WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Школа і проблеми статі - Реферат

Школа і проблеми статі - Реферат

навчального матеріалу підручників і посібників. Конвент-аналіз підручників з метою з'ясування характеру ґендерних стереотипів, що містяться в них, давможливість: виявити ґендерні стереотипи, які формуються в молодших школярів у ході навчання; проаналізувати, чи відтворюють підручники патріархальні стереотипи ґендерних відносин; визначити, які професії фігурують як чоловічі/жіночі; визначити, які фемінінні/маскулінні риси впроваджуються у свідомість дітей; вияснити роль шкільних підручників у ранній ґендерній соціалізації, в засвоєнні статеворолевих стереотипів.
Автори, які займались аналізом уже виконаних у межах даної проблеми досліджень, стверджують, що, як і раніше, професії чоловіків і жінок на сторінках "Букваря", "Читанки" та інших книжок полярно диференціюються. Так, чоловіки постають космонавтами, механізаторами, водіями, робітниками, вченими, а жінки представляють переважно професії, пов'язані з доглядом за іншою людиною, - домогосподарки, медсестри, вчительки, лікарки. Жіночі персонажі в більшості ілюстрацій, розповідей та вправ мають стереотипні характеристики: їх рятують, захищають, повчають. Таким чином, на сторінках шкільних підручників хлопчики мають явні переваги в можливості "знайти себе", ідентифікувати себе з героями оповідань і вправ, тоді як дівчаткам важко знайти для себе рольові моделі.
Чоловіки, хлопчики на картинках зображені енергійними, активними, жінки й дівчатка - пасивними, залежними, кимось опікуваними. Наприклад, у підручнику для 1-го класу "Рідна мова" за 1994 р. дівчатка переважно допомагають, асистують, миють, чистять, в'яжуть, а хлопчики майструють, розпалюють багаття, встановлюють годівничку для птахів, катаються на ковзанці тощо. У змісті оповідань та ілюстрацій чоловіки і хлопчики зображені особами, які створюють подію, здійснюють вчинок, нехай навіть і бешкетний. Так, вони запускають змія, ремонтують велосипед, садять дерево, дражнять півня тощо. Водночас жінки і дівчата тільки пожинають плоди діяльності сильної статі (дівчатка підтримують деревця, які садять хлопці, спостерігають за різними діями, обговорюють їх). Дівчатка мають справу переважно з обставинами, які склалися, з пригодами, які трапились поза їхнім волевиявленнням та участю.
У своїй більшості шкільні підручники і книги для дітей написані традиційною мовою, яка змальовує хлопчиків і чоловіків як людей, здатних на великі звершення (підкорення стихій, перемога у війні, створення нового), а дівчат і жінок - орієнтованих тільки на успіхи в "приватній сфері" сім'ї. При цьому традиційно "жіноча" діяльність зображається, зазвичай, зневажливо, а жінки представлені як подруги, дружини або, в кращому випадку, помічниці, які сприяють успіхові чоловіків. Як малюнки, так і тестові вправи підкреслюють, що мама купує продукти, годує дітей, одягає їх. Вказані заняття цілком співвідносяться з такими традиційними рисами, як турбота, емоційність, ласка, які приписуються жінці. А головними заняттями чоловіка є робота, іноді навчання сина якійсь практичній справі.
Разом з тим варто зазначити, що сьогодні спостерігається певний прогрес у забезпеченні ґендерної рівності. Останні підручники розширяють коло занять жінок їх наближенням до чоловічих професій і навпаки. Порівняння комплектів українських підручників 60-70-х та 80-90-х років ХХ ст. показало, що останні вигідно відрізняються від попередніх у плані розширення кола занять жіночої статі, її наближенням до чоловічих професій і, навпаки, тобто прогресом у забезпеченні ґендерної рівності. Проте ця тенденція ще слабка і великою мірою визначається статтю авторів підручників. Помічено, що коли авторами підручників є жінки, вони і в текстовому матеріалі і в малюнках прагнуть уникати статевого протиставлення поведінки. Стереотип "він діє, а вона обслуговує" змінюється однаковими заняттями: школярка так само працює з комп'ютером, як і її одноліток. Дівчинка, як хлопчик, садить дерево, а не тільки допомагає його тримати та ін. У читанці для першого класу "Первоцвіт", підготовленій двома авторами-жінками, останні свідомо намагаються уникати стереотипізованих ролей чоловіків і жінок. Так, на малюнку "У колі рідної сім'ї" мати забавляє малюка, а тато в цей час витирає посуд і робить це не менш кваліфіковано, ніж жінка.
Т. В. Говорун [49] провела порівняльний аналіз категорій ґендеру в шкільних підручниках і посібниках і представила його результати у цифровому вираженні (табл.. 1).
Тривале вивчення шкільної дійсності та аналіз спеціальної літератури дали можливість виділити ряд стереотипних ситуацій:
1. Під час уроку вчителі передовсім відповідають на питання хлопчиків, реагують на їх підняті руки; відповіді дівчаток з місця приймаються рідше, їх питання частіше залишають без відповіді й уваги. Вчителі дають більше часу на відповідь хлопчику, позаяк вважають, що він може зметикувати на місці. Такий нерівномірний розподіл уваги призводить до того, що в дівчат розвивається модель поведінки, заснована на слухняності, орієнтація на якомога більш точне відтворення; в результаті вони бояться зробити помилку чи привернути до себе увагу.
2. Дівчата менш схильні до асоціацій в навчанні, складніше співвідносять новий матеріал з уже наявним. А тому їм ближчий неспішний, розмірений темп подачі нового матеріалу. Їм необхідна достатня кількість повторень для кращого засвоєння матеріалу.
Таблиця 1
Співвідношення статей у підручниках і посібниках для початкової школи
№ з/п Смислові категорії
(в заголовках, малюнках, текстах) Початок
90-х рр. ХХ ст. (Ч:Ж) Початок нового тисячоліття (Ч:Ж)
1. Чоловіча та жіноча стать загалом 1 : 0,6 1: 0,7
2. Чоловіча ті жіноча стать у традиційнихролях 1 : 0,4 1 : 0,7
3. Чоловіча ті жіноча стать у нейтральних ролях 1 : 2,6 1 : 0,75
4. Чоловіча та жіноча стать як головні персонажі 1 : 0,3 1 : 0,65
5. Чоловіча та жіноча стать як другорядні персонажі 1 : 0,45 1 : 0,9
6. Чоловіча та жіноча стать з андрогінними властивостями 1 : 1 1 : 1,2
7. Чоловіча та жіноча стать удома 1 : 1,9 1 : 1,25
8. Чоловіча та жіноча стать поза домом 1 : 0,7 1 : 0,5
9. Чоловіча та жіноча стать у процесі навчання 1 : 0,1 1: 0,25
3. Дівчата краще навчаються з опорою на наочність. А тому у викладанні в переважно дівочих класах необхідне використання великої кількості наочного матеріалу, навчання з опорою на зорову пам'ять (у хлопців краще розвинуте абстрактне мислення, а тому вони менше потребують наочності).
4. Дівчата добре розв'язують однотипні задачі, гірше - нові, добре діють за аналогією. Тому для дівчат необхідна велика кількість типових завдань, що полегшують маніпулювання отриманими знаннями.
Шкільні вимоги націлені на ретельність виконання завдань, у них велика частка виконавської роботи і мала - творчості. Усе це ставить у більш вигідне становище дівчаток, оскільки жінки

 
 

Цікаве

Загрузка...