героїв спонукає школярів думати про проблеми кохання, морального обов'язку, про чистоту взаємин чоловіка і жінки, вірність у коханні.
Із ґендерними проблемами пов'язаний ряд тем програм з історії України та всесвітньої історії. Вже перші розділи історії України в п'ятому класі ("Від історії родини - до історії країни", "Пам'ять роду - історична пам'ять") знайомлять учнів із зародженням шлюбно-сімейних стосунків, історією створення моногамного шлюбу, з сім'єю як соціальним явищем. У шостому класі в розділі "Давня історія України" йдеться про родинні стосунки у східнослов'янському роді, основні типи виховання дітей. Детальніше з сімейним побутом, взаєминами в подружній парі за часів Київської Русі учні ознайомлюються в VII класі. Особливо варто привернути їх увагу до "Повчання князя В. Мономаха дітям". При цьому слід показати, як вирішувалось жіноче питання в Україні за часів Київської держави, Галицько-Волинського князівства, в період нової та новітньої історії України (VII-XI класи). "Жіноче питання" має бути органічно пов'язане з курсом історії, розглядатися без порушення внутрішньої логіки історичних фактів.
На уроках з основ правознавства у 9-му класі вчитель має можливість розкрити зміст основних положень законодавства про сім'ю, шлюб, державний захист сім'ї та дитинства, між статеві стосунки, торкнутись проблем демографії. Програма курсу включає вивчення шлюбно-сімейних стосунків у державі, порядку і умов укладання шлюбу, прав і обов'язків подружжя, батьків та дітей. Варто акцентувати увагу на принципі рівності сімейних прав жінки і чоловіка.
Важливе місце в статевій (особливо сексуальній) соціалізації займає цикл біологічних дисциплін. Вивчення біології (чи інтегрованого курсу природознавства в окремих експериментальних школах) дало можливість на науковому рівні забезпечити насамперед сексуальну просвіту, акцентувати увагу на таких питаннях: розмноження і розвиток живих організмів; статеве і нестатеве розмноження; роль статевого процесу в здійсненні неперервності життя на землі; органи розмноження; будова чоловічої і жіночої статевих систем; дітородна функція людини; зачаття дитини та вимоги до нього; алкоголь, нікотин і потомство; спадкові захворювання; генетичне консультування; ембріональний розвиток; гігієна вагітності; пологи; лактація; постембріональний розвиток; вікова періодизація розвитку дитини; статеве дозрівання і гормональні перебудови; відхилення в статевому розвитку; статевий потяг і статева потреба; кохання як біосоціальне явище; ранні статеві контакти та їх шкідливі наслідки; статеві і венеричні захворювання; переривання вагітності; особиста і статева гігієна тощо.
У процесі вивчення біологічних дисциплін вчитель допомагає учням зрозуміти взаємозв'язок між розумним способом життя людини і нормальним її розвитком, у тому числі і статевим, усвідомити правила і прийоми зміцнення здоров'я, підвищення працездатності і збереження життєрадісності на багато років. Вільне використання наукових термінів "запліднення", "статеві органи", "матка", "спермій", "яєчники", "плацента", "гермафродит", "вагітність", "пологи", "статеві стосунки" і т.д., починаючи з перших же уроків, сприяє адаптації учнів до специфічної термінології, усуває можливе комплексування і смакування. Отримуючи науково-пізнавальну інформацію від учителів, вони переконуються в тому, що немає органів, яких слід соромитися, а дітородна функція - особливий дар природи. Зростаючий обсяг інформації, яку з віком отримують школярі на уроках біології, зменшує таємничість у питаннях статі, ліквідовує прогалини в їх знаннях про стать, статеві стосунки, статеву мораль тощо. Такі поняття, як "статеві клітини", "статеве розмноження", "статеві стосунки" стають поступово буденними, звичними, що створює можливості для делікатного розгляду багатьох аспектів інтимного життя людини, сприяє формуванню правильних взаємин статей.
Певні можливості в ґендерній соціалізації є на уроках музики та співів. В їх реалізації використовувався досвід учителів Павлиської школи В. О. Сухомлинського. Розробляючи систему уроків з музики, в програми VI-VIII класів запроваджували колискові пісні. Саме через колискову пісню батьків дитина знайомиться зі світом, голосом матері, найтоншими порухами її душі. Крім цього, перелік пісень, які вивчали на уроках музики, було доповнено такими, в яких звучать теми дружби, кохання, щасливого подружнього життя, моральності.
Утвердження краси стосунків між юнаками і дівчатами, краси почуття любові неможливе без сформованої здатності бачити красиве в оточуючому світі. Виховується вона, насамперед, на уроках образотворчого мистецтва. Малюнки з натури предметів домашнього вжитку, інтер'єру квартири, людської фігури і голови з вимальовуванням зачіски чи прикрас, засвоєння пропорцій і кольорових відтінків, вивчення репродукцій картин відомих живописців - все це можна використати у статевій соціалізації школярів. В експериментальних класах пропонувалось частіше обговорювати картини, в яких закладено

 
 

Цікаве

Загрузка...